Top hledané
Výsledky (0)
Írán je stát, o kterém toho my v Evropě moc nevíme. Proto může být dost překvapující fakt, že tato hornatá země nabízí luxusní podmínky k lyžování.

Zapomeňte na Aspen, vyzkoušejte lyžování v Íránu!

Eva Ledecká
04. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Exotiku si nemusíte užívat jen v létě. I zima je pro ni jako stvořená. Stačí vyměnit luxusní resort v Alpách za pohoří Alborz a místo na západ se vydat s lyžemi na východ. Například do míst poblíž Teheránu.  

Lyžování v zemích Blízkého východu přináší mix překvapení, exotiky a skvělých zážitků. Asi 55 km od Teheránu leží v nadmořské výšce 2 550 metrů lyžařské středisko Shemshak, 5 km od něj Darband-Sar a o 10 km dál Dizin. Jedná se o 3 největší ski areály v zemi, která jich má něco přes 20.

Shemshak si zamilují zdatnější lyžaři

Shemshak funguje od roku 1958, najdete tu 2 hlavní vleky, které sice jedou pomalu, ale dostanou vás do výšky 3 050 metrů nad mořem. Areál nabízí i možnost nočního lyžování, které končí ve 22:00. Majestátní pohoří Alborz má své svahy na straně k areálu Shemshak dosti strmé. Místo se tak stalo cílovou destinací pokročilých lyžařů, kteří zde mohou zažít pravý adrenalin na sjezdovce i mimo ni.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Lyžování za hubičku

Veškeré vybavení na sjezdovky si zde můžete půjčit za cca 30 USD na den, za celodenní permanentku zaplatíte 17 USD. To je poměrně luxusní cena, nemyslíte? Lyžařská sezóna v těchto areálech začíná začátkem prosince a končí koncem března. Do Shemshaku se dostanete taxíkem z Teheránu, a to za cca 90 minut. Ubytovat se můžete v hotelech, hostelech i luxusních chaletech. Za zmínku stojí unikátní architektonický počin v podobě hotelu Barin, který leží kousek od Shemshaku a na svahu díky svým zaobleným liniím působí jako z jiného světa. 

Pokud se budete obávat přílivu místních na sjezdovku o víkendu, nezapomeňte, že Íránci mají víkend ve čtvrtek a v pátek. Proto je také nejrušnějším večerem čtvrteční večer a nejlepším resortem na party bývá Dizin, který má 20 vleků a 15 sjezdovek.

Nejpohostinnější národ pod sluncem

Říká se, že Íránci jsou nejpohostinější národ na celém světě. Může se vám stát, že vás cizí člověk na ulici pozve na teplý čaj a jídlo, i když se s ním jen na chvíli venku zastavíte. Všichni jsou ochotní pomoci turistům a cizincům, a proto je cestování po této zemi tak snadné a příjemné.

Teherán sám o sobě není nijak úchvatné město, přesto dýchá exotikou a dobrodružné povahy, které nepotřebují okázalý luxus, si tu svá oblíbená místa najdou. Návštěvu hlavního města Íránu byste rozhodně měli, pokud se sem vypravíte za dobrodružnou lyžovačkou, zařadit do svého itineráře.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze