Top hledané
Výsledky (0)
Současní diktátoři mají po svém boku ženy, o kterých se příliš nemluví.

Manželky diktátorů nemají jednoduchý život. Putin se rozvedl se ženou kvůli její únavě z létání

Radim Červenka
14. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ruský prezident Vladimir Putin tančí s rakouskou ministryní zahraničí Karin Kneisslovou na její svatbě

Manželky diktátorů nejsou na veřejnosti příliš vidět, ale i Lukašenko, Putin nebo Si Ťin-Pchin nežijí osamoceně a příběhy jejich žen stojí za pozornost. Ani zdaleka totiž nežijí životem obyčejných žen. Říká se, že za každým velkým mužem prý stojí cílevědomá žena. Kdo tedy stojí po jejich boku? 

Si-Ťin Pching
Vladimir Putin
Eva Braunová a Adolf Hitler
Alexandr Lukašenko

Kdo jsou diktátoři

Je to někdo, kdo má neomezenou moc. Jednoduše diktuje ostatním, co mají a nemají dělat. Jeho forma vlády je nedemokratická a autoritativní. On sám má většinou ve svých rukách politickou moc. Někteří z nich se zapsali do dějin i svou krutostí a počty lidí, které nechali zabít. Za ty nejznámější jsou považováni Adolf Hitler, Josif Stalin, Mao Ce-tung, Pol Pot a Kim Čong-il.

Co ale jejich ženy? Říká se, že za každým velkým mužem stojí žena. Jména jejich manželů zná či znal každý, jejich partnerek už si ale veřejnost příliš nevšímá. 

Lukašenko a dojení krav

Běloruský diktátor a vazal ruského cara Vladimíra Putina se seznámil se svou budoucí manželkou Galinou Rodiovovnou Zhelnarovičovou na střední škole. K osudovému setkání došlo v dramatickém kroužku. On hrál Dědu Mráze, ona byla Sněhurka.

Žádná láska však není věčná. Obzvláště to platí pro mocné diktátory, jelikož se díky své autoritativní vládě těší i specifickému charismatu. Lukašenko se nikdy netajil svými milenkami. Nejblíže jeho srdci se dostala jeho osobní lékařka Irina Abelská, s níž má svého nejmladšího syna Nikolaje, z něhož by si Lukašenko přál vychovat svého nástupce.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Jaký byl osud jeho první manželky, s níž se Lukašenko nikdy nerozvedl? Údajně se 30 let nevídají. Novináři spekulují, že se za ní Lukašenko stydí, a to hlavně poté co zapózovala fotografům při dojení krav. Žije v ústraní ve městě Šklov, kde Lukašenko začínal jako pracovník místního JZD.

Putin, ženy a nemovitosti za milióny 

Detaily z osobního života ruského vládce Vladimíra Putina rovněž nejsou do detailu známy. Jeho první manželkou byla Ljudmila Škrebněvová, která mu porodila dvě dcery Marii a Jekatěrinu. Putin se s ní rozvedl za poměrně obskurních okolností. Příčinou měla byt únava z častého cestování letadlem. Díky lingvistickému vzdělání se původně Ljudmila živila jako letuška, nevíme jaký měla k létání vztah, ale nevyhýbala se mu ani po rozvodu s Putinem.

Ljdumila se z rozvodu v roce 2014 rychle otřepala. Hned následující rok se vdala za účastníka extrémního triatlonu Iron man, a to za o dvacet let mladšího Artura Očeretného. Ten pracoval jako ředitel její nadace založené ještě za dob, kdy byla první dámou Ruska.

Ještě před rozvodem nadace "dostala" hodnotné nemovitosti v Moskvě a jak poukázal server Politico, Očeretný nakoupil ve španělském letovisku Marbella v letech 2011 a 2015 nemovitosti v hodnotě 1,8 miliónů Euro. Vlastnit drahé nemovitosti v zahraničí je u ruských oligarchů ve velké oblibě a takové majetky najdeme i v Praze. Očeretní (Ljudmila převzala manželovo jméno) už jsou na sankčním listu Velké Británie, která je považuje za napojené na Putinův režim, ovšem sankce EU se na ně nevztahují. Tedy zatím, a tak údajně uvažují o prodeji.

Si-Ťin Pching a jeho zpěvačka lidových písní

Na závěr našeho výběru současných diktátorů jsme umístili nejmocnějšího současného autoritářského vládce, čínského prezidenta Si-Ťin Pchina. Jeho manželství se zdá pevné, jako jeho upevňování moci nad nejlidnatějším státem světa, aktuálně totiž porušil pravidlo dvou mandátů a nejspíše hodlá být čínským vládcem až do konce života.

Pcheng Li-jüan je tedy jeho druhou manželkou, ale její pozice první dámy je paradoxně mnohem bližší západnímu pojetí, kdy je manželka specifickou oporou svého vysoce postaveného muže a angažuje se ve veřejném životě. Nedávno například Pcheng Li-jüan vyzývala k rozvoji vzdělávání žen, aby podpořila plán OSN k udržitelnému vývoji do roku 2030.

Svého muže podporuje čínská první dáma i prostřednictvím své profese. Je totiž zpěvačkou lidových a budovatelských písní. Z jejího repertoáru můžeme připomenou písně Na pláních naděje nebo Dcera strany.

Manželství na čtyřicet hodin s Hitlerem

I diktátoři z minulosti měli své drahé polovičky. Dlouholetou partnerkou například Hitlera byla Eva Braunová. Seznámili se, když jí bylo sedmnáct let a pracovala jako asistentka a příležitostní modelka. Chodit spolu začali o dva roky později a v roce 1936 se Eva přestěhovala do Hitlerovy domácnosti. Jejich vztah ale zřejmě měl své mouchy, protože se Eva pokusila dvakrát spáchat sebevraždu. 

Eva nikdy nevystupovala na veřejnosti, říká se, že Hitler nechtěl přiznat, že patří k jedné ženě. Chtěl stále působit jako nezadaný, aby jeho popularita u německých žen stále rostla. Hitler se rozhodl si Evu vzít, a to na velmi krátké období. Po čtyřiceti hodinách manželství společně rozkousli pilulku cyankáli.

Zdroje: ČTK, Politico.eu, apnews.com, fakt.pl, respekt.cz, blesk.cz, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze