Top hledané
Výsledky (0)
Mark Bradford je považovaný za jednoho z nejvlivnějších výtvarných umělců současného světa a jednoho z největších žijících amerických abstraktních impresionistů.

Mark Bradford: Jackson Pollock dnešní doby

Eva Ledecká
12. července 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta čtení

Pochází z Los Angeles, kde se v roce 1961 narodil. Známý je pro svou luxusní abstraktní multimediální tvorbu, především malbu s náročnými povrchy. Vystudoval Kalifornský institut umění, jednu z nejmodernějších amerických uměleckých škol.

Jako dítě se pohyboval mezi černošskou čtvrtí Leimert Park, kde jeho matka pracovala jako kadeřnice a převážně bílou čtvrtí Santa Monica.

Co se odráží v jeho dílech?

Bradford ve svých dílech zobrazuje rasový problém a problém chudoby, což můžete vidět například na jeho speciální instalaci Help Us (2008). Ve svém díle použil kousky dřeva, které zbyly po krutém Hurikánu Katrina (způsobil koncem srpna 2005 na jihu Spojených států obrovské škody na životech). Kusy dřeva, která dávaly dohromady nápis HELP US vyskládal na střechu budovy v Los Angeles. Cílem bylo připomenout zoufalství přeživších.

Luxusní penthous na Praze 1 - 226m
Luxusní penthous na Praze 1 - 226m, Praha 1

Autor sociálních abstrakcí

Mark Bradford je známý svými velkoformátovými obrazy tvořenými několika vrstvami papíru na plátno. Vrchní vrstvy po zaschnutí brousí a odhaluje tak vrstvy starší.

On sám svá díla často nazývá sociálními abstrakcemi. V mnoha případech totiž pochází papír, který používá, z plakátů a billboardů umístěných na reklamních plochách v dělnických čtvrtích v South Central Los Angeles. Například jeho mediální koláž Ghost Money reflektuje prázdné sliby marketingových letáků, které jsou takticky umístěné na takových místech, aby zacílily na dělnickou třídu: u autobusových zastávek či telefonních budek.

Pracuje a žije v Los Angeles, jeho umělecká díla můžete obdivovat v Hirshhorn Museum a Sculpture Garden ve Washingtonu, v Tate Gallery v Londýně, v The Museum of Modern Art v New Yorku. V roce 2017 reprezentoval USA na Benátském bienále a často bývá nazýván Jacksonem Pollockem dnešní doby.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze