Top hledané
Výsledky (0)
Markéta Řeháková zaujala veselým projevem po volebním vítězství ve štábu Petra Pavla, nyní na Hradě končí.

Markéta Řeháková končí jako mluvčí prezidenta Pavla. Židle se pod ní kývaly od bujarých oslav volebního vítězství

Radim Červenka
03. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tisková mluvčí Markéta Řeháková a prezident Petr Pavel

Pro prezidentskou kancelář už nebude pracovat dosavadní tisková mluvčí Markéta Řeháková. Nejdříve opustila funkci vedoucí tiskového odboru a nyní potvrdila, že po dohodě opouští i post tiskové mluvčí. Řeháková se zapsala do veřejného povědomí především neformálním stylem, jakým moderovala diskuzi těsně o oznámení výsledků letošních prezidentských voleb. Aktuálně nejsou známy detaily jejího odchodu z funkce ani jméno jejího nástupce. Petr Pavel si dlouhodobou spolupráci s Řehákovou, podle svých slov, pochvaloval. 

Markéta Řeháková

Tým prezidenta Petra Pavla opouští první z výrazných tváří. Markéta Řeháková se sice u veřejnosti zapsala až po volebním vítězství generála ve výslužbě nad ex-premiérem Andrejem Babišem (ANO), ale s Pavlem spolupracovala už od roku 2022 na projektu Spolu silnější. Tehdy objížděl Petr Pavel republiku s poučnou akcí o bezpečnosti a členství v NATO, jehož byl vrcholným představitelem, a vytvářel si tak předpolí pro blížící se prezidentské volby.

Je opilá nebo ne?

Během prezidentské kampaně působila Markéta Řeháková jako ředitelka komunikace a po volebním vítězství se měla stát tiskovou mluvčí prezidenta. V průběhu oslav se dostala ke slovu a před namířenými kamerami zaujala veřejnost svým velmi neformálním projevem. Během tiskové konference po zvolení Petra Pavla prezidentem se nemohla ubránit záchvatům smíchu, pletla si jména přítomných novinářů a dělala si legraci ze zástupců České televize, což doprovázela mj. komentářem: "Mně už někdo vyčítal, že bych měla být serióznější, když jsem teď mluvčí prezidenta."

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

"Ta paní v modrém, asi tisková, prezidenta Pavla je opilá, nebo ne? Dost tu radost ztrapňuje...,"

napsal tehdy na síti X Pavel Bělobrádek, poslanec a bývalý předseda lidovců.

Jiné zaujal kontrast se stylem Jiřího Ovčáčka, dlouholetého tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana.

"Markéta Řeháková byla včera závanem čerstvého větru. Lidská, přirozená. Nebyla to lehká prezidentská kampaň. Obstála v ní skvěle. Včera byl asi jeden z nejdůležitějších, nejnáročnějších a nejmocnějších večerů jejího profesionálního života. Zvládla výborně. Lidskost je zpět,"

naopak ocenil její vystoupení na sociální síti novinář Tomáš Etzler, který pracoval v zahraniční redakci americké CNN a má tak řadu zkušenosti s tamějšími politickými kampaněmi.

Podle prezidenta Pavla dala práci maximum

Před tím než Řeháková spojila svou profesní dráhu s Petrem Pavlem vystudovala na univerzitách v Brně a Birminghamu a pracovala jako bezpečnostní analytička ve společnosti Semantic Visions, kde se zabývala mj. dezinformacemi na internetu. Sám prezident si na spolupráci s Řehákovou nikdy nestěžoval.

"Markéta se mnou úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu, kdy jsme museli nastavovat systém komunikace od úplného základu. Po celou dobu  jsem oceňoval její schopnost předjímat a přinášet vhodná komunikační doporučení i v krizových situacích. Stejně jako její nasazení a vůli věnovat své práci maximum. Kombinace funkce ředitelky odboru s tiskovou mluvčí se ukázala jako časově i obsahově náročná a začala na ní vytvářet velký tlak. Nabídku působit nadále ve funkci tiskové mluvčí nepřijala, protože nenaplnila její představu. V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji,"

vysvětlil Petr Pavel v oficiálním zprávě k odchodu Řehákové z funkce.

Ačkoliv do konce října ještě bude oficiálně tiskovou mluvčí, názory hlavy státu již budou tlumočit jiní pověření pracovníci Hradu. Funkci vedoucí tiskového odboru prezidenta přebírá kancléřka Jana Vohralíková.

"Od začátku spolupráce s prezidentem Pavlem bylo mým hlavním cílem přispívat k pozitivnímu veřejnému mínění o jeho rozhodování a prezentaci. Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí,"

řekla ke svému konci ve funkci sama Řeháková. Detaily důvodů jejího odchodu tak nejsou známy, stejně tak není jisté kdo a kdy se stane novým tiskovým mluvčím prezidenta.

Zdroje: hrad.cz, cnn.iprima.cz, ceskenoviny.cz, twitter.com, youtube.com, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze