Top hledané
Výsledky (0)
Zobrazení Bitvy u Lipan nikdy nebylo tak přesvědčivé, jako to, které se nabízí návštěvníkům Prahy na pražském Výstavišti ve speciálním kruhovém pavilonu. Nechte se vtáhnout na bojiště prostřednictvím luxusního trojrozměrného uměleckého díla.

Maroldovo panorama: Luxusní ztvárnění Bitvy u Lipan

Eva Ledecká
29. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Luxusní Maroldovo Panorama je největší panoramatický obraz v České republice, na kterém je detailně zobrazena Bitva u Lipan.

Maroldovo panorama - pavilon
Maroldovo panorama
Maroldovo panorama

Luděk Marold začal na jedinečném obraze, který už od začátku měl být netradiční, pracovat v roce 1898 společně s malířem Karlem Raškem a krajinářem Václavem Jansou, koloristou Theodorem Hilšerem, malířem koní Ludvíkem Vacátkem a scénickým výtvarníkem Karlem Štapferem.

Unikátní dílo se stalo jedním z vystavovaných objektů Výstavy architektury a inženýrství v roce 1898. Byl pro něj vybudován speciální kruhový pavilon, avšak není to ten, ve kterém můžete dílo obdivovat do dnešních dnů.

Neblahý osud pavilonu

V roce 1908 byl pavilon zbourán a umělecké dílo se muselo rekonstruovat. Byl postaven nový dřevěný pavilon a na restaurování obrazu se podíleli titíž umělci jako při jeho vzniku. Avšak pavilon ani dílo opět nevydrželo. V roce 1929 se pavilon zřítil a obraz byl velmi poškozen. Začalo se s novou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 1934. Povodně v roce 2002 opět zamávaly s osudem tohoto díla, ale od roku 2004 je zase plně k dispozici svým návštěvníkům.

Pronájem kanceláře Střešovice 213m
Pronájem kanceláře Střešovice 213m, Praha 6

Luxusní panoramatický obraz

Dílo zachycuje rozhodující bitvu v roce 1434 mezi husitskými vojsky. Jedná se o kruhové plátno, které přechází do plastické válečné dekorace. Můžete obdivovat repliky dobových zbraní i jiné vojenské předměty té doby. Celá atmosféra působí opravdu až podivně reálně.

Návštěva Maroldova panorama může být vaší luxusní tečkou po procházce v přilehlé Královské oboře.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze