Top hledané
Výsledky (0)
Letošní Mercedes-Benz Prague Fashion Week zahájil jeden z nejtalentovanějších současných módních návrhářů Jakub Polanka. Nechyběly kontrasty, se kterými pracuje pravidelně, jakožto i důraz na lehkost a ženské sebevědomí.

MBPFW 2023: Jakub Polanka vsází opět na protiklady. První den nasadil laťku vysoko

Denisa Zajíčková
02. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Model od Jakuba Polanky

První večer Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku je za námi! Novou kolekci představil jeden z nejznámějších současných českých módních návrhářů Jakub Polanka, od kterého všichni očekávali perfektní show. Překvapil nebo zklamal? Naše šéfredaktorka prozradila, že na začátku byl chaos a o klasickou módní show se rozhodně nejednalo!

Módní návrhář Jakub Polanka opět ukázal, že si umí hrát - s proužky, pastelovými barvami i sportovní elegancí. Držel se toho, co důvěrně zná. Jeho modely jsou spjaty s hledáním tvarů, struktur i barev. Polanka často pracuje s kontrasty a některá z jeho opakujících se témat jsou lehkost vs. drama, ženskost vs. maskulinita nebo brutalita vs. křehkost. To bylo cítit z kolekce, který představil v Praze první den Mercedes Benz Prague Fashion Week.

"Organizace prostorů nebyla dobře zvládnutelná. Ze začátku byl velký chaos. To se ale samozřejmě netýká módní show návrháře Jakuba Polanka. Atmosféra jeho přehlídky byla velkolepá a v doprovodu se světelným podkresem a originální hudbou, se dá nazvat včerejší zážitek jedinečným a originálním. Nejednalo se o klasickou módní show, ale o choreografii, která podtrhávala celou jeho kolekci. Jednotlivé modely byly typické jeho tvorbě, zhodnotili bychom je pozitivně a zajímavě,"

říká šéfredaktorka LP-life.cz Aneta Šimečková.

Otevřít v galerii (2)
Model od Jakuba Polanky
Model od Jakuba PolankyZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Co se týče siluety, Polanka opět vsadil na zvýraznění pasu a také proužky, které jsou na jeho modelech časté. Na první pohled jeho kolekce evokuje sportovní eleganci, která je vhodná na každodenní nošení, na druhý pohled je však evidentní luxus, styl a jedinečnost.

Materiálem večera byla džínovina, kterou volili nejen modelky, ale také zúčastnění.

Otevřít v galerii (2)
Model od Jakuba Polanky
Model od Jakuba PolankyZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Kdo je Jakub Polanka?

Módní návrhář Jakub Polanka je absolventem české UPPRUM a pařížského Institut Français de la Mode - jedné z nejprestižnějších škol oděvního designu na světě. Pracoval pro studio Philippa Starcka, v Paříži spolupracoval se studiem Peclers Paris, s módními značkami Louis Vuitton i Hermés. Byl finalistou Mango Fashion Awards a stylista na Festivalu v Hyères. Navrhl také pro českou značku Pietro Filipi pánskou kolekci oblečení, ačkoliv jeho vlastní kolekce jsou určeny jen ženám. Letos se ale na přehlídce objevil i muž v padnoucím oděvu z tmavé džínoviny. Polanka tvoří na zakázku a jeho vlastní butik v Praze nenajdete.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Dokázal si podmanit módní svět, který mu dnes leží u nohou. Touží v českých ženách probouzet sebevědomí, které se mnohdy odvážné a vyzývavé módy bojí. Podle Polanky jsou to ale právě Češky, které svou krásou vynikají nad Francouzkami. Nejdůležitější pro něj je naslouchat hodnotám, ačkoliv je o jediného Čecha, který dokázal svou tvorbou ohromit i samotného Huberta de Givenchyho. Polanka netouží po křiklavém marketingu na sociálních sítích, i tak je považován za nejúspěšnějšího českého návrháře. Dnes říká, že mu taková nálepka ublížila. 

Je také držitelem ceny Czech Grand Design - Designér roku 2009, ceny Elle Style Award pro nejlepšího návrháře roku či Kontakt Award.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Podzimní týden módy pořádaný po vzoru světových fashion weeků se letos koná od 1. do 7. září 2023 v prostorách Holešovické elektrárny a dalších pražských lokacích. Každý rok tato společenská událost mění pravidla české módní scény a dává prostor jak známým, tak začínajícím návrhářům. Letos představí kolekce návrhářů na jaro/léto 2024. Hlavním prostorem eventů bude právě Holešovická elektrárna, která stála u zrodu elektrizace Prahy a je připomínkou doby, kdy i funkční stavby měly svou nedílnou estetickou složku.

Mimo fascinující podívané Jakuba Polanky se mohou návštěvníci v dalších dnech těšit na přehlídky Tobiase Schuberta, Vandy Jandy a Tomáše Němce. Nebude chybět ani blok přehlídek Denisy DovalyLucie Kürthi, které se týdne módy účastní poprvé. V neděli 3. září se představí Michael Kováčik v hotelu Andaz s následující afterparty. 

Mezi letošní mladé talenty patří Jan Smejkal, který uvede svou novou kolekci ve společném bloku s návrhářkou Dominikou Kozákovou. Nebudou chybět studenti z Ateliéru módní tvorby - UMPRUM a Technické univerzity v Liberci.

Mercedes-Benz Prague Fashion je tradičně spojen s představením nových vozů značky Mercedes-Benz. Letos se mohou účastníci těšit na plně elektrické EQE SUV.

Zdroj: redakce, jakubpolanka.com, MBPFW

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze