Top hledané
Výsledky (0)
Na pražském týdnu módy se v neděli přestavili hned čtyři známí návrháři. Jejich kolekce byly natolik odlišné, že by si je nikdo nespletl - a přesto něco společného měli. Odráželi, jak mladá generace designérů dospívá a hledá svůj vlastní styl.

MBPFW: Dovala, Kürthi, Němec a Tobias Equipment ze sebe vydali to nejlepší. Ukázali dospělé a nadčasové kolekce

Denisa Zajíčková
05. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Model Denisy Dovaly

Historická Holešovická elektrárna měla včera napilno - své kolekce na Mercedes-Benz Prague Fashion Week představila Denisa Dovala, Lucia Kürthi, také značka Tobias Equipment a tajemstvím opředený Tomáš Němec. 

Denisa Dovala vsadila na impozantní kombinaci odstínů bílé a černé, jen střídmě se objevily náznaky béžové. Šlo o elegantní nadčasové kousky, které přesně vystihovaly způsob, jakým talentovaná designérka tvoří. Kousky, které byly nadčasové a zároveň prezentovaly udržitelnost, jsme u ní už viděli, ačkoliv před dvěma lety byla v barvách daleko odvážnější. Přesto se dá říct, že v této kolekci ukázala, že skutečně dospívá a sbírá zkušenosti. Kdybychom hledali jedno slovo pro tuhle přehlídku, řekli bychom - dospělá.

O něco barevnější byla tentokrát Lucia Kürthi, která vsadila na výrazný rukáv, jednotnou barvu u každého modelu a dámskou eleganci. Na první pohled modely dýchaly puncem luxusu. Jen trochu při pohledu na její kolekci máme pocit, že se vracíme do první republiky, ve které dámy volily svůj oděv tím nejpřísnějším okem. 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Tobias Schubert, který stojí za značou Tobias Equipment se rád inspiruje fiktivními a virtuálními světy, což se promítlo i do jeho včerejší přehlídky. Nechyběly špičaté uši, lehká drzost ani provokativnost, kterou umí bravurně uchopit. Dost podobnou show ale předvedl i na jaře, a ačkoliv kolekce oděvů měla velký úspěch, dá se říct, že svým vyjádřením tolik nepřekvapil.

Nejtemnější byl Tomáš Němec, který naopak barvami velmi šetřil - na mole se objevila pouze černá, a to v kombinaci saka, síťoviny, která odhalovala ňadra modelky či padnoucího korzetu. Loni touhle dobou jeho kolekci mimo korzetů dominovaly také barevné výrazné brýle, teď po nich ale nebylo  ani památky. Model, který zakrýval modelku od hlavy až k patě, byl asi jeho doposud nejkontroverznější - byť snaha zaujmout z toho prvoplánově zkrátka čišila a marně jsme hledali "něco navíc". Jeho záměrem bylo přítomné pozvat do nočních ulic. Looky měly vytvářet dojem tajemnosti a nedostupnosti. Návštěvníci módní přehlídky se stali náhodným pozorovatelem. 

Kolekci představil jako ready to wear a doplnil ji doplňky od mladých designerů. Klobouky vznikly ve spolupráci s Alexandrou Gnidiakovou, boty navrhl Jaroslav Vích. Kovové doplňky byly dílem šperkařky Magdaleny Štastníkové.

„Přijde mi inspirativní moment, kdy na deštivé noční ulici zpozoruji osobu a přestože nevím, kdo to je, odkud jde, ani kam směřuje, zaujme mě svou přítomností. Její prezence je silná, hrozně mě zajímá, ale nikdy nezjistím, kým je. Ale už ji nevyženu z hlavy a domýšlím si příběhy, o koho mohlo jít,“

zamýšlel se Němec.

Denisa Dovala

Na Mercedes-Benz Prague Fashion Week se Denisa Dovala objevuje pravidelně už od roku 2019, značku ale založila už v roce 2015. Je absolventkou magisterského programu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovní zkušenosti získala také působením v ateliéru Iris Van Herpen (člen Syndicate de la Haute Couture). Své kolekce už také prezentovala na zahraničních platformách MBPFW v Budepešti nebo Kyjevě. Její tvorba si zakládá na kreativním konceptu, který ztvárňuje nejen pomocí střihů a siluet, ale také díky svému autorskému potisku látek, který si vytváří sama. Ten je nedílnou součástí její vize.

Typické jsou pro ni nadčasové produkty, jejím záměrem je udržovat rovnováhu mezi luxusními kolekcemi připravenými k nošení a nezávislými módními projekty. Vše navrhuje a šije v České republice.

Otevřít v galerii (4)
Model Denisy Dovaly
Model Denisy DovalyZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Lucia Kürthi

Designérku Luciu Kürthi charakterizuje experimentální přístup v tvorbě, kterým dává prostor vzniknout novým tvarům, strukturám. Signifikantní je pro ni asymetrie. Vrstvené detaily kombinuje s prvky vázání i stáhnutí. Často pracuje s konceptem volnosti. Je ovlivněna životem hned v několika krajinách. Absolvovala studium oděvního designu na VŠVU v Bratislavě, stáže v NEHERA Prague a v Ateliéru Ann Demeulemeester v Antverpách.

Otevřít v galerii (4)
Model Luciy Kürthi
Model Luciy KürthiZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Tobias Equipment

Přehlídka s názvem Trilogy SS24 byla završením jedné etapy značky Tobias Equipment, která byla založena Tobiasem Schubertem studujícím na UMPRUM v Praze v Ateliéru módní tvorby pod vedením Mira Saba. Stážista Vandy Jandy a Jana Černého miluje výrazné grafiky. Inspiraci čerpá převážně z fiktivních a virtuálních světů. Značka si zakládá na práci s neoděvními, filmovými a cosplay materiály, které propojují s oděvem.

Mimo jiné se věnuje také tvorbě speciálních a luxusních kostýmů a instalací předním česko-slovenským interpretům jako je například Yzomandias, Ego, Nik Tendo, Rytmus nebo Viktor Sheen. 

Otevřít v galerii (4)
Model Tobias Equipment
Model Tobias EquipmentZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Tomáš Němec

Čerstvý absolvent pražské UMPRUM, ateliéru designu oděvu a obuvi studoval pod vedením profesorky Liběny Rochové. Upozornil na sebe zejména v soutěži pro mladé návrháře Van Graaf Junio Talent 2022, ve které zvítězil s kolekcí inspirovanou filmem režiséra Gaspara Noého Lux Æterna. Málokdy ve své tvorbě pracuje s abstraktními tématy.

Otevřít v galerii (4)
Model Tomáše Němce
Model Tomáše NěmceZdroj: MBPFW, se souhlasem MBPFW

Zdroje jeho inspirace jsou konkrétní, často vychází také z kinematografie. Oděvy formuje do atmosféry, kterou si kolem díla sám vytvoří. Při prezentaci svých kolekcí pracuje s performativitou, která mu dává svobodu vyjádřit vlastní vizi a zasadit tak oděv do širšího kontextu.

Zdroj: redakce, MBPFW, denisadovala.com, tobiasequipment.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze