Top hledané
Výsledky (0)
Zatímco Kozáková vsadila na výrazné barvy a zdobení, Smejkal se držel tmavých barev a oversized střihů.

MBPFW: Přehlídka Van Graaf byla díky Kozákové barevná, Smejkal ukázal eleganci

Denisa Zajíčková
03. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Model Dominiky Kozákové

V rámci podpory mladých talentů na podzimním Mercedes-Benz Prague Fashion Week se v neděli představil letošní vítěz soutěže Van Graaf Junior Talent Jan Smejkal. Svou kolekci ukázal ve společném bloku s návrhářkou Dominikou Kozákovou. A jejich protikladné uvažování nad módou bylo naprosto fascinující. 

Návrhář Jan Smejkal opět ukázal, že vnímá oblečení jako určitý druh brnění, který má člověka chránit před světem. Kousků, které odhalovaly těla modelů a modelek, bylo jen velmi málo, přesto byly rafinované, sexy a zároveň v sobě měly prvky luxusu i elegance. Zakládá si na střihu oversized, což bylo vidět i na dnešní přehlídce. 

Smejkal se také věnuje tanci a vystupuje v Drag shows pod pseudonymem Janny Jill, což se v jeho show projevilo naplno. 

Luxusní mezonet 7+kk, Praha 5 - Smíchov –
Luxusní mezonet 7+kk, Praha 5 - Smíchov –, Praha 5

Oblíbená a mýty bořící módní návrhářka Dominika Kozáková oproti němu představila plejádu barev, která je pro ni už v podstatě signifikantní. Nechyběly svetříky s průstřihy, nabírané halenky i četná zdobení - oděvy zdobí mašličky, králíčci i květiny všech druhů a barev. A zatímco elegantním sakem s květovaným zdobením se trefí do vkusu většiny, flitrovaná mikina s králíčkem nebude gusto každého. Jde přitom o její typické pojetí módní kolekce, se kterou slaví úspěch po celém světě. Má totiž něco, co o sobě každý návrhář říct nemůže - její modely jsou rozpoznatelné na první pohled, ať už je vidět značky či nikoliv. A tím je bezesporu mezi mladými návrháři unikátem.

Otevřít v galerii (3)
Model Dominiky Kozákové
Model Dominiky KozákovéZdroj: se souhlasem MBPFW

Kdo je kdo?

Magická Dominika Kozáková

Návrhářka Dominika Kozáková je pověstná barvami, zdobením i nádechem jisté okouzlující magie. Nebojí se totiž koláží, které mají evokovat přátelství i dobrodružství a jsou na první pohled rozpoznatelné. Své kousky prodává například na e-shopu Zalando, kde vás například sako vyjde mezi 25 - 30 tisíci. Šaty kolem 6-8 tisíci, triko seženete klidně kolem 3 tisíc. Pokud vás módní přehlídka uchvátila, rozhodně nejde o nedostupné kousky.

Není divu, že na přehlídce Vaan Graf bylo opět barevno. Dominika Kozáková bere každou prezentaci jako formu oslavy života. Její kolekce v roce 2018 s názvem FREAK SHOW, kterou představila na Mercedes-Benz Prague Fashion Week v rámci Van Graaf Junior Talentu byla inspirovaná moderním cirkusem. Od chvíle, co svou kolekci představila v Nizozemku na akci Fashion Clash 2018 se stala jedním z nejprogresivnějších umělců současnosti a synonymem pro rebelský design bez ohledu na pohlaví. Její móda má společnost provokovat, aby se zbavila genderových formalit.

Otevřít v galerii (3)
Model Dominiky Kozákové
Model Dominiky KozákovéZdroj: se souhlasem MBPFW

Dominika je na MBPF od roku 2018 už takřka stálicí. V roce 2021 se přestavila s kolekcí The Fearst na budapešťském týdnu módy. Tentýž rok vytvořila kostýmy pro film Somebody od Jordana Bladyho. Film posléze zvítězil v kategorii kostýmů a stylingu na berlinském festivalu komerčních filmů. 

O jejím přínosu módnímu průmyslu psal italský Vogue, i-D, Fucking Young, Kaltbult nebo blog ASVOF od Diany Pernet. Její modely miluje například Sita Abellan nebo Shy Girl.

Elegantní Jan Smejkal

Návrháře Jana Smejkala provází láska k módě už od dětství. Absolvoval brněnskou střední školu textilní, poté se přestěhoval do Prahy. Působí už pátým rokem v ateliéru Liběny Rochové na UMPRUM. Sám o sobě říká, že tvoří minimalistický maximalismus. Pro jeho oděvy je typické střídmé zdobení, naopak často sahá po oversized velikostech. Ostatně, jeho nejoblíbenější kousek v šatníku je 5XL modrá džínová bunda od Dickies z brněnského second handu. Odjakživa tvrdil, že by si na sebe nikdy nevzal růžovou barvu, loni na ni měl ale naprostou obsesi. Pořád však přetrvává, že nemá rád fialovou.

Otevřít v galerii (3)
Model Jana Smejkala
Model Jana SmejkalaZdroj: se souhlasem MBPFW

Osobně uznává designéry, za kterými je tvrdá práce. Ani on své jméno nebuduje skrz privilegované kontakty. Jedním z jeho záměrů je setřít rozdíly, kdy je designérská móda nedostupným zbožím. Říká, že netvoří pro sebe, ale pro lidi. V dubnu 2023 zvítězil ve Van Graaf Junior Talent se svou kolekcí Choices. Kromě minimalismu a třpytem se přítomní kochali přehlídkou oděvů, kterou zařídily burlesky. Prezentace zaujala nejen odbornou porotu, ale také širokou veřejnost. 

Zdroj: redakce, notjustalabel.com, hn.cz, umprum.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze