Top hledané
Výsledky (0)
Fanoušci fotbalu zahltili Německo, v některých případech je však jejich posedlost fotografiemi na obtíž.

ME ve fotbale ovládlo Německo: život hráčům i pořadatelům komplikují selfie fotky

Radim Červenka
24. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Christiano Ronaldo

Německo žije fotbalem. Fotbalové zápasy se odehrávají v řadě měst a tak šampionát doslova pohltil dění v celé zemi. Fotbalová nálada se přelila i do Česka, sousední země j dobře dostupná a tak na rozsáhlé německé stadiony proudí i davy českých fanoušků. Někdy však fanouškovství přerůstá do situací, které komplikují organizaci i život samotným fotbalistům, jako v případě sběru selfie fotek s hvězdami zelených trávníků.

Vydatný zájem o fotbal na aktuálním mistrovství Evropy v Německu nepřekvapuje. Jednak mají tento sport Němci obzvláště v oblibě a zároveň se v novodobé historie k našemu západnímu sousedovi dostalo vůbec poprvé. Ačkoliv se tomu nechce věřit, je tomu skutečně tak.

V roce 1988 se konalo Euro ve Spolkové republice Německo a až nyní se Němci ujali pořadatelství fotbalového svátku po znovusjednocení země. Znovuspojené Německo ještě v roce 2006 hostilo světový šampionát, ale na ten evropský si muselo počkat až do roku 2024.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Enormní zájem fanoušků a podvody se vstupenkami navázaly na hokejový šampionát

Pořadatelství v Německu se hned stalo dobrou zprávou pro české fanoušky, ti se do řady tamějších měst lehce dopraví autem a úspěchu v Česku svědčí nejen hlasitá podpora českého týmu během zápasů reprezentace, ale také v ulicích Lipska, kde se hraje skupina českého týmu.

Do německého města se dá po dálnici z Prahy dojet podle mapového počítadla Google za 3 hodiny a 8 minut. Není divu, že 10 000 českých fanoušků zahltilo ulice města už před prvním utkáním reprezentace s týmem Portugalska. Nejlevnější lístky se daly pořídit za cca 750 korun a největší překážkou pro účast se tak stal losovací systém. Každá národní federace svým fanouškům může poskytnout jen zmíněných 10 tisíc vstupenek, a mezi zájemci se losuje.

Podobně jako na pražském mistrovství světa v hokeji se začalo kupčit s lístky. Na černém trhu se prodávaly vstupenky i za desetinásobnou cenu. Některým spekulantům se podařilo opatřit si lístky na občanské průkazy rodinných příslušníků a známých, kteří na akci vyrazit neplánovali. 

Horší je, že někteří z nich se pokusili o podvodné prodeje. Policie dopadla podvodníka, který se obohacoval na falešných vstupenkách jak v případě hokejového mistrovství, tak ME ve fotbale v Německu. Prodal také několik neexistujících vstupenek na zápasy hokejové NHL a fotbalové Ligy mistrů. Celkem utržil peníze za více než 300 neexistujících vstupenek a způsobil škodu přes 2 miliony dolarů.

„Již ve fázi prověřování případu měli kriminalisté důvodné podezření, že muž nabízel k prodeji nejen vstupenky na hokejové mistrovství světa, ale také vstupenky na mistrovství Evropy ve fotbale 2024, které se hraje v Německu. Vstupenky ale nikdy neměl k dispozici. Podvedení lidé, kteří projevili zájem o koupi vstupenek na fotbalové Euro, poslali podvodníkovi na účet peníze, a vstupenek se většinou nikdy nedočkali,“

popsala podovody policejní mluvčí Dana Čírtková na webu irozhlas.cz.

Ronaldo se stal obětí selfie obsese, na stadionu chybí bezpečnost

Průběh šampionátu nekomplikují jen podvody se vstupenkami pro české fanoušky. V hledáčku neukázněných fotbalových fandů jsou v první řadě především největší hvězdy fotbalových trávníku. Jednoznačně nejsledovanějším z nich je portugalský veterán Christiano Ronaldo.

Fotbalista se pyšní rekordním množstvím startů v reprezentačním dresu i množstvím nastřílených gólů (208 utkání a 128 gólů, před šampionátem) a v těchto disciplínách nemá žádného konkurenta napříč všemi reprezentacemi v současnosti i historii. Navíc je jediným mužem, který si zahrál na šesti mistrovstvích starého kontinentu.

Není tedy divu, že vzbuzuje mimořádnou pozornost také mezi přítomnými fanoušky. Během posledního zápasu portugalského týmu se na hvězdného Ronalda zaměřila obsese posledních let v podobě selfie fotek. Kdo by nechtěl společnou fotografii s nejslavnějším fotbalistou současnosti? Jenže není fotka jako fotka. V zápasu s Tureckem se několik fanoušků vydalo pořídit exkluzivní fotku na sociální sítě přímo na trávník během utkání.

V prvním případě šlo o náctiletého chlapce a Ronaldo při jeho kuriózní akci ochotně zapózoval a vyfotil se s mladým fanouškem. Jenže skutek vyvolal touhu čin napodobit a během utkání se pokusilo celkem 5 fandů o podobný kousek, což narušilo chod celého utkání a ani Ronaldo už při opakovaných pokusech nehýřil nadšením.

"Chybí tu bezpečnost a na tomto stadionu se bude hrát semifinále - budou ji muset zpřísnit,"

zkritizoval pořadatele pro BBC zkušený fotbalový reportér Ian Dennis.

Zdroje: bbc.ocm, uefa.com, idnes.cz, irozhlas.cz, denik.cz, autorský článe

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze