Top hledané
Výsledky (0)
Sběratelka s velkým srdcem Meda Mládková dnes oslaví 100. narozeniny!

Meda Mládková slaví 100 let. Její lék na dlouhověkost? Čokoláda a bílé víno!

Tereza Janatová
02. dubna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Meda Mládková, 2012

Přestože většinu života strávila v zahraničí, rodná zem byla pro ni stále důležitá. Meda Mládková vždy podporovala hlavně české umění. 

Od konce 40. let žila v exilu a věnovala se především redakční činnosti. Obrovská vnitřní síla a energie ji pomohla vybojovat zchátralou budovu Sovových mlýnů na Kampě pro muzeum, které se stalo domovem rozsáhlé sbírky luxusního českého a středoevropského moderního umění v hodnotě mnoha set milionů korun.

Vydrží-li kultura, přežije národ!

Meda Mládková měla největší potřebu seznámit svět s českým moderním uměním. Celý život proto se svým mužem Janem sbírala luxusní díla, které pak vystavovala nejen ve Vídni či ve Washingtonu, ale opravdu po celém světe. S heslem svého muže „Vydrží-li kultura, přežije národ“, který nechala zvěčnit i na budově Sovových mlýnů, vybudovala Museum Kampa. Bylo otevřeno v roce 2001 a je zde i Nadace Jana a Medy Mládkových.

Kromě sbírání děl byla i velkou mecenáškou a pomáhala také československým umělcům, kteří nemohli vystavovat.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

U Františka Kupky stačilo zazvonit

Mimo její setkání s budoucím manželem Janem Viktorem Mládkem v roce 1955 bylo osudové i setkání s Františkem Kupkou v roce 1956 poblíž Paříže. Jako studentka umění zazvonila u jeho dveří a chtěla vidět jeho práci. Byla z jeho luxusních obrazů tak uchvácena, že se staly základem rozsáhlé sbírky umění, kterou s manželem budovala. Dnes vlastní jeho největší sbírku na světě.

Oslava trojciferných kulatin

Chcete znát její lék na dlouhověkost? Ona vám ho poví: “Tabulka čokolády a bílé víno.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2 118 00 Praha 1 Malá Strana
+420 257 286 147