Top hledané
Výsledky (0)
Mentální anorexie je duševní onemocnění, které se projevuje soustavným odmítáním potravy a zkresleným vnímáním vlastního těla. Nejčastěji jím trpí dívky ve věku mezi 14 a 18 lety, známé jsou ale také případy, kdy onemocněli muži. Kvůli nedostatečnému příjmu živin se pacienti potýkají se zdravotními problémy, polovina těžkých případů končí dokonce smrtí.

Mentální anorexie jako tichý zabiják. "Vážila jsem 39 kilo a byla jsem na to hrdá," říká bývalá anorektička

Barbora Štöklová
19. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
„Stačilo mi velmi malé množství jídla. Stávalo se, že jsem nemohla dojíst ani jogurt, protože jsem se cítila syta," vypovídá bývalá anorektička pro LP-Life.

Anorexie je onemocnění, kdy pacient velmi často odmítá cokoliv sníst, má narušený vztah k jídlu samotnému i stravovacím návykům. Ve výpovědi bývalé anorektičky Kláry jsme se dozvěděli, že na svou váhu byla hrdá. Když jí okolí upozorňovalo na její hubený vzhled, brala to jako lichotku. Velmi krátce ale přišly zdravotní problémy, ztráta menstruace a silné bolesti hlavy. Anorexie může být smrtelně nebezpečné onemocnění a vyžaduje včasnou a komplexní léčbu. Rozhodně se nevyplatí ji podceňovat. 

Modelka Kaia Gerber.
Angelina Jolie.
Tara Reid,
Victoria Beckham.

Projevy anorexie se samozřejmě mohou lišit, ale obecně zahrnují výrazné omezení příjmu potravy. Lidé trpící touto chorobou se vědomě omezují ve stravování, často se snaží dosáhnout co nejnižší hmotnosti, aniž by brali ohled na svůj aktuální váhový stav. K fyzickým projevům anorexie patří extrémní hubnutí, slabost, únava, poruchy menstruačního cyklu u žen, potíže s koncentrací a snížená imunitní funkce. Mysl a psychické stavy jsou též zasaženy, což může zahrnovat úzkost, deprese, nutkání kontrolovat svou váhu, poruchy sebe přijetí, perfekcionismus a sociální izolaci.

„První potíže s příjmem potravy přišly po rozchodu s mým prvním přítelem. Pozřít jediné sousto v tak emočně vypjaté době byl pro mě extrémní problém. Přežívala jsem o kávě, vodě a sladkých tyčinkách. To bylo poprvé, kdy jsem začala výrazně hubnout,"

vypráví Klára, která si prošla anorexií, pro LP-Life. 

To, že je hubená, se Kláře začalo zamlouvat, a tak brala své nechutenství k jídlu jako pozitivum. Po pár měsících si tělo na velmi nízký příjem kalorií zvyklo a Klára tak velmi často měla pocit sytosti, i když nesnědla téměř nic. 

„Stačilo mi velmi malé množství jídla. Stávalo se, že jsem nemohla dojíst ani jogurt, protože jsem se cítila syta. Tenkrát jsem začala vážit kolem 39 kilogramů a mé okolí mě na to začalo upozorňovat. Musím podotknout, že jsem to nevnímala negativně a byla na svou váhu dokonce hrdá,"

pokračuje. 

Proč anorexie vzniká?

Perfekcionismus, tlak společnosti nebo i nedostatek pozornosti. To je jen pár faktorů, které mohou k této nemoci přispívat. Mentální anorexie se nejčastěji vyskytuje u dívek v pubertálním věku, konkrétně mezi 14. a 18. rokem, může se však objevit i později. Často je to právě dáno tlakem společnosti, prezentací dokonalých žen na sociálních sítích, kdy je symbolem krásy hubená modelka. Dívky v pubertálním věku, které na svůj vzhled mnohdy kladou až přehnaný důraz, se vlivem toho cítí méněcenné a upínají se k drastickým dietám. Paradoxně se tak mnohem častěji děje u dívek s normální váhou než u těch, které trpí nadváhou či obezitou.

Zdravotní komplikace

„Během té doby, kdy jsem žila jen o pár kaloriích, mi kompletně zmizel menstruační cyklus. Plně se mi obnovil až po roce, co jsem se začala dávat fyzicky dohromady. Dále mě trápila neustálá zima, bolesti hlavy a pocity úzkosti. Došlo mi, že to může mít souvislost a snažila jsem se doplňovat kalorie hlavně tekutou formou. Trvalo dva roky, než jsem se začala znovu stravovat normálně. Bohužel, jakmile i nyní nastane nějaká stresová situace přestávám jíst a uchyluju se k hladovění. Je to pro mě celoživotní boj,"

přiznává Klára.

Vzhledem k tomu, že se nemocným dlouhodobě nedostává potřebných živin, potýká se velká část z nich s různými zdravotními komplikacemi. Typický je pro anorektiky narušený metabolismus, zácpa, suchá kůže a zvýšená kazivost zubů. U žen zpravidla dochází ke ztrátě menstruace, a tedy i plodnosti. Mezi vážnější důsledky patří poruchy srdeční činnosti, jako jsou arytmie, bradykardie a hypotenze, problémy s krví, jako je anémie a trombocytopenie, záněty plic v důsledku vdechnutí zvratků, atrofie mozku a poruchy paměti, křeče a svalová slabost. Je potřeba si uvědomit, že mentální anorexie je život ohrožující onemocnění, které se nesmí podceňovat. V extrémních případech navíc může vést až ke smrti. Těžká anorexie tak končí zhruba v polovině případů.

Celebrity a anorexie

Mezi celebrity, které veřejně přiznaly své problémy s poruchami příjmu potravy patří například herečka Tara Reid nebo Victoria Beckham. Velmi nemocně jeden čas vypadala i hollywoodská kráska Angelina Jolie, anorexii ale nikdy nepřiznala. Problémy tohoto typu dále řeší i zpěvačka Demi Lovato nebo herec Russel Brand. 

ZDROJ: zdravieuro.cz, telltalesonline.cz, Vlastní dotazování

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: