Top hledané
Výsledky (0)
Muž a žena – dva věčně se přitahující protiklady, dvě poloviny tvořící celek, symbol dokonalosti stvoření. Protipól a harmonie zároveň, to vše fantasticky vyjádřeno za použití skla a oceli – to jsou luxusní lustry Ronyho Plesla.

Lustry Ronyho Plesla: Merkur a Venuše nezáří jen na obloze

Jana Vápeníková
04. října 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Lustr Merkur, designér Rony Plesl

Autorský počin výtvarníka a designéra Ronyho Plesla, dva lustry s příznačnými názvy Merkur a Venuše, je poctou českému lustrařskému řemeslu a zároveň uctěním archetypu muže a ženy, to vše v tereziánském hávu. Právě ikonické lustry doby Marie Terezie byly hlavní inspirací k vytvoření obou stropních svítidel pro českou sklářskou firmu Preciosa Lighting. Zároveň svým pojetím navazují i na historickou tradici této značky. Symbolika ukrytá v použitém materiálu, barvách, tvarech i samotných jménech je víc než výmluvná.

Mužný Merkur

Autor si zachoval základní siluetu tereziánského lustru, jeho pojetí je ovšem zcela moderní. Historie je tady perfektně propojená se současností.

U Merkuru je patrná inspirace mužskou postavou: rozložitá ramena vyzařující ráznost a jistotu jsou v dokonalé souhře s použitým materiálem – lakovanou ocelí. Na konstrukci proto nenajdete ani střípek křehkého skla. Tento 110 kilogramů vážící lustr je vyroben pouze z pevného kovu. Na jakoukoli úvahu o strnulosti ale zapomeňte: díky variabilní konstrukci může objekt tvořit vertikální nebo horizontální siluetu a měnit tak tvar podle potřeby daného prostoru a vašeho vkusu.

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Křehká Venuše

Když se podíváte na tohle oblé, venušské světlo, před očima se vám otevře nádherný sál s plesovou sezonou v plném proudu. Dámy v překrásných šatech… A možná samotná císařovna Marie Terezie… Podívejte se na detaily Venuše – nepřipomíná vám snad luxusní barokní krajku nebo výšivku na královských šatech?

Venuše je znamením krásy, potěšení, harmonie. Je to Žena. Smyslná, tajemná, půvabná, křehká. A přesně taková je i Pleslova Venuše.

Použitý materiál – foukané bílé sklo a křehké ozdoby z opálového skla – je provokativním kontrastem ke kovově chladné, pevné a jasné oceli Merkuru. V obou uměleckých počinech nejde o žádný krátkodobý trend. Důraz je kladen především na řemeslném zpracování a nenapodobitelnou „tvář“ obou objektů.

Dokonalé světlo

Oba lustry se díky svým rozměrům (Merkur 174 × 107 cm a Venuše 150 × 190 cm) stanou skvostnou dominantou prostoru. Merkur se bude nejlépe vyjímat v industriálních prostorách, v barech, loftech, ale i v historických budovách – které ovšem dobře dokážou kombinovat původní a moderní prvky. Venuše je jako stvořená nejen pro historické, okázalé rezidence, ale i do minimalistických moderních prostor.

Luxusní lustry Preciosy Lighting se prodávají do těch nejluxusnějších míst po celém světě. Pleslova Venuše se skvěle vyjímá například ve vstupní hale špičkového hotelu Tritone Therme v Itálii.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Preciosa
Rytířská 29 110 00 Praha 1
+420 739 520 220