Top hledané
Výsledky (0)
Nová aplikace ukazuje nebytové prostory či pozemky, o které se Praha stará.

Nová webová aplikace, která zobrazuje majetek hlavního města: metropole poprvé přiznává, kde co vlastní

Radek Polák
03. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Adam Zábranský pokračuje v tom, co začal Zdeněk Hřib

„Mapa, ve které svítí majetek Prahy, byla mým dlouhodobým snem,“ tak představil novou webovou aplikaci, jež zobrazuje majetek hlavního města, vystudovaný právník, náruživý přispěvatel české verze Wikipedie, vegan a současně i radní v jedné osobě Adam Zábranský. V čem je tato novinka tak převratná a proč se s ní chlubí právě tento pirátský politik?

S majetkem metropole se v polistopadovém období nakládalo nahodile. Často jen podle toho, kdo z radních se svěřenou oblastí zrovna zabýval. Jako jednu ze svých priorit to mělo až předchozí vedení města, v jehož čele stál Zdeněk Hřib. Ten se již v únoru roku 2019 Lidovým novinám přiznal, že ucelený přehled o tomto majetku chybí.

Praha vlastní řadu nemovitostí, pronajatých za různé ceny a na různou dobu. Do toho tu máme nemovitosti městských částí. Slušně řečeno, není v tom úplně pořádek a není to zcela transparentní,“

svěřil se před čtyřmi roky tehdejší primátor. Už tehdy proto také sliboval, že bude usilovat o vytvoření elektronické evidence města.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Aplikace přináší pořádek

Na úkolu, jehož cílem bylo vytvoření mapy, z níž bude moci každý jednoduše vyčíst, jaké konkrétní nebytové prostory či pozemky Praha vlastní a kdo je spravuje, pracoval především Institut hlavního města a magistrátní úředníci.

Samotné ohlášení spuštění aplikace pak ale již připadlo na současného radního pro majetek, legislativu a transparentnost Adama Zábranského, který Hřibova slova v podstatě potvrdil.

Pro běžného občana je v současné době poměrně těžké vyznat se ve složitých majetkoprávních vztazích u majetku hlavního města,“

řekl Zábranský.

Tento mladý politik, který je už devět let členem zastupitelstva a posledních 5 let také radním Prahy, je známý mimo jiné tím, že se mu podařilo vyhrát soudní spor o přístup k informacím proti společnosti Pražská plynárenská. Vedle toho upozorňoval na přemrštěné odměny politiků, nevýhodné nájemní smlouvy i kontroverzní městské zakázky. Zdaleka nejvíce bodů mu pak přineslo rozkrytí kauzy, kvůli které z postu předsedkyně pražské ANO odstoupila kontroverzní bývalá komunistická rozvědčice Radmila Kleslová. Zpět ale k samotné mapě.

Šikovní kolegové naše data vzali a naprogramovali je do jejich mapové aplikace. Každý si tedy může projít třeba místo svého bydliště a rozkliknout si, jaké majetky Praha v jeho okolí má. A šli jsme ještě dál, protože nabízíme veřejnosti některé informace úplně poprvé - konečně je vidět, kdo co spravuje! Takže nově vidíte, jestli je správcem dané nemovitosti třeba Technická správa komunikací Praha, nebo některá z externích správcovských společností,“

popisuje Zábranský, co vše nová mapa umí.

Do budoucnosti se navíc počítá s tím, že aplikace přinese informace o hospodaření s jednotlivými nemovitostmi. Lidé tak získají přehled, za jakou částku a na jak dlouho Praha nemovitosti pronajímá.

Tím z majetkové mapy uděláme i nástroj veřejné kontroly ze strany novinářů, datových vědců i běžné veřejnosti, což považuji za potřebné a žádoucí,“

připomíná radní.

Otevřít v galerii (2)
Praha čeká na svůj další rozvoj
Praha čeká na svůj další rozvojZdroj: Pixabay

Strategický rozvoj města

Zábranský přitom v nové mapě ukazuje na objekt budovy České pošty v Praze 4 v ulici Na Strži, od jehož prodeje si tento prodělečný státní podnik původně sliboval skoro 400 milionů korun.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Ze dvou stran tam Praha má pozemky, která by nám umožnily s územím dále pracovat. Místo navíc bylo vytipováno jako sídlo družicového systému, o který nás žádal stát,“

obhajuje vrcholný zástupce města, proč by budova neměla připadnout soukromníkovi.

Pošta nakonec celou aukci opravdu také bez udání jakéhokoliv důvodu zrušila. Přestože pražský radní tvrdí, že o tom nevěděl, uvedený krok uvítal.

Zda k tomu rozhodnutí pošta přistoupila na základě našeho dopisu řediteli České pošty a ministerstvu vnitra, který odešel tento týden, neumíme odvodit. Budeme i nadále v této záležitosti intenzivně jednat,“

podělil se o své stanovisko na konci září se serverem iDnes.cz. Z tohoto faktu je v každém případě zřejmé, že mapa neslouží pouze potřebám veřejnosti a médií, ale i politiků, kteří připravují aktuální záměry.

Otevřít v galerii (2)
V centru se toho ale už pravděpodobně moc nezmění
V centru se toho ale už pravděpodobně moc nezměníZdroj: Pixabay

Mapa se bude opírat o aktualizovaná data

Aplikace se v tuto chvíli opírá zatím o data z června letošního roku. Do budoucnosti by se však do ní měly majetkové změny propisovat okamžitě, aby byly informace platné k momentu jejich zobrazení. Tomu, jak upozorňují úředníci, však musí předcházet připravovaná integrace magistrátních evidenčních systému. Upozorňují, že k uvedenému kroku by mělo dojít na konci letošního roku.

Nová mapa s přehledem městského majetku je dobrou zprávou pro strategický rozvoj metropole. Vyvolává ale také dojem, že s transparentností to myslí současné vedení radnice vážně, což je  bezpochyby potěšující pro všechny Pražany, kteří se snaží politikům nejen naslouchat, ale i třeba aspoň trochu věřit.  

 

Zdroje: Magistrát hlavního města Prahy, iDnes.cz, Lidové noviny, vlastní dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: