Top hledané
Výsledky (0)
Futuristické město plné luxusu a extrémně bohatých lidí vykořisťuje ubohé dělníky pracující tvrdě pod zemí. Němý snímek z roku 1927 silně ovlivnil nejen filmový průmysl.

Metropolis: průkopnické scifi slaví 90 let

Eva Ledecká
11. března 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Slavná Metropolis

Futuristické město z roku 2026, jež stvořil autor filmu, Fritz Lang. Metropolis je město přepychu a luxusu, které svou podobou připomíná shluk mrakodrapů, které se začínaly v době vzniku filmu stavět. V Berlíně, kde autor snímku bydlel, právě probíhala soutěž o zástavbu místa u stanice Friedrichstrasse. Co tam bylo postaveno, není těžké uhodnout. Byl to mrakodrap!

Němý příběh, který se stal kultovní záležitostí

Metropolis je luxusní město, ve kterém žijí velice bohatí lidé. Proto, aby se měli dobře, vykořisťují dělníky, jenž pracují pod zemí v těch nejtvrdších podmínkách. V takto silně hierarchické společnosti se zrodí láska. Syn vládce Metropole se zamiluje do krásné Marie, která se snaží zmírňovat bolest a utrpení dělníků, jenž se začínají bouřit. Příběh končí happyendem, kdy si luxusní svrchovanost města s dělníky podá ruce.

Metropolis představuje dnes klasický příběh, jehož různé podoby můžeme spatřovat v desítkách jiných filmů. V první polovině 20. století se však jednalo o naprosto odlišný, kontroverzní, němý snímek, který u kritiků vlnu nadšení zrovna nevyvolal.

Přesto je dnes Metropolis považován za průkopnický film všech dob. Inspiraci v něm našli například tvůrci Matrixu, návrhářka luxusní módy Donatella Versace nebo Lady Gaga pro své videklipy.

Obchod na pronájem Staré město 409m
Obchod na pronájem Staré město 409m, Praha 1

Svého času filmový propadák

Kritici byly v roce 1927 k filmu neúprosní. Nejen, že byl děj snímku příliš jiný, což nebylo v té době žádoucí, byl na svou dobu ještě navíc naprosto předražený. Natáčení stálo 5 milionů německých říšských marek, což by dnes odpovídalo cca16 milionům USD. V dnešní době toto číslo představuje neuvěřitelně nízkou částku, když vezmeme v potaz, že se filmy točí i za 200 milionů USD.

Dalším problémem byla délka filmu, který trval celých 153 minut. Kvůli tomu, že byl na tu dobu „moc dlouhý“, byl několikrát krácen a nyní existuje několik různě sestřihaných verzí. Bohužel, originální film v délce 153 minut zmizel z povrchu zemského a už ho nikdy nikdo nespatří. Místo toho existuje v délkách od 90 do 120 minut.

Dočkáme se filmové adaptace?

Možná ano. Ve filmovém světě se spekuluje o adaptaci legendárního filmu Metropolis v podobě minisérií. Pokud k natáčení opravdu dojde, můžeme se výsledku dočkat za 4 až 5 let.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze