Top hledané
Výsledky (0)

Miliony v kostičkách. Největší sbírku lega má Čech!

Jana Fikotová
12. září 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Miloš Křeček (vlevo) a Martin Dejdar odhalili jednu z posledních maket

S legem ho seznámil dědeček, když mu ve třech letech dal malou skládačku kostek. Ta má dnes luxusní místo v muzeu kostek na Národní třídě v Praze.

“V prvním okamžiku, co jsem si začal skládat, zamiloval jsem se do kostiček. Dneska už si život bez lega nedokážu vůbec představit,” přiznal Milan Křeček, největší majitel soukromé sbírky lega na světě.

Kostky jako investice

Muži mají různé koníčky, od sportu, aut či hodinek se mnohdy záliba promění ve sběratelství a lásku k dětským hrám. Řezník Milan Křeček svou vášeň ke kostičkám dokázal změnit ve velmi dobrou investici.

„Optimální je nakoupit sety vydané před deseti, patnácti lety aspoň za mírně podprůměrné ceny. Poté je musíte dobře uskladnit v suchu, temnu, a za tři roky je opět vyndat,” přiznal Křeček. 

Šanci na zhodnocení do budoucna mají především dražší, větší a méně dostupné stavebnice. Ty totiž mají širokou a stabilní fanouškovskou základnu. Typické jsou Hvězdné války, auta, vlaky. To jsou často luxusní sety za tři a více tisíc korun, které Lego prodává v omezeném množství a hračkářství je obvykle vůbec neodebírají. Největší zhodnocení přinášejí neotevřené krabice. „Pokud s tím někdo chce obchodovat, musí se k tomu chovat jako k investici,” říká spolumajitel sítě řeznictví, který právě před dvaceti lety začal svou sběratelskou dráhu řadou Technic a Hvězdné války.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Z koníčka nejedno muzeum v ČR

Ve chvíli, kdy propadl kouzlu internetových tržišť, svou luxusní sbírku vystavuje v pěti Muzeích kostek. Ty otevřel nejen proto, že se se svou sbírkou chtěl pochlubit všem milovníkům kostiček, ale především proto, že už své modely neměl kam dávat. Jeho vlajkovou lodí je luxusní muzeum na Národní třídě v Praze.

"Tady jde o kombinaci výstavy, obchodu a herny, přičemž k vidění jsou i nejstarší stavebnice," přiznal. 

Ty mají podle majitele nevyčíslitelnou hodnotu. Modelů má skoro 7 000 a každým dnem přibívají," pochlubil se sběratel, který s celou rodinou razí heslo: “Kdo si hraje, nezlobí.”

Muzeum na pražské Národní třídě otevřel v roce 2010, poté za tři roky následovala Kutná Hora, rok na to Špindlerův Mlýn a v roce 2015 Liberec a Jeseníky. Pokud jeho sbírka dosáhne další tisícovky, už brzy se i jiné město může těšit na muzejní raritu.

Za Sochu Svobody skoro půl milionu!

Všechn, si pan Křeček staví sám. Tou poslední je jeho největší chlouba Socha Svobody. Má 2,5 metru, váží 200 kilo a stojí bezmála půl miliónu korun. Nedávno nám ji spolu s hlavou Bárta Simpsona odhalil Martin Dejdar, který se stal tváří muzea,” dodal sběratel, který radí především mužům, aby si přišli vyzkoušet, jak krásné je se vrátit s kostkami do dětství. Jeho cílem je mít v ČR 10 luxusních muzeí, což se mu jistě během několika let může splnit.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze