Moderní útulna Atüln studentů ČVUT se stane novou dominantou Krkonoš

Na Klínovce bude stát nová útulna Atüln.
17. února 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Útulny navazují na loňský luxusní projekt Lávky pro KRNAP, kdy vznikla spolupráce ČVUT s národním parkem. Osobní pohled nám poskytla jedna z tvůrkyň, studentka architektury ČVUT Nikola Macháčová z týmu útulny Atüln.

Útulny jsou minimalistické přístřešky, v nichž se turisté schovají před nepřízní počasí.

Atüln vznikla během jednoho semestru

Bude se nacházet asi 8 km od Pece pod Sněžkou na rozcestí Klínovky. Je vyvýšená dva metry nad zemí, aby odolala sněhovým závějím. Nejvíce ji charakterizuje okno v čelní stěně přivádějící dovnitř světlo a umožňující prožitek z výhledu. Světlé provedení interiéru krásně kontrastuje s tmavým opláštěním.

Za luxusním nápadem stojí tým mladých studentů architektury Nikola Macháčová, Radka Smičková a Veronika Tichá, Pavel Struhař a Tereza Hudková. Stavba trvala 2 týdny a celý projekt 1 semestr.

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m, Praha 8

Na otázky odpověděla Nikola Macháčová:

Jak vznikl luxusní název a jak se vyslovuje?

Koncipovali jsme naše návrhy jako výrobky Ikea – lehko složitelné a rozložitelné. Jde o švédský název pro útulnu + áčkový tvar. Čte se to jako [atýln].

Kolik lidí se vejde do přístřešku?

Vsedě pohodlně 6 lidí, v nouzi by mohli přespat 4, ale s tím se nepočítá.

Co nejvíce na útulně oceňuješ?

Líbí se mi práce se dřevem. Vnější plášť z 90 prken jsme sami opalovali japonskou metodou. Vyzkoušeli jsme si tesařské konstrukce na vnějším nosném krovu. Prkenný obklad v interiéru je neskutečně útulný, evokuje horskou chatu.

Nebojíš se vandalismu?

Do 1300 m.n.m. se moc vandalů nedostane. V horách se pohybuje jiná sorta lidí. Báli jsme se toho spíš v Dejvicích, kde jsou útulny vystavené, ale zbytečně. Teď tam slouží jako prolézačky pro děti.

Všechny přístřešky, celkem šest, jsou vystaveny před budovou ČVUT v Dejvicích až do května. Poté se přesunou na svá místa v Krkonoších a lidem začnou sloužit příští zimu.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (9)

View photo gallery

O autorovi

Redakční tým