Top hledané
Výsledky (0)
Některé ikony světa módy nikdy neomrzí. Špičatá podprsenka, originální nápady a jméno, které zkrátka nelze zapomenout. To vše je jediné… Jean Paul Gaultier.

Módní ikona je zpět: Nesmrtelné modely Jean-Paul Gaultiera

Valentina Lebová
16. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Speciální rubrika
Gigi Hadid jako jedna z hvězd námořnické kolekce

Legendární módní dům je zpět. Po šesti letech se vrací ke konfekci a rozšiřuje své “umění” o interpretace dalších módních domů jako Palomo Spain, Ottolinger a dalších. Mnozí si mysleli, že to je konec J.P. Gaultiera a přitom to znamená jediné…na obzoru je nová éra. A už nyní není pochyb, že bude stejně úspěšná jako ty předchozí.

Vyberte si a srovnejte názory proti proudu:
Klikněte zde
Valentina Lebová
módní redaktorka
Klikněte zde
Kristina Vacková
šéfredaktorka
Móda proti proudu

Názor PROTI PROUDU: Valentina Lebová

Vyděšení fanoušci zcela v pozoru

Koncem minulého týdne vyslal legendární módní dům jakési prohlášení, které zmátlo řadu jeho fanoušků, když na svůj Instagram postnul fotku se slovy “The End”. Lidé byli v šoku a na módní kousky věhlasného designéra to mělo jeden jediný dopad. Lidé začali doslova lačnit po jakémkoliv kousku z jeho dílny, aby i oni měli ve svém šatníku něco, co by bylo poctou a věhlasem této originální tvorby.

Otevřít v galerii (11)
Jean Paul Gaultier
Jean Paul GaultierZdroj: Profimedia

Fanoušci se snažili získat cokoliv, aby si zajistili vlastní kousek ikonické historie módy - a prodejci jásali, protože ceny nabízených kousků horentně rostly. Ceny skvostů JPG začaly raketově stoupat téměř okamžitě po tomto “tizzy” prohlášení, když se masy obdivovatelů dychtily po čemkoliv, co tento výjimečný designér vytvořil. Možná snaha dékodovat význam se záhadným příspěvkem, který byl však, jak se později ukázalo, jen dokonalým marketingovým tahem. A vyplatilo se!

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Návrat ikonického krále!

“Jean Paul Gaultier se vrací k konfekční módě, šest let poté, co přestal navrhovat “off-the-peg” oblečení zaměřené na haute couture,”

uvedl módní dům ve svém prohlášení.

Otevřít v galerii (11)
J.P. Gaultier umí udělat show!
J.P. Gaultier umí udělat show!Zdroj: Profimedia

„Enfant terrible“ francouzské módy se po pěti desetiletích v oboru poklonil své práci závěrečnou přehlídkou haute couture v Paříži před 16 měsíci.

Módní dům ale stále nese jeho jméno a je vlastněn barcelonským Puigem. Na nových kolekcích však bude pracovat s rotujícími týmy mladých spolupracovníků. To proto, aby se kreativitě nekladly jakékoliv meze.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

První kolekce - která reinterpretuje jeho pruhované námořnické modely - tak vzala rychle za své. Hlavní hvězdou show byla světoznámá modelka Gigi Hadid, která předvedla komplet jemných bílých kalhot a topu s námořnickým motivem, ve kterém doslova a do písmene zářila. 

Otevřít v galerii (11)
Gigi Hadid a lá námořník
Gigi Hadid a lá námořníkZdroj: Profimedia

Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Gigi Hadid a lá námořník

“Přichází právě včas na festivalovou sezónu LGBTQ Pride,”

uvedl dům.

“Součástí kampaně bude řada známých tváří jako hold někomu, kdo pro svět módy udělal mnohé. Americká modelka Bella Hadid jako tvář kampaně a hlavní hvězda “unisex inkluzivní kolekce” vyzařující doslova mořský vzduch,”

uvedl dům.

Otevřít v galerii (11)
Gigi Hadid a její vlasy a lá "lvice"
Gigi Hadid a její vlasy a lá "lvice"Zdroj: Profimedia

Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Gigi Hadid a její vlasy a lá "lvice"

“Tvůrčí tým „oživil“ všechny Gaultierovy konfekční linie,”

dodal.

Show must go on!

Otevřít v galerii (11)
Madonna a J.P. Gaultier
Madonna a J.P. GaultierZdroj: Profimedia

Nicola Lecourt Mansion vytvořila černou síťovinu jako elegantní výplň části šatů, španělský stylista Palomo Spain navrhl květinový korzet a nechyběla ani světoznámá "Madonnina" podprsenka, která je pro tvorbu Gaultiera doslova typická. Tu reinterpretoval londýnský návrhář specializující se tvorbu brazilských šperků Alan Crocetti.

Otevřít v galerii (11)
Gigi Hadid v šatech s podprsenkou a lá Madonna
Gigi Hadid v šatech s podprsenkou a lá MadonnaZdroj: Profimedia

Francouzský návrhář Marvin M'Toumo pak navrhl masky na obličej, které mají symbolizovat svět korýšů a mušlí.

Otevřít v galerii (11)
Na obrázku je dívka v masce
Na obrázku je dívka v masceZdroj: Profimedia

A německý dům Ottolinger přepracoval námořnickou košili do přiléhavého hladkého body se zkreslenými pruhy zebry.

“Přehlídky haute couture, také s hostujícími stylisty, budou v červenci pokračovat v Paříži,”

řekl agentuře AFP mluvčí domu.

Prvním hostujícím návrhářem kolekce “Gaultier Couture” je japonská značka Chitose Abe ze značky Sacai.

Řada přehlídek se měla konat již loni v červenci 2020, ale byla následně zrušena a přesunuta na neurčito vzhledem k panedémii koronaviru. To ale na výjimečnosti a silném očekávání nic neubralo. Na to dobré se totiž vyplatí si počkat.

Napjaté očekávání

Dům J.P. Gaultiera to vzal za správný konec a své fanoušky doslova zvednul ze sedla svým postem. Nikdo nevěděl, co přesně to znamená a jakou budoucnost to přinese. Jedno to ale splnilo. Všichni a to doslova, byli v pozoru.

Otevřít v galerii (11)
Ikona J.P. Gaultier
Ikona J.P. GaultierZdroj: Profimedia

Následně však přišlo uklidňující prohlášení:

“Značka J.P. Gaultiera hlásí svůj návrat ke konfekci s kolekcí motivovanou námořníky jako poctou dřívějších kousků z našeho archivu. Cílem je nejen to, aby si každý přišel na své, ale také, aby se zajistilo, že dědictví této ikony bude žít dál i s novou generací,”

uvedla kreativní ředitelka Florence Tétier.

Tento vzrušující počin je jakýsi comeback a zároveň také začátek nové éry, protože mnozí se již smířili s tím, že Gaultier běžnou konfekci dál navrhovat nebude. Důvodem byla jeho poslední prêt-à-porter show z jara 2015, která byla považována za konec Ready-to-Wear dnů této značky.

„Myslím, že v tom nemusíme hledat žádné složitosti. Je to velice jednoduché, co stojí za tímto návratem. Lidé zkrátka chtějí nosit Gaultiera,”

řekla Tétier o jeho návratu.

A nová hlava “domu” se skutečně nemýlí. J.P. Gaultier je považován múzu módního průmyslu a jeho kousky za vrchol kreativity.

Ti nejlepší z nejlepších

Na této konfekci bude pracovat šest návrhářů zastupujících pět značek, kteří vnesou vlastní pojetí do rozpoznatelných kousků JPG, aby vzniklo to nejlepší pro kolekci s námořnickou tématikou. Seznam zahrnuje Christa Bösche a Cosima Gadienta z módního domu Ottolinger, Alejandra Gómeze Paloma ze španělského domu Paloma, návrháře Nixe Lecourta Mansiona schváleného Lady Gaga, Marvina M'Touma a milovníka šperků Alana Crocettiho.

Ikona je zpět a je to skvělá zpráva, protože Gaultier je bezesporu jedním z těch, na které módní průmysl nikdy nezapomene! Právě on, chtě nechtě, vepsal ty správné pojmy do historie módní tvorby a kousky jako Madonnina špičatá podprsenka zná doslova a do písmene celý svět! Tleskejme, protože Gaultier není pouze jméno, je to doslova pojem!

Otevřít v galerii (11)
Madonna a její ikonická podprsenka
Madonna a její ikonická podprsenkaZdroj: Profimedia
Valentina Lebová

Názor PROTI PROUDU: Kristina Vacková

Jde vůbec kritizovat Gaultiera? Já si to nemyslím. Ikony jsou zkrátka ikony a Gaultier je jednou z nich. I když ne všechno jsou modely na běžné nošení a zřejmě nikdy nebudou součástí našeho šatníku, jedno se jim nedá upřít: Mají nápad, jsou neskutečně originální a sázejí na líbivost a eleganci v jednom.

Nejstarší civilizace a historie lidstva

Tak tohle je přesně ten případ, kdy je jasné, že se jedná o model "jednou za život". Kdybych si něco takového koupila, patrně by to bylo u příležitosti velkolepého otevření nového muzea v Káhiře, abych stylově zapadla do davu. Je jasné, odkud se vzala inspirace, ale stejně tak je jasné, že s touhle róbou se běžně nevydáte... nikam.   

Otevřít v galerii (6)
Inspirováno Egyptem
Inspirováno EgyptemZdroj: Profimedia
Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Inspirováno Egyptem

Co je ale nesporné, je opět originalita. Letošní "cesta králů", při níž byly všechny mumie egyptských faraonů přemístěny do nového muzea, inspirovala nejednoho tvůrce - a zrovna Gaultier by mohl být jedním z těch, kdo této jedinečné unikátní příležitostí využil proto, aby nadesignoval něco neopakovatelného a splnil si svůj návrhářský sen. Faraónský plášť je geometricky rozdělen na čtverce, z nichž některé jsou odrazem nezapomenutelných míst na zeměkouli. A stejně tak nezapomenutelný je i tento "patchworkový" model. Musím říct, že jsem skutečně zvědavá, co se skrývá pod ním jako další vrstva "mumie".

Sebejistá domina

I další model je nepřehlédnutelný. Porovnám-li tuto kolekci s tím, co se nepodařilo na molech takových "Mecc" módy, jako je Paříž, Londýn nebo New York, pak srovnávám nesrovnatelné. Originalita zde nechybí. Muži si libují - doufejme že z recese - v tričkách, která mají v potisku vyrýsované svaly, "sixpack". Objevily se i plavky, ve kterých vypadáte jako Tarzan nebo yetti a i jako žena máte mužnou a chlupatou hruď neandrtálce. Toto triko zase pozdvihne sebevědomí každé z nás, která se nechce chlubit svými skutečnými vnadami. A plastika není potřeba!

Otevřít v galerii (6)
Na obrázku je dívka v "nahém" triku
Na obrázku je dívka v "nahém" trikuZdroj: Profimedia

Triko s dlouhým rukávem tělové barvy dává prostor fantazii, tedy spíše té mužské části populace. Asymetrická sukně tvořená z opasků evokuje divočinu, dominanci a tvrdost, stejně jako široké náramky, řetěz kolem krku a přísný účes. Vysoké boty výsledný dojem jen dokreslují. Pánové, sebejistým krokem k vám kráčí vaše domina! Dovedu si představit tento model potkat v ulicích. Toto by mě nepohoršilo, ale jednoznačně zaujalo.

Námořnická sexy-stálice

Miluju námořnickou módu a vždycky tomu tak bylo. Kombinace bílých a modrých proužků, k tomu šik bílé čepice a pohodlné kalhoty - je jasné, že v každém přístavu na vás čeká ta pravá v tomto případě ten pravý. Zde Gaultier opět vsadil na jedinečnou originální kombinaci - námořnický styl by byl pro většinu z nás v ostrém kontrastu s volánky, ale tahle halenka přímo evokuje vlny a pohyby vody! Originální střih, materiály i provedení, navíc ukrutně sexy - to je inspirace! Námořnický kousek by neměl chybět v šatníku žádné z nás! Ani tohle, ani jiné léto. I kdyby to měly být nezapomenutelné námořnické plavky v Rozmarného léta. 

Otevřít v galerii (6)
Na obrázku je dívka v námořnickém modelu
Na obrázku je dívka v námořnickém modeluZdroj: Profimedia
Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Na obrázku je dívka v námořnickém modelu

Jsou zpět! Špičaté podprsenky - i s piercingem!

Špičaté podprsenky nás okamžitě vracejí do éry rytířů, anebo naopak házejí dopředu, do StarTreku či dalších povedených sci-fi kostýmů. Anebo vůbec nemusíme chodit tak daleko - vzpomeňte si na hudební a módní ikonu - Madonnu! Špičatá podprsenka se na jejích křivkách vryla do paměti všech fanoušků.

Doteď to byl jen pás cudnosti, co si mohl muž osobovat a používat doma. Zde bych řekla, že se jedná o další extra kousek pro domácí hrátky - s kovovou podprsenkou se dají dělat věci, škoda si jen představovat!

Otevřít v galerii (6)
Špičatá podrsenka je zpět!
Špičatá podrsenka je zpět!Zdroj: Profimedia

Model nepotřebuje nic dalšího, jelikož sám o sobě je tak extravagantní, že vše ostatní by bylo až příliš. Luxusní černý podklad dává podprsence domorodé Polynésanky či Matce všech draků a výrazným náušnicím extra vyniknout. A všimli jste si? Na levé bradavce nechybí ani piercing! Vtipné detaily se obzvlášť cení!

Tohle byla paráda! Nemyslím si, že kromě námořnické inspirace si pořídím do šatníku cokoli srovnatelného, ale nuda to rozhodně nebyla. A o tom to je. Pane Gaultiére, vítejte zpět!

Kristina Vacková
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze