Top hledané
Výsledky (0)
Fashion show Summer days v Art Restaurant Mánes.

Návrhářka Natali Ruden: Všichni mladí se oblékají stejně, neznají světovou módu. Postupně k tomu dorostou

Zuzana Hudáčková
05. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Rozhovor s módní návrhářkou Natali Ruden o její tvorbě a inspiraci pro kolekci Summer days. Ruden je známou návrhářkou, která svou tvorbu prezentuje především v zahraničí. Fashion weeky nejsou její šálek kávy. V Art Restauraci Mánes, jejíž stropy zdobí originální fresky od Českého kubistického génia Emila Filly, předvedla 31 jedinečných modelů. Pestrobarevné šaty a nejrůznější střihy předvedla například modelka Andrea Verešová, která s Natali Ruden spolupracuje již přes 25 let. Celou akci moderovala Lejla Abbasová, která byla oblečená v květované síťovině s dlouhým závojem právě z kolekce Natali Ruden. Sál byl ozdoben živými květinami a sluneční paprsky nás přenesly do teplých letních dnů. Modelkám nechyběly klobouky nebo třpytivé obroučky připomínající brýle. 

Zajímavým zpestřením byla prezentace unikátní limitované kolekce hodinek německé hodinářské manufaktury NOMOS GLASHÜTTE. Tuto výjimečnou příležitost zajistil dlouholetý partner projektů Natali Ruden, rodinná společnost Klenotnictví Dušák. Této jedinečné události se zúčastnilo několik známých a zajímavých osobností, jako je například Andrea Verešová, Simona Kijonková, Vlastina Svátková, Andrea Tögel Kalivodová, Karolína Surý, Nicole Ebnerová, Jana Doležalová, Denisa Sperger či Věra Komárová. 

S větrem o závod

Příprava na módní show byla letos extrémně krátká. Natali se vždy drží svých předem daných cílů a dat, které si vytyčí. Už tak se jí zdálo, že to bylo nyní velmi narychlo a sáhla si na hranici nemožnosti. Podle Ruden byly přípravy opravdu na hraně, adrenalin rozhodně nechyběl. Na tuto show se připravovala jen měsíc a půl.

Je půl hodiny před začátkem show a ty modely ještě nejsou úplně dokončené,

říkala nám klidná Natali s úsměvem na tváři. Hlavní je se z toho zbytečně nestresovat, je třeba si to pořádně užít se vším všudy. Některé šaty se totiž dodělávaly přímo na modelkách.

Volba outfitu

Zkušená Natali Ruden má na každý takový večer připraveno několik různých outfitů. Šaty, které zvolila před samotnou přehlídkou jsou inspirované začátkem léta, mořem a pískem na pláži. Samotná kolekce představuje přicházející letní měsíce a vše, co nás v horkých letních dnech čeká. Vybrala modrobílý model, který vyzařuje bezstarostnou letní pohodu a připomíná modré nebe.

Dnešní den byl od rána zamračený a velmi pršelo. Natali se během rozhovoru radovala, jak se na začátek přehlídky krásně vyjasnilo a sluneční paprsky ozářily celou galerii. Všechno bylo podle plánu a módní přehlídka s názvem SUMMER DAYS začala v tom nejlepším.

Módní inspirace a múza 

Příležitosti pro ty nejlepší nápady přicházejí podle Natali spontánně a většinou se inspiruje svým okolím. Někdy je to umění, jindy zase různé kultury. Nyní to byla hlavně lehkost, pohoda, dobrá nálada a pozitivita. To vše bylo vidět i na jejích pestrobarevných modelech,

Styl Generace Z

Podle Natali Ruden mladí bohužel neměli tu příležitost mít nějaké větší módní srovnání. Neznají světové druhy modelů nebo tzv. couture. Neměli dost příležitostí vidět něco víc, proto nosí to, co nosí. Znají hlavně to, co je trendy. Natali říká, že se všichni oblékají skoro stejně a nedbají moc na kvalitu.

Snaží se dostat k estetice postupně k tomu dorůstají. Samozřejmě na tom mají velký podíl rodiče. Oni jim dají základ a jdou jim vlastně příkladem.“

80s styl

Dnešní trendy a tzv. Billie Eilish Natali Ruden fascinuje, ale příliš ho nevyhledává. Není z něj unešená.

Baví mě ta extravagance a nespoutanost, ale je tam velmi tenká hranice mezi tím, co je vkus a nevkus.

Pražský Fashion Week

Ruden se účastnila mnoha fashion weeků v zahraničí. Cizině dává přednost před Prahou. Reprezentovala Česko v Moskvě, Kyjevě i v New Yorku. V Praze na fashion weeku byla zatím jen jednou. Natali o sobě říká, že je perfekcionistka. Preferuje především akce, které mají začátek, konec a kolekce jsou ucelené. Toho se podle Ruden na fashion weeku úplně docílit nedá. Proto nevyhledává takové příležitosti.

Některé kolekce tam mají třeba jen 8 modelů, což je pro mě naprosto nedostačující. V tom se nedá rozvinout žádné téma. Běžně mám v každé kolekci modelů 50.

Kolekce Summer days měla výjimečně jen 31 modelů. Ruden musela svou tvorbu přizpůsobit. Jedním z hlavních partnerů show byla firma Dušák s německými hodinkami Chronos, která exkluzivně představila 31 unikátních kusů hodinek. Byly exkluzivně vyrobeny přímo na show. Jednalo se o limitovanou edici. Natali Ruden zvolila tedy jen 31 modelů právě k 31 hodinkám.

Vycházející hvězdy mladých návrhářů

Doufám, že oni vidí vzor ve mně a čerpají z mé tvorby třeba nějakou inspiraci.

Ruden ráda sleduje mladé začínající návrháře. Říká, že vždycky je dobré mít takový rozhled a svěží pohled na věc. Ráda vítá každou novou hvězdičku na nebi módy.

Met Gala 2024

Tématem jí letošní ročník připomínal její vlastní přehlídku před pár lety, která měla název Eden. Podle Ruden to bylo to skutečně velmi podobné. Nejvíce se jí letos líbil model šatů z písku, který předvedla zpěvačka Tyla. Bylo to podle ní velmi originální a nezapomenutelné.

Každý kousek je originál a srdeční záležitost, nikdy se v mé dílně neopakuji. V každém modelu je kousek mého srdce a energie mých krejčových.

Zdroje: autorský text, rozhovor s Natali Ruden

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Rychlá zpověď:

Generace Z nebo mileniálové?

Mileniálové, protože mezi ně patří i můj syn.

Skinny nebo baggy?

Baggy.

Zvonáče nebo boyfriendy?

Zvonáče.

Tiktok nebo Instargam?

Instagram.

Babiš nebo Fiala?

Složitá volba.

Hokej nebo fotbal?

Po včerejším zápase si myslím hokej. I když srdečně to bude fotbal, protože můj syn hraje fotbal.

Červenka nebo Pastrňák?

Pastrňák byl dobrý.

Nicki Minaj nebo Demi Lovato?

Demi Lovato.

Jste ranní ptáče nebo noční sova?

Noční sova.

KVIFF nebo Fashion week?

Fashion week.

Love Island nebo Survivor?

Survivor.

FaceApp nebo CapCut?

FaceApp.

Věřit snům nebo cílům?

Snít o cílech a plnit je.

Racionalita nebo intuice?

Intuice.

Otázka pro mě?

Podle čeho jste na dnešek zvolila outfit? Bylo to tématické?
Tématické to úplně nebylo. Zvolila jsem černou, aby to bylo elegantní a ladilo ke všemu. Tématický mám květinový náhrdelník, aby symbolizoval léto
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze