Top hledané
Výsledky (0)
Celkový objem realitních transakcí činil loni v tomto knížectví 80 miliard korun, tedy zhruba 3,2 miliardy eur, tvrdí studie Savills World Cities Prime Residential Index.

Monako zůstává jedním z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Cena metru čtverečního tu hravě překročí milion korun

Radek Polák
30. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Knížectví nabízí luxus a prvotřídní nemovitosti

Nejdražším rezidenčním trhem světa zůstává Monako. Průměrná cena za metr čtvereční zde loni dosáhla v přepočtu na téměř 1,3 milionu korun, jak alespoň uvádí studie Savills World Cities Prime Residential Index. Na vině je především nedostatečná nabídka volných nemovitostí. Není se co divit, vždyť tento mikrostát na břehu Středozemního moře má rozlohu, která je zhruba o pětinu menší než jsou třeba celé pražské Petřínské sady.

Monacké knížectví se řadí k nejdražším a nejbohatším místům. Počet zájemců, kteří by chtěli v tomto nejhustěji osídleném státě bydlet, výrazně překračuje možnosti, jež lokalita nabízí. Tomu také odpovídají ceny místních nemovitostí. Například pronájem bytu, který je o velikosti okolo 40 metrů čtverečních, tu vyjde v přepočtu na více než 100 tisíc korun měsíčně. A pokud máte zájem o vlastní bydlení, pak si samozřejmě ještě připlatíte. Metr čtvereční takového bydlení vás bude stát v průměru necelých 1,3 milionu korun, tedy přesně 51 418 eur.

Jsou však místa, kde ani to nestačí. Například v nejdražší čtvrti Larvotto je to dokonce 1,6 milionu korun, což představuje závratných 65 tisíc eur!

Byty jsou čím dál větší

O tom, že si musí žadatelé sáhnout hlouběji do kapsy, svědčí navíc ještě jedna skutečnost. Velikost nabízených bytů se oproti minulosti zvětšuje. Na vině je především to, že rezidenti si musí nově zažádat o pobytovou kartu. Kvůli tomu mají nárok pouze na takovou jednotku, která odpovídá velikosti rodiny, která o pobyt na území monackého knížectví žádá.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Počet předprodejů v Monaku se vrátil na úroveň před koronavirovou pandemií. Toto oživení bylo z velké části způsobeno nárůstem prodeje větších bytů,“

potvrdila popisovaný trend Kelcie Elizabeth Sellers ze společnosti Savills.

Podle Lucie Hanuš tvoří odbyt takových bytů necelé dvě třetiny z celkových prodejů.

„Prodeje větších bytů se třemi a více místnostmi tvořily v loňském roce více než 60 procent prodejů novostaveb a 22 procent předprodejů v celém knížectví,“

řekla zástupkyně Savills serveru Remspace

Podíl prodaných bytů s celkovou cenou převyšující 5 milionů eur se proto také v minulém roce podle studie Savills World Cities Prime Residential Index zvedl v meziročním srovnání o dva procentní body. Na druhé straně podíl levnějších nemovitostí o dvě procenta poklesl.

Rozhodně se přitom nejedná o nahodilý vývoj. Průměrné ceny bytů se loni zvedly na historické maximum hned v pěti z celkových sedmi místních oblastí. Ve čtvrtích La Condamine a Jardin Exotique to bylo v meziročním srovnání hned zhruba o pětinu.

Otevřít v galerii (2)
Pohled na Monako z výšky se vryje do paměti
Pohled na Monako z výšky se vryje do pamětiZdroj: Pixabay

Nemovitosti za desítky miliard

Přestože je Monako jedním z nejsledovanějších realitních trhů světa, neznamená to ale, že patří k těm největším. Za celý minulý rok se tu zrealizovalo pouze 416 transakcí. Pro srovnání: během prvního čtvrtletí se v Praze prodalo podle statistik společností Skanska, Central Group a Trigema okolo 1600 nových bytů. Zajímavější je však ve světle takových čísel především to, že objem těchto transakcí činil 80 miliard korun, což je zhruba 3,2 miliardy eur. Novostavby z toho tvořily okolo 25 miliard korun. A o takovém přísunu peněz od domácích zájemců o bydlení se může našim developerům a realitním zprostředkovatelům stále spíše jen zdát.

Domov boháčů a hvězd

A proč se lidé do Monaka stěhují? Hlavním důvodem jsou peníze. Místo je totiž doslova daňovým rájem. Rezidenti neplatí daň z příjmu fyzických osob ani daň z majetku nebo z bydlení. Také proto tu žije nejvíce milionářů na světě. Jsou mezi nimi jak podnikatelé a sportovci, tak někteří umělci a další známé tváře. Za svůj domov si jej zvolili mimo jiné pilot formule 1 Lewis Hamilton, česká tenistka Karolína Plíšková nebo podnikatel Ivo Valenta. Není se proto co divit, že země má nejvyšší světový hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele. K tomu se navíc přidává minimální kriminalita, bohatý kulturní život, všeobecná čistota a politická stabilita.

Otevřít v galerii (2)
Středomořské klima láká k odpočinku
Středomořské klima láká k odpočinkuZdroj: Pixabay

Volný čas

Jednou z hlavních výhod této lokality je pak také nádherné klima a Azurové pobřeží. Klima ovlivňuje oceánské, vlhké subtropické podnebí, které s sebou přináší  teplá a suchá léta a mírné, deštivé zimy. K návštěvě  v Monaku navíc vybízí řada zajímavých míst. Za pozornost stojí například knížecí palác, známé Casino Monte Carlo či centrum gamblingu Salle des Amériques, které si zahrálo také v jedné z Bondovek. Z velkých akcí jsou to potom každoroční automobilové závody formule 1. Volný čas si mohou rezidenti zpestřit rovněž návštěvou některého ze zápasů místního fotbalového prvoligového klubu AS Monaco či stejnojmenného basketbalového týmu. Vedle toho se ve městě nachází třeba také Oceánografické muzeum a laboratoře Mezinárodní agentury pro atomovou energii pro životní prostředí - jeden z prvních chráněných mořských biotopů na světě.

Návštěvu Monaka si může dovolit téměř kdokoliv z nás. Samotné bydlení je ale už úplně jiná písnička. Na jedné straně vás vyjde na pořádný pakatel. Na druhé zde ušetříte na daních a dočkáte se uznání, že jste si pro bydlení vybrali právě tuto prestižní adresu.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

 

Zdroje: Savills World Cities Prime Residential Index, Remspace, Wikipedia, Central Group

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: