Top hledané
Výsledky (0)
Původní autorka z nápadu nic neměla

Neslavnější hry o realitách se prodalo 300 milionů: Monopoly slaví 85 let

03. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení
Hra Monopoly slaví 85 let.

Hra na obchodování s realitami Monopoly je jednou z nejúspěšnějších deskových her na světě a nyní uplynulo přesně 85 let od chvíle, kdy poprvé dorazila na pulty obchodů. Žena, která koncept hry vymyslela, na ní ale nikdy nezbohatla. Okradl ji totiž jeden vypočítavec.

Hra Monopoly
Hra Monopoly
Hra Monopoly

Monopoly se za desítky let existence téměř nezměnily – podoba i princip hry zůstávají stejné. Svět ale zná mnoho různých vydání, ve kterých se mění města, kde se hra odehrává. Celkem vyšly desítky edicí od USA, přes Německo až po Japonsko. Svou edici má i Česko, konkrétně Praha, kde nejlukrativnější políčko, tedy nemovitost, přestavuje Václavské náměstí. Celkem je k dostání 110 různých edicí.

Přes 750 milionů hráčů

Od roku 1935, kdy hra vyšla, se prodalo přes 300 milionů kusů a vyzkoušelo ji na 750 milionů hráčů. Oblibu si získala hlavně v době ekonomických krizí, kdy lidé často přicházeli o majetky. A díky hře mohli, alespoň na okamžik, vlastnit lukrativní nemovitosti a hotely.

Hru a její pravidla vymyslela už v roce 1904 stenografka a písařka Elizabeth Magie a vydala ji pod názvem The Landlord´s Game. Našla si řadu fanoušků, ale masového rozšíření se nedočkala. Až ve 30. letech ji okopíroval tehdy nezaměstnaný Charles Darrow, najal si výtvarníka, vydal ji pod názvem Monopoly a také si ji patentoval. Aby předešel sporům s původní tvůrkyní, vydavatel hry od ní odkoupil práva za 500 dolarů. Jen v prvním roce ale Monopoly prodaly přes milion kusů a Darrow se stal milionářem.

Otevřít v galerii (1)
Hra Monopoly
Hra MonopolyZdroj: Pixabay

V posledních letech se snaží současný vydavatel hry, společnost Hasbro, hru oživit a vydává různé modifikace. Jednou z posledních je například verze, ve které je možné podvádět a krást (a dokonce je to výhodné). Pozornost ale získala třeba i bezhotovostní edice, kde se platí platebními kartami, nebo edice zvýhodňující ženy. Ta má poukázat na nespravedlnost, že muži většinou pobírají vyšší platy než ženy.

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Zajímavosti o hře

  1. Nejdelší utkání ve hře trvalo 70 dnů
  2. V 70. letech hru hráli povinně hráli také studenti ekonomie v USA – učili se na ní principy trhu. V pracovní době ji hrál i světoznámý ekonom Milton Friedman a psal o tom výzkum.
  3. V roce 2008 hrálo hru na jednom místě ve stejnou dobu 3361 lidí.
  4. Existuje exkluzivní vydání z roku 1988, které má desku ze zlata. Na domech nebo hotelech jsou rubíny a safíry a tečky na kostce jsou diamanty.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze