Top hledané
Výsledky (0)
Vdechne vám život, samo ale umírá...

Mrtvé moře vysychá. Brzy může zcela zmizet z mapy světa

16. června 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Mrtvé moře vysychá

Je nejníže položeným místem na Zemi a patří mezi světové unikáty. Mrtvé moře je proslulé jezero se slanou vodou, co léčí nejen naši duši, ale hlavně naše tělo.

Mrtvé moře
Mrtvé moře
Mrtvé moře

Blahodárné moře, ve kterém si nezaplavete

Asi každý ví, že Mrtvé moře díky slanosti nadnáší a má léčebné účinky. Dvoutýdenní pobyt bychom vám ale spíše rozmlouvali. Koupání je zde skoro nemožné, v moři si totiž opravdu nezaplavete. Sůl a bahno rozhodně vašemu tělu pomůže, a to především na kožní problémy, délka pobytu ve vodě je ale omezená. Voda totiž obsahuje 21 minerálů, z toho 12 nenajdete v žádném jiném moři. V jednom litru vody je až 250 g soli.

Blahodárné je zde i slunce, které svítí přes 300 dní v roce a vzduch, který je nasycen léčivými minerály.

Hrozí, že za 30 let tu už nebude!

Tento luxusní zázrak bohužel pomalu mizí z mapy světa. Hladina se každoročně snižuje bezmála o jeden metr a hrozí, že do roku 2050 zmizí úplně. Izrael, Jordánsko a Palestina před čtyřmi roky uzavřeli dohodu a díky potrubí vedoucí většinou pod zemí chtějí přivádět z Rudého moře vodu nejen pro Mrtvé moře, ale zároveň zlepšit zásobování pitnou vodou v dané oblasti. Projekt má být hotový v roce 2021 a vyjde na cca 10 miliard dolarů (220 miliard korun).

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Co jste možná nevěděli

Mrtvé moře je položeno 400 m pod mořskou hladinou a je nejnižším místem na Zemi. Jeho stáří se odhaduje na 3 miliony let. Rozloha je 1050 km², délka 75 km a hloubka dosahuje až 360 metrů. K moři, o které se dělí Jordánsko a Izrael, můžete zavítat po celý rok. Během nejchladnějších zimních měsíců se průměrné denní teploty pohybují kolem 17 °C a v létě  kolem 35 °C.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze