Top hledané
Výsledky (0)
Někdy není na škodu cítit se jako aristokratka. Ale ne ta "poslední".

Můj dům, můj hrad: Kouzlo stylového aristokratického bydlení

Valentina Lebová
08. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Usmívající se žena v zimním oblečení s cihlovým pásem v pozadí.

Kdo si někdy alespoň na malý okamžik neřekl, že žít jako šlechtic je přesně to, co by si přál. Vznešeně, okázale, ale přitom na úrovni. Bohužel doba pravých aristokratů je ta tam. To ale neznamená, že se nemůžeme vrátit v čase. Díky bydlení v barokním stylu tak možná spojíme příjemné s užitečným.

Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m
Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m, Okolí Prahy

Když se řekne šlechtické sídlo, možná vás napadne jih Anglie, který je tak moc typický právě pro stavby tohoto typu. Do Anglie ale jezdit nemusíme, a přesto si malý kousek této země a historie můžeme jako mávnutím kouzelného proutku přenést přímo do hlavního města Prahy. V městské čtvrti a na katastrálním území Prahy nazvané Točná se totiž nachází domek ve stylu podnikatelského baroka. Ač má tento styl spíše pejorativní přídech, o tomto místě to jednoznačně neplatí, a to zejména proto, že zde na vás dýchne dech staré Anglie. A o to jde, udělat ze svého domu ještě lepší hrad... Pak je jedno, kde budete žít, protože právě tam zkrátka "doma" budete. Točná je navíc místo s historií sahající až daleko do starověku.

Otevřít v galerii (8)
Pokoj v luxusním barokním stylu.
Pokoj v luxusním barokním stylu.Zdroj: LP-Life

„I když jsou stavby v duchu podnikatelského baroka u nás od konce 90. let spíše na ústupu a často je na ně díváno skrýt prsty, rozhodně bych to neřekla o všech. Mezi charakteristické rysy podnikatelského baroka patří například stylová nejednotnost, která bez jakýchkoliv pravidel kombinuje všechny stavební slohy a styly. Mezi takovými domy se ale najdou čestné výjimky, zejména pokud jde o domy, které již rekonstrukcí prošly a snaží se ctít jeden styl. Okázalost totiž není na místě a některé domy pak působí velmi nevkusně. Pokud ale majitelé vsadili na jednu kartu, mohou si pak užívat skutečně kvalitní bydlení. Navíc tyto stavby byly většinou postaveny na kraji Prahy, co zejména v dnešní době leckdo ocení,“

řekla pro LP-Life architektka Marie Nedomanská.  

Otevřít v galerii (8)
Přiznané cihly v interiéru působí velmi luxusně.
Přiznané cihly v interiéru působí velmi luxusně.Zdroj: LP-Life

V obrovské vile se spoustou prostoru se totiž skutečně budete cítit jako na hradě. A i když zřejmě nemáte služebnictvo, i to by se mohlo změnit – dům totiž disponuje vlastní jednotkou pro personál, samozřejmě s naprostou diskrétností. Perfektní je také poloha, která by se dala skoro popsat názve kultovního filmu "na samotě u lese". Dům je totiž situován na samém konci ulice a pak už navazuje jen les a klid. Zkrátka zde se budete cítit jako aristokrat!

Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m
Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m, Okolí Prahy

Kouzelné cihličky

Otevřít v galerii (8)
Žena opírající se o zeď z přiznaných cihel.
Žena opírající se o zeď z přiznaných cihel.Zdroj: Profimedia

Sice nejsou ze zlata, ale ne všechno, co se "třpytí", musí být zlaté. Přesto je fasáda tohoto druhu přesně tou, co dělá domek jednoznačně domem. A také to, co dům dělá domem anglického baroka. Možná si řeknete, že je to jen malý nepatrný detail, ale je to první, co vás doslova bouchne do očí a na první pohled zaujme. I z pohledu funkčnosti jsou právě cihličky, jak se dnes říká "přiznaná stavba", naprostým skvostem. Navíc je můžete využít i v interiéru, kde ještě více podtrhuje dojem vlastního hradu. Není na nich vidět prach ani "rozteklá" omítka, která ztrácí při každém dešti svou výraznou barvu. Jak se pro ně jednou rozhodnete, můžete si být jistí, že nikdy neomrzí. Ba co víc, jsou nezničitelné a ukrutně "in"!

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

„Cihly mají vždy své kouzlo, protože tradiční stavební materiál je symbolem poctivého řemesla, a zároveň nadčasovosti a dlouhověkosti. Přiznané a neomítnuté cihly jsou trendem v interiéru i v exteriéru. A i zde existuje pár triků. Nemusíte totiž sundávat omítku, někdy stačí snadno aplikovat cihlové pásky, které fasádě propůjčí originální tvář a luxusní vzhled. Právě díky cihlám se může dům ihned proměnit v docela novou a neokoukanou stavbu. Fasáda z neomítnutých cihel působí velmi stylově a je vyhledávaná při rekonstrukcích starších domů, stejně jako v případě novostaveb. Toto řešení je stále více vyhledávané a rostoucí zájem stavebníků tak potvrzuje trend návratu k přírodním a autentickým materiálům,“ 

řekl LP-Life Marek Nedora ze stavební firmy, která má s přiznanými cihlami bohaté zkušenosti. 

Na anglický venkov kousek za Prahu

Otevřít v galerii (8)
Zpátky v čase
Zpátky v časeZdroj: Pixabay

Ne každý chce žít na venkově, protože si představí malou, někde uprostřed ničeho zapadlou vesnici. To ovšem neplatí o Točné, této městské čtvrti, která je stále součástí matičky stověžaté. A tak se odpoledne můžete procházet centrem a večer koukat, jak praská dříví v krbu přímo ve vašem obýváku. Není nad to mít kde vyčistit svou hlavu mnohdy přehlcenou davy lidí a ruchem velkoměsta, ale moci se vrátit do epicentra dění, kdykoli se tak rozhodnete. I když máte svůj hrad za městem, do centra je to vlastně "kousek", a to se jednoznačně počítá. Kolem vás zeleň a lesy, a kdyby se, nedej bože, stalo, že vedle vás někdo koupí další parcelu, vaše obří zahrada vám jistojistě bude stačit. Pořád jste ale mimo rušné silnice, turisty přeplněné uličky, a hlavně na místě, které vám bude říkat "pane". 

Architektura staré Anglie

Otevřít v galerii (8)
Žena stojící před cihlovou zdí.
Žena stojící před cihlovou zdí. Zdroj: Profimedia

Stará Anglie oplývala krásou. Tu ať následně přenesete kamkoliv, bude pořád anglicky hezká. A když se vám bude chtít pro jednou nedělat nic, můžete zůstat "uvnitř" své pevnosti a trávit čas tím, že si zaplavete v bazénu nebo navštívíte privátní hřiště. Vždyť ani šlechtici jako urozená vrstva lidí netrávili čas tím, že by hledali zábavu a trávení volného času v davu ostatních. Od starověku až po novověk se aristokraty stávali ti "nejpřednější" z nejlepších rodů v obci a moc dobře věděli proč. Měli právní výsady a šlechtický titul, který z nich dělal urozenou třídní kastu.  

Na místě záleží

Otevřít v galerii (8)
Dokonalé "cihličky"
Dokonalé "cihličky"Zdroj: Freepik

Když už se rozhodnete pro styl, který je svým způsobem tradiční a má jistá pravidla, jen těžko ho můžete "zasadit" kamkoliv se vám zlíbí. I proto je místo uprostřed zeleně, navíc obehnané velkou zahradou, tím pravým. Tam se takový váš soukromý hrad bude jistě vyjímat. V jednoduchosti je totiž krása a na první pohled malebná anglická barokní sídla žádnou extravagancí neoplývají. Jsou výjimečná právě pro svou jednoduchost až jakousi nenápadnost. Spojením s bílými okny a detailně propracovanou zahradou jsou ale něčím bezkonkurenčně nepřehlédnutelným. Důmyslnost je také v množství vikýřových oken, která poskytují výhled doslova do všech světových stran. Aspoň nemusíte řešit, na jakou stranu je dům natočen a kolik slunečního světla za den nachytáte. Věřte, že ho bude dostatek. 

Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m
Prodej luxusní vily, Praha-jihovýchod - 830m, Okolí Prahy

Návštěvy vítány!

Otevřít v galerii (8)
Rodina v interiéru z přiznaných cihel.
Rodina v interiéru z přiznaných cihel.Zdroj: Profimedia

Můžete být naprostý extrovert anebo tichý introvert, ale i k vám čas od času zavítá návštěva. Party, oslavy narozenin, sváteční večeře v kruhu rodinném nebo jen kamarádka, co jela kolem a stavila se na čaj "o páté". Nikdy přesně nevíte, co z takové návštěvy nakonec bude. A pokud zrovna nepatříte k těm, jež by rádi služebnictvo, určitě vás potěší představa vlastní obytné jednotky, která je ovšem mimo váš dům.

Otevřít v galerii (8)
Dům v anglickém stylu.
Dům v anglickém stylu.Zdroj: LP-Life

Správný architekt totiž ví, kam sáhnout, aby jeho stavba byla i klíčem k vaší spokojenosti. Zachovat si soukromí i přes to, že se v kruhu svých přátel či rodiny cítíte šťastní, je totiž velice důležité. Intimita rovná se spokojenost na obou stranách. Vaší i těch, kteří k vám zavítají, ať už to bude plánované či nikoliv. A kdo ví, třeba vám ti, jež budete hostit, nakonec sami ráno z vděčnosti uvaří kafe a připraví snídani. No a jakou jinou nežli anglickou!

Zdroje: wikipedia, utulnydum.cz, archiweb, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: