Můj dům, můj hrad: Kouzlo stylového aristokratického bydlení

Někdy není na škodu cítit se jako aristokratka. Ale ne ta "poslední".
08. prosince 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Kdo si někdy alespoň na malý okamžik neřekl, že žít jako šlechtic je přesně to, co by si přál. Vznešeně, okázale, ale přitom na úrovni. Bohužel doba pravých aristokratů je ta tam. To ale neznamená, že se nemůžeme vrátit v čase. Díky bydlení v barokním stylu tak možná spojíme příjemné s užitečným.

Usmívající se žena v zimním oblečení s cihlovým pásem v pozadí.
Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná
Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná, Okolí Prahy

Když se řekne šlechtické sídlo, možná vás napadne jih Anglie, který je tak moc typický právě pro stavby tohoto typu. Do Anglie ale jezdit nemusíme, a přesto si malý kousek této země a historie můžeme jako mávnutím kouzelného proutku přenést přímo do hlavního města Prahy. V městské čtvrti a na katastrálním území Prahy nazvané Točná se totiž nachází domek ve stylu podnikatelského baroka. Ač má tento styl spíše pejorativní přídech, o tomto místě to jednoznačně neplatí, a to zejména proto, že zde na vás dýchne dech staré Anglie. A o to jde, udělat ze svého domu ještě lepší hrad... Pak je jedno, kde budete žít, protože právě tam zkrátka "doma" budete. Točná je navíc místo s historií sahající až daleko do starověku.

Pokoj v luxusním barokním stylu.
Pokoj v luxusním barokním stylu. • Zdroj: LP-Life

„I když jsou stavby v duchu podnikatelského baroka u nás od konce 90. let spíše na ústupu a často je na ně díváno skrýt prsty, rozhodně bych to neřekla o všech. Mezi charakteristické rysy podnikatelského baroka patří například stylová nejednotnost, která bez jakýchkoliv pravidel kombinuje všechny stavební slohy a styly. Mezi takovými domy se ale najdou čestné výjimky, zejména pokud jde o domy, které již rekonstrukcí prošly a snaží se ctít jeden styl. Okázalost totiž není na místě a některé domy pak působí velmi nevkusně. Pokud ale majitelé vsadili na jednu kartu, mohou si pak užívat skutečně kvalitní bydlení. Navíc tyto stavby byly většinou postaveny na kraji Prahy, co zejména v dnešní době leckdo ocení,“

řekla pro LP-Life architektka Marie Nedomanská.  

Přiznané cihly v interiéru působí velmi luxusně.
Přiznané cihly v interiéru působí velmi luxusně. • Zdroj: LP-Life

V obrovské vile se spoustou prostoru se totiž skutečně budete cítit jako na hradě. A i když zřejmě nemáte služebnictvo, i to by se mohlo změnit – dům totiž disponuje vlastní jednotkou pro personál, samozřejmě s naprostou diskrétností. Perfektní je také poloha, která by se dala skoro popsat názve kultovního filmu "na samotě u lese". Dům je totiž situován na samém konci ulice a pak už navazuje jen les a klid. Zkrátka zde se budete cítit jako aristokrat!

Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná
Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná, Okolí Prahy

Kouzelné cihličky

Žena opírající se o zeď z přiznaných cihel.
Žena opírající se o zeď z přiznaných cihel. • Zdroj: Profimedia

Sice nejsou ze zlata, ale ne všechno, co se "třpytí", musí být zlaté. Přesto je fasáda tohoto druhu přesně tou, co dělá domek jednoznačně domem. A také to, co dům dělá domem anglického baroka. Možná si řeknete, že je to jen malý nepatrný detail, ale je to první, co vás doslova bouchne do očí a na první pohled zaujme. I z pohledu funkčnosti jsou právě cihličky, jak se dnes říká "přiznaná stavba", naprostým skvostem. Navíc je můžete využít i v interiéru, kde ještě více podtrhuje dojem vlastního hradu. Není na nich vidět prach ani "rozteklá" omítka, která ztrácí při každém dešti svou výraznou barvu. Jak se pro ně jednou rozhodnete, můžete si být jistí, že nikdy neomrzí. Ba co víc, jsou nezničitelné a ukrutně "in"!

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5, Praha 5

„Cihly mají vždy své kouzlo, protože tradiční stavební materiál je symbolem poctivého řemesla, a zároveň nadčasovosti a dlouhověkosti. Přiznané a neomítnuté cihly jsou trendem v interiéru i v exteriéru. A i zde existuje pár triků. Nemusíte totiž sundávat omítku, někdy stačí snadno aplikovat cihlové pásky, které fasádě propůjčí originální tvář a luxusní vzhled. Právě díky cihlám se může dům ihned proměnit v docela novou a neokoukanou stavbu. Fasáda z neomítnutých cihel působí velmi stylově a je vyhledávaná při rekonstrukcích starších domů, stejně jako v případě novostaveb. Toto řešení je stále více vyhledávané a rostoucí zájem stavebníků tak potvrzuje trend návratu k přírodním a autentickým materiálům,“ 

řekl LP-Life Marek Nedora ze stavební firmy, která má s přiznanými cihlami bohaté zkušenosti. 

Na anglický venkov kousek za Prahu

Zpátky v čase
Zpátky v čase • Zdroj: Pixabay

Ne každý chce žít na venkově, protože si představí malou, někde uprostřed ničeho zapadlou vesnici. To ovšem neplatí o Točné, této městské čtvrti, která je stále součástí matičky stověžaté. A tak se odpoledne můžete procházet centrem a večer koukat, jak praská dříví v krbu přímo ve vašem obýváku. Není nad to mít kde vyčistit svou hlavu mnohdy přehlcenou davy lidí a ruchem velkoměsta, ale moci se vrátit do epicentra dění, kdykoli se tak rozhodnete. I když máte svůj hrad za městem, do centra je to vlastně "kousek", a to se jednoznačně počítá. Kolem vás zeleň a lesy, a kdyby se, nedej bože, stalo, že vedle vás někdo koupí další parcelu, vaše obří zahrada vám jistojistě bude stačit. Pořád jste ale mimo rušné silnice, turisty přeplněné uličky, a hlavně na místě, které vám bude říkat "pane". 

Architektura staré Anglie

Žena stojící před cihlovou zdí.
Žena stojící před cihlovou zdí. • Zdroj: Profimedia

Stará Anglie oplývala krásou. Tu ať následně přenesete kamkoliv, bude pořád anglicky hezká. A když se vám bude chtít pro jednou nedělat nic, můžete zůstat "uvnitř" své pevnosti a trávit čas tím, že si zaplavete v bazénu nebo navštívíte privátní hřiště. Vždyť ani šlechtici jako urozená vrstva lidí netrávili čas tím, že by hledali zábavu a trávení volného času v davu ostatních. Od starověku až po novověk se aristokraty stávali ti "nejpřednější" z nejlepších rodů v obci a moc dobře věděli proč. Měli právní výsady a šlechtický titul, který z nich dělal urozenou třídní kastu.  

Na místě záleží

Dokonalé "cihličky"
Dokonalé "cihličky" • Zdroj: Freepik

Když už se rozhodnete pro styl, který je svým způsobem tradiční a má jistá pravidla, jen těžko ho můžete "zasadit" kamkoliv se vám zlíbí. I proto je místo uprostřed zeleně, navíc obehnané velkou zahradou, tím pravým. Tam se takový váš soukromý hrad bude jistě vyjímat. V jednoduchosti je totiž krása a na první pohled malebná anglická barokní sídla žádnou extravagancí neoplývají. Jsou výjimečná právě pro svou jednoduchost až jakousi nenápadnost. Spojením s bílými okny a detailně propracovanou zahradou jsou ale něčím bezkonkurenčně nepřehlédnutelným. Důmyslnost je také v množství vikýřových oken, která poskytují výhled doslova do všech světových stran. Aspoň nemusíte řešit, na jakou stranu je dům natočen a kolik slunečního světla za den nachytáte. Věřte, že ho bude dostatek. 

Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná
Prodej luxusní vily, Praha-západ - Točná, Okolí Prahy

Návštěvy vítány!

Rodina v interiéru z přiznaných cihel.
Rodina v interiéru z přiznaných cihel. • Zdroj: Profimedia

Můžete být naprostý extrovert anebo tichý introvert, ale i k vám čas od času zavítá návštěva. Party, oslavy narozenin, sváteční večeře v kruhu rodinném nebo jen kamarádka, co jela kolem a stavila se na čaj "o páté". Nikdy přesně nevíte, co z takové návštěvy nakonec bude. A pokud zrovna nepatříte k těm, jež by rádi služebnictvo, určitě vás potěší představa vlastní obytné jednotky, která je ovšem mimo váš dům.

Dům v anglickém stylu.
Dům v anglickém stylu. • Zdroj: LP-Life

Správný architekt totiž ví, kam sáhnout, aby jeho stavba byla i klíčem k vaší spokojenosti. Zachovat si soukromí i přes to, že se v kruhu svých přátel či rodiny cítíte šťastní, je totiž velice důležité. Intimita rovná se spokojenost na obou stranách. Vaší i těch, kteří k vám zavítají, ať už to bude plánované či nikoliv. A kdo ví, třeba vám ti, jež budete hostit, nakonec sami ráno z vděčnosti uvaří kafe a připraví snídani. No a jakou jinou nežli anglickou!

Zdroje: wikipedia, utulnydum.cz, archiweb, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jmenuji se Valentina a miluju psaní, sport a pohodové lidi. Ráda cestuji a chodím na jógu, a když čas dovolí, tvořím texty a fotky mojí duši blízké. Jen tak pro radost:)
Valentina Lebová
Luxusní bydlení Praha
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m

2 + 1 78 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
137 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Praha 10

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m

10 + 1 616 m², ter. 89 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu, Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Pronájem luxusního bytu, Praha 5 - Smíchov

2 + KK 68 m², bal. 6 m²
25 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6
Praha 6

Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6

5 + KK 195 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice
Praha 9

Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice

8 + KK 315 m², ter. 55 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem na Praze 4-52m
Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m

2 + KK 56 m², bal. 4 m²
16 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
29 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + 1 197 m², ter. 22 m²
56 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 46 m², bal. 1 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej - Praha

9 + 1 364 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m

2 + KK 108 m², ter. 32 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m

5 + KK 249 m², bal. 10 m², ter. 16 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 400m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 400m

6 + KK 400 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

3 + KK 100 m², bal. 13 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ
Okolí Prahy

Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ

6 + KK 812 m², ter. 22 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks