Top hledané
Výsledky (0)
O Midsummeru, aneb proč bychom měli tenhle svátek slavit i v Česku.

Můj život ve Švédsku: Nudismus s Žabím tancem vás položí na lopatky!

Martina Šmalclová
24. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Bez mučení přiznávám, že než jsem se odstěhovala do Švédska, nikdy jsem o Midsummeru nebo také Midsommaru neslyšela. Přitom je to jedna z největších událostí roku, kterou zejména severské národy často slaví v poklidném duchu s rodinou nebo naopak bujarou oslavou spojenou s divokým Žabím tancem a panáky, která mnohdy končí s hlavou nad záchodovou mísou. Proč bychom měli vítat léto se stejnou parádou i v Česku? Důvodů existuje několik!

Nemilujeme léto zrovna tak?!

Hned na začátek musím říct, že slavím asi tak tři události v roce. Vánoce, moje narozeniny a narozeniny jiných. Po prvním Midsummeru, který jsem ve Švédsku zažila, a který připadá na víkend v týdnu od 19.6. do 26.6., musím ale říct, že se můj seznam nepochybně rozroste. Tenhle svátek spojený s vítáním letního slunovratu má totiž své kouzlo. Je logické, že jelikož jsou severské země svírány po většinu roku intenzivnější zimou a tmou než ty jižnější, vítají léto s o to větší parádou. Nemilujeme ale přesto my Češi léto a teplé počasí zrovna tak? Ano, v září už se třeseme, jak vyrazíme na hory a užijeme si sjezdovek, ale o pár měsíců později už se vidíme na dovolené s drinkem v ruce a rozpáleným sluncem nad hlavou... nebo alespoň valná většina z nás.

Jak slavit?

Příchod léta můžete slavit snad všemi dostupnými a zábavnými způsoby, které vás napadnou. Odjet z ruchu velkoměsta na klidný venkov, užívat si čas s rodinou a kupou jídla, hrát hry, grilovat, zaplétat věnce, klopit do sebe jednoho panáka za druhým, posedět v městském parku, projet se v loďce po vodě, zaplavat si v jezeře, navštívit společenské akce spojené s májkou, bohatým programem a tradicemi nebo si třeba vyhodit z kopýtka u tzv. Små grodorna alias Žabího tance.

Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz

Koronavirus mě ochudil o Žabí tanec

Musím říct, že mě mrzí, že jsem zrovna o tenhle taneček s rukama za zády, při kterém skáčete jako žába, byla letos ochuzena. Veškeré hromadné akce, které tento tanec doprovází, byly totiž kvůli koronaviru zrušeny, ale o důvod víc, těšit se na příští rok. Možná že už v 2021 budu moct hopsat v kruhu jako rodilý švédský obojživelník bez jakýchkoliv zábran.

NEJ tradice

Midsummer je podobně jako většina svátků spojený s celou řadou tradic. Který jsou v mých očích rozhodně ty nejzajímavější a ....nejvtipnější?

Zaplétání věnců

Každá romantická dušička si bude ráda připadat alespoň jeden víkend v roce jako ta nejkouzelnější víla, oblékne-li něžné šaty a na hlavu položí ručně dělaný nebo koupený květinový věnec. Musím říct, že já se do toho našeho, který jsme společně se sestrou vytvořily, zamilovala na první pohled a nejradši bych ho z hlavy už nikdy nesundala.

Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz

Nudistické koupání v noci

I když Švédové patří mezi ty rezervovanější národy, spolu s rostoucím množstvím vypitého alkoholu a typických „Schnappsů“ ztrácejí zábrany. V praxi to pak znamená, že podle starých tradic vyráží v noci k vodě, odhazují plavky a užívají si nudistické koupání. Ehm, tady si dobrovolně počkám na příští rok...

Hledání toho pravého

Staré pravidlo praví, že nasbírá-li dívka během dne 7 druhů květin a položí je před spaním pod polštář, bude se jí zdát o budoucím manželovi. Tento rok jsem to zatím nezkoušela, uvidíme, co ten příští! Snad z toho nebude noční můra..

Stůl plný dobrot

Jako milovnici jídla mě neskutečně bavily dny strávené u prostřených stolů, kde se formou bufetu podávaly typické švédské dobroty. Brambory na různé způsoby včetně salátů, masové koule, vajíčka, párky, několik druhů ryb včetně lososa nebo sleďů, zelenina a ovoce, cibulka s pažitkou, pečivo s pomazánkami nebo má oblíbená Skagenröra, což je švédská krémová specialita s krevetami, koprem, citrónem a majonézou. Jako sladká tečka se obvykle podává na jazyku se rozplývající jahodový dort ze šlehaných bílků, který bych mohla já osobně jíst k snídani, obědu i večeři!

Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz

Dám vám jednu radu

Midsummer jsem si já osobně užila od začátku do konce se vší parádou a rozhodla se pro zlatou střední cestu. Co to znamená? Trochu panáků, spoustu přírody a jídla, hodně lásky. A teď nemyslím žádné orgie!!! První dva dny jsem strávila s rodinou a známými mimo Stockholm a vyrazila do letního domku v obci Boo a rodinného domečku v Ekerö. Obě tato místa se pyšní nádhernou přírodou a dokonalým klidem. V neděli jsem se naopak rozhodla vyrazit do stockholmského parku s dekou a punčem v ruce a naplno si užít sluníčko. Než se s vámi rozloučím, dám vám proto jednu radu, kterou mně předtím nikdo nedal...

Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz

Zarytý slávistický fanda

Sluníčko ve Stockholmu je asi tak desetkrát silnější než to u nás, možná proto ho lidé tady tak milují a opěvují. Každopádně, chce to mazat, mazat, mazat a nosit culík! Než se totiž nadějete můžete domů dorazit s bílými liniemi podél vlasů, s nosem, tvářemi a čelem v odstínu rajče a čekat, jestli vám do příštího rána nesleze kůže. Ale co, stejně ten Midsummer miluju, i když teď vypadám jako zarytý slávistický fanda, kterému obličej hraje dvěma klíčovými barvami! A tak volám po jediném - zaveďme Midsummer v Čechách, prosím!

Otevřít v galerii (8)
Zdroj: LP-Life.cz
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - 27m
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - 27m, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze