Top hledané
Výsledky (0)
Švédsko? To je drahá země, ne? Slýchám ze všech stran. Pojďme se proto podívat na ceny trochu blíž.

Můj život ve Švédsku: Služby a doprava stojí majlant, shopaholici ale můžou slavit!

Martina Šmalclová
21. července 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
SkyView

S českým průměrným platem si příliš neškrtnete…

Hned na začátek musím podotknout, že platy místních obyvatel převyšují ty naše české. Z tohoto důvodu Švédsko řadíme mezi dražší destinace. S průměrným českým platem proto budete muset počítat, co si můžete dovolit a co ne, získáte-li ale slušně placenou práci tady, budete si žít skoro královsky…

Pravidlo 2x – 3x více

Nebudu vám lhát. Po mém příjezdu do Stockholmu jsem neustále všechno přepočítávala a porovnávala. Po dvou týdnech strávených tady jsem toho ale začala mít plný kecky a smířila se s tím, že život tady něco stojí. Pokud tedy někdy pojedete do Švédska, ať už na dovolenou, pracovně nebo za novým životem, počítejte s tím, že obecně za věci, služby nebo jídlo v restauraci zaplatíte 2x - 3x více. Takový je zkrátka kurz 1 SEK = 2,58 CZK (kurz ČNB ke dni 20. 7 .2020) a cena za život ve Skandinávii.

Služby: Za dvě minuty práce 6000 CZK

Asi čtvrtý den po přestěhování se mi stala nemilá nehoda v koupelně. No, nebudu to víc rozebírat, ráda bych si zachovala určitou noblesu. Každopádně opravář byl potřeba a když mi za dvě minuty práce vystavil fakturu na 6000 CZK, šly na mě mrákoty. Chápu, něco stojí cesta, něco stojí jeho čas a bla bla, ale snad nikdy víc než právě tehdy bych nevítala s otevřenou náručí naše šikovný český ručičky, které by si hádám naúčtovaly o dvě třetiny míň. Mimochodem, podobnou částku si připravte i pro případ, že vyrazíte například ke kadeřníkovi.

Doprava? Hotový luxus!

Pokud je tu něco kromě služeb bez nadsázky skutečně drahé, pak je to veřejná doprava. Zatímco v Praze zaplatíte za 90 minutový lístek 32 korun, tady vás jedna taková jízda vyjde na 37 SEK, tedy asi 95 CZK. Moc si nepolepšíte ani v případě, že si koupíte roční kupon. Ten vás totiž vyjde na astronomických 25 207 CZK. Nejoblíbenější variantou je pak podobně jako u nás měsíční kupon, za který zaplatíte 2400 korun. Služby jako Uber vás tu přijdou cca na dvojnásobek.

Otevřít v galerii (9)
Stockholmské metro
Stockholmské metroZdroj: Pixabay.com/orangetigra

Zábava: Každá sranda něco stojí

Něco jiného stojí drink v baru, něco jiného návštěva muzea, které jsou někdy i zdarma a něco jiného den strávený v zábavním parku Gröna Lund. Přináším vám proto přehled toho NEJ, co si nenechat ujít.

Muzeum ABBA: 645 CZK

Vstup do Gröna Lundu: Aktuálně permanentka na rok 2021 za cenu 800 CZK (kvůli koronaviru je letos zavřeno)

Muzeum pod otevřeným nebem Skansen: 568 CZK

Muzeum lodí Vasa: 439 CZK

Návštěva SkyView 413 CZK

Drink v baru: 400 CZK

Návštěva Gamla Stan (Starého Města): Zdarma

Otevřít v galerii (9)
ABBA muzeum
ABBA muzeumZdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (9)
Gamla Stan
Gamla StanZdroj: Pixabay.com/Mariamichelle
Otevřít v galerii (9)
Gröna Lund
Gröna LundZdroj: Pixabay.com/Mariamichelle
Otevřít v galerii (9)
Muzeum lodí Vasa
Muzeum lodí VasaZdroj: Pixabay.com/hl56
Otevřít v galerii (9)
SkyView
SkyViewZdroj: Stockholmlive.com

Jídlo: Kvalita, za kterou rádi zaplatíte

Jsme to, co jíme. Za kvalitu jídla si proto ráda připlatím a musím říct, že oceňuju výběr, jakým Švédsko disponuje. Ať už se bavíme o různých alternativách pro vegany, vegetariány nebo jen čistě o kvalitních potravinách, Švédsko je pro mě v tomto směru jedničkou.

Abych měla pro vás to nejčerstvější info, vyrazila jsem do místního oblíbeného řetězce ICA ještě dneska! A vzala to kolem Systembolagetu... Švédského státního monopolu, který jako jediný může prodávat alkoholické nápoje s více než 3,5 procenty alkoholu. A jaké ceny tu na vás v marketu tedy běžně čekají?

Pivo Staropramen (330 ml) 36 CZK

Láhev vína Chardonnay (750 ml) 255 CZK

Ovesná veganská zmrzlina (500 ml) 103 CZK

Loupané krevety (200 g) 253 CZK

Celé kuře (1,1 kg) 129 CZK

Rajčata na větvičce (400 g) 98 CZK

Mango (325 g) 72 CZK

Chléb (500 g) 59 CZK

Tyčinka Snickers (50 g) 23 CZK

Rostlinný tuk (Flóra 400 g) 54 CZK

Müssli (575 g) 106 CZK

Otevřít v galerii (9)
České pivo Staropramen
České pivo StaropramenZdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (9)
Supermarket ICA
Supermarket ICAZdroj: LP-Life.cz
Otevřít v galerii (9)
Obchod Systembolaget
Obchod SystembolagetZdroj: LP-Life.cz

Bydlení: Rozhoduje štěstí i původ

Pokud máte štěstí, kontakty, dlouze hledáte, nebo jste rodilý Švéd, máte daleko lepší šanci najít moderní bydlení v podobné cenové hladině jako u nás v Česku (a to někdy i s doživotním pronájmem.) Jednoduchá cesta to ale není a i takový rodilý Švéd může na státní byt s regulovaným nájemným čekat třeba 20 let… Obecně tak i v tomto případě tedy platí ono výše uvedené pravidlo 2x - 3x  více a dávat za nájem cca třetinu mzdy není ani tady žádnou výjimkou.

Oblečení a drogerie: Nákupy za hubičku

Švédsko není zcela určitě destinací jako Miami, kde si za pár dolarů, ok, švédských korun nakoupíte zboží luxusnějších značek. Pokud se ale bavíme o klasických obchodních řetězcích, pak jsou ceny za oblečení a kosmetiku ve Švédsku srovnatelné s těmi u nás a mnohdy ještě příznivější! Takže se nebojte, milí shopaholici, i tady si můžete pořídit několik originálních kousků švédských značek, které u nás v tuzemsku jen tak někdo mít nebude a vaše kreditka přitom tolik nezapláče. Šaty za 800 korun, nebo top do čtyř stovek tu pořídíte raz dva! Já osobně si zamilovala obchody Gina Tricot, Monki nebo Bik Bok.

Tak teď už přibližně tušíte, co od Švédska čekat. Dejte mi proto vědět, kdy vás mám čekat na letišti!

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze