Top hledané
Výsledky (0)
Jak se žije ve Švédsku v době koronaviru? A skutečně švédská strategie selhala, jak zaznívá v médiích?

Můj život ve Švédsku: Vikingové proti koronaviru aneb Vážně švédská strategie selhala?

Martina Šmalclová
07. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Lékařka s injekční stříkačkou v pozadí se švédskou vlajkou

Hned na úvod bych ráda řekla, že jsem na sebe dobrovolně uvalila karanténu. Tedy skoro… Kdo mě zná, ví, že pokud nedostanu nůž na krk, nějaké ty víkendové brunche a šmejdení po obchodech si neodpustím. A proč bych také měla, když nemusím? Ve Švédsku jsou restaurace, kavárny i obchody od začátku koronavirové pandemie stále otevřené a roušky navíc dobrovolné. Proč tedy vlastně zůstávám 90% mého času doma? A pravděpodobně to udělalo i dost Švédů?

2m? Konečně si budou Švédi blíž!

Nejspíš jste už slyšeli o tom, že si Švédi přirozeně udržují odstup a na nějaké to líbání, jako na jihu Evropy, je příliš neužije. Když se proto začaly objevovat po celém Švédsku plakáty s doporučením, že by lidé měli dodržovat rozestup 1,5m – 2m, začaly se současně mezi lidmi objevovat vtípky, že si Švédi budou konečně blíž. A víte co? Mají pravdu! Se sousedy se ve výtahu maximálně pozdravíme a jinak koukáme do země. Co bychom si taky povídali, když moje švédština je takřka na stejné úrovni, co jsem přijela. Inu, tohle je na Švédsku to kouzelný… Skoro každý vám tu bude rozumět anglicky, takže potřeba učit se švédsky, se lehce vytrácí. Čímž ale nechci omlouvat svoji pohodlnost a to, že stále zvládnu jen několik základních frází a vět. Stydím se, ale pojďme dál!

Otevřít v galerii (5)
Plakát upozorňující na dodržování rozestupu
Plakát upozorňující na dodržování rozestupuZdroj: LP-Life

Do kadeřnictví i do metra bez roušky

Co na Stockholmu, ve kterém žiji, oceňuji, je fakt, že tu necítíte na každém kroku strach. Můžete jít klidně do kadeřnictví, květinářství, metra, obchodu… a nemusíte mít na sobě povinně roušku. Nemusíme myslet na koronavirovou pandemii 24/7 a nepřipadáte si jako ve zlém snu. Také tu v obchodech aktuálně nenarazíte na vyprázdněné regály s toaletním papírem ani ničím jiným, jako tomu bylo například na jaře, kdy celá pandemie propukla.

Žádná anarchie

Nicméně, ráda bych uvedla na pravou míru, že tu rozhodně nevládne nějaká anarchie. Všichni si uvědomují, jak vážná situace tady i ve světě je. Co Švédi výrazně omezili už zkraje, je návštěva nočních barů a klubů. I když nebudu vám lhát, nějaké ty menší domácí party se tu taky sem tam konají. Já byla třeba nedávno pozvaná na tu halloweenskou. V rámci mého současného módu jsem se ale radši zahrabala do deky, nalila víno a šla spát.

Sportování se Švédi nevzdají

Pokud se Švédi něčeho vážně nechtějí vzdát, pak jsou to volnočasové aktivity, a to především ty venkovní. Což je koneckonců i doporučováno, nebo ne? Stačí se jít projít na pár minut ven a potkáte běžce, cyklisty, skateboardisty nebo třeba skupinku přátel hrající minigolf. Oblíbený je tu také nordic walking nebo jen obyčejné sezení v parku na lavičce a vychutnávání si přírody.

Otevřít v galerii (5)
Běžec
Běžec Zdroj: Pixabay.com/fotorech

Disciplína a doporučení

Jak jsou Švédi přirozeně odtažití, tak jsou vcelku disciplinovaní. Takže když jim vláda něco doporučí, většinou se tím i řídí. Aktuálně je do 19. listopadu vydáno doporučení, aby se lidé zdrželi návštěv vnitřních prostor, jako jsou obchody, muzea, knihovny, bazény nebo tělocvičny, či aby se zdrželi účasti na shromážděních, koncertech a zápasech. A pak je tu taky ono zdržení se pořádání nebo účasti na večírcích a jiných společenských setkáních.

Nově u stolu v osmi

I nadále tu platí zákaz shromáždění více než 50 lidí. Od 3 listopadu navíc nově platí, že diváci na koncertech musí sedět, a že v restauraci u stolu se vás nesmí sejít víc než 8. Do 22. prosince je také pozastaveno cestování do Švédska ze zemí mimo EU, nemají-li k tomu cestující významný důvod.

Ruší se vánoční trhy

Podobně jako Praha, i Stockholm letos zrušil oblíbené vánoční trhy. Výjimkou není ani ten na Gamla Stan (Staré Město), který svým provedením a umístěným připomíná právě ten náš na Staroměstském náměstí. Jen co do velikosti, bývá tak třetinový.

Už v minulosti navíc Švédsko zrušilo klasické oslavy Švédského národního dne, oslavy spojené se svátkem Midsummer či oblíbený Oktoberfest.

Otevřít v galerii (5)
Vánoční trhy na Gamla Stan
Vánoční trhy na Gamla StanZdroj: Instagram.com/stortorgetsjulmarknad
Otevřít v galerii (5)
Vánoční trhy
Vánoční trhyZdroj: Instagram.com/stortorgetsjulmarknad

Jak Švédi dál bojují proti koronaviru?

Švédská agentura pro veřejné zdraví doporučuje, aby ti, kterým je špatně, zůstali doma. A sama vím, že v praxi to i takto funguje. Někteří z mých známých, nebo známých mých známých, neběželi ani k doktorům, ale sami se vyleželi doma a zřekli se kontaktu s ostatními. Dále se doporučuje držet se daleko od ostatních a mýt si ruce často mýdlem a vodou – tedy žádná novinka.

Švédsko versus Česko. Co říkají čísla?

I když ve Švédsku také aktuálně přibývají počty nakažených (tři dny na zpět rekordních 4497 případů), následující den číslo opět kleslo (3441). Podle posledních zveřejněných údajů mají Švédi od začátku pandemie potvrzeno přes 146 000 případů nákazy koronavirem, zatímco Česká republika již přes 403 000, ačkoliv počet provedených testů je ve Švédsku dokonce vyšší. Dle posledních údajů cca 240 000 na milion obyvatel, v Česku pak přibližně 235 000 na milion obyvatel.  

Úmrtnost ve Švédsku výrazně klesla

Švédsko rovněž pocítilo výrazný pokles v počtu úmrtí. Zatímco na začátku pandemie se počty obětí pohybovaly v řádu desítek denně, nyní mluvíme o jednotkách.

Otázkou zůstává, může za to onen odstup, ona disciplína, léčení se doma či neabsolvování testů, i když se lidé cítí nemocní? Těžko říct. Každopádně, vraťme se na začátek. Proč jsem na sebe, s výjimkou pár brunchových dýchánků, uvalila dobrovolně karanténu?

Za vším hledej...

Mám to štěstí, že můžu pracovat z domova, to zaprvé. Flexibilní typ pracovního poměru (home office) navíc od začátku pandemie podporuje ve Švédsku celá řada firem. Dalším faktem je, že spolu s podzimem tu začíná takové to upršené počasí, že by ani psa nevyhnal a ve 3 odpoledne je navíc tma, jako v Česku v 8 večer. A za třetí, snažím být zodpovědná k sobě a ohleduplná k ostatním. Takže já pevně věřím, že podzim se zimou i lidská ohleduplnost se stanou účinnou zbraní v boji proti koronaviru nejen tady, ale všude po světě. A konečně snad budeme moct odstartovat nový a veselejší rok zase všichni společně bok po boku...

PS. Teď už mě omluvte. Musím jít nakrmit naše veverky a ptactvo, které se k nám v uplynulých měsících nastěhovalo. A co pozitivního dala tato pandemie vám? Věřím, že společně něco najdeme.

Otevřít v galerii (5)
Veverka Chapi
Veverka ChapiZdroj: LP-Life
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze