Top hledané
Výsledky (0)
Berlinale má svého vítěze

Na Berlinale získal Zlatého medvěda film Synonyma

Jana Fikotová
17. února 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Juliette Binoche

Velké překvapení přinesl letošní ročník festivalu Berlinale. Zlatého medvěda pro nejlepší film totiž získal francouzko-izraelsko-německý snímek Synonyma (Synonymes) od izraelského režiséra Nadava Lapida. Nejlepší režisérkou je Angela Schanelecová.

Porota vedená francouzskou herečkou Juliette Binocheovou za režii ocenila Němku Angelu Schanelecovou díky dramatu Byla jsem doma, ale (Ich war zuhause, aber). Představitelé čínského filmu Sbohem, synu (Ti ťiou tchien čchang) Jung Mej a Wang Ťing-čchun si odnesli ceny pro nejlepší herečku i herce.

Vítězné drama

Synonyma je příběhem mladého Izraelce Yoava (Tom Mercier), který se po opuštění izraelské armády přestěhuje do Paříže, kde se co nejrychleji snaží stát Francouzem. Z tohoto důvodu nemluví hebrejsky a s nadšením se učí francouzštinu, a to tím, že si stále opakuje synonyma. 

Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Nebyl favorit, přesto vyhrál

Zlatého medvěda získal v konkurenci 15 filmů, přičemž původně bylo snímků v hlavní soutěži 17. Jeden čínský totiž nebyl uveden, což přineslo spekulace o čínské cenzuře. Další ocenění si odnesl snímek francouzského režiséra Françoise Ozona Díky bohu (Grâce à Dieu) o zneužívání chlapců katolickými kněžími, který získal Velkou cenu poroty, a německé drama o nezvladatelné devítileté Benni. Tomu se dostalo Ceny Alfreda Bauera pro film, který otevírá nové perspektivy. Cenu za nejlepší scénář získal snímek Piraně! o teenagerských mafiánech. Stříbrného medvěda za umělecký přínos potom získal kameraman filmu Out Stealing Horses. Osmnáctý ročník festivalu Berlinále naposledy vedl Dieter Kosslick.  

Česká stopa

Kateřina Karhánková s filmem Plody mraků získala v rámci festivalu cenu Evropské asociace dětského filmu pro nejlepší krátký film roku 2018. Zápletka je prostá: šedivé postavičky se musí vzdát bezpečí svých nor v zemi a vydat se hledat jídlo do tajemného lesa.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze

Berlinale

Berlinale
Berlin International Film Festival Potsdamer Platz 11 10785 Berlin Germany
+49 30 25920-0