Top hledané
Výsledky (0)
Tolik hrůzy vydržíme jenom my.

NA FÉROVKU: Nabarvené ptáče - film pouze pro Čechy? V cizině to nedávají!

Anděla Vostrá
14. září 2019
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Hlavní hrdina Nabarveného ptáčete.

Měla jsem tu možnost podívat se na předpremiéru filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Přestože jsem byla informovaná, o čem snímek je, i tak mě to překvapilo. Na festivalech v Benátkách a Torontu TO diváci nedali a odcházeli z promítání s tím, že jsou poznamenaní do konce života a v běhu ze sálu už volali svým psychiatrům a terapeutům. Češi? Většina nehnula ani brvou. Je to proto, že víme, co náš národ musel vytrpět pro svobodu? Je to proto, že jsme už natolik cyničtí nebo lhostejní?

Nevím, nedokážu říct, nicméně je to přinejmenším k zamyšlení. Co je to vlastně vůbec za žánr? Není to ani horor ani dokumentární snímek, je to prostě tříhodinový sled nechutných, brutálních a velmi reálných obrazů. Zahraniční kritici hovoří o fantasmagorickém hororu, zesilující přehlídce zla či mimořádných dávkách utrpení a sadismu. Nemůžu víc než souhlasit.

My Češi jsme zažili podle přeživších a stále ještě živých, historiků a dobových záznamů neskutečné hrůzy. Války, okupace, vyhlazování Židů, komunisty... nebudu výčtem unavovat ani vás ani sebe... možná proto přišlo na předpremiéru do Kongresového centra přes 1600 lidí. A odešlo (až ale po 2 hodinách!) pouhých sedm lidí. Sedm! Buď se slovy, že je tam tedy skutečně už moc brutality a nechutností, nebo že je to dlouhé, nebo že už je bolí ze sezení celý člověk.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (3)
Premiéra na filmovém festivalu v Benátkách, odkud ze sálu odcházeli znechucení diváci.
Premiéra na filmovém festivalu v Benátkách, odkud ze sálu odcházeli znechucení diváci.Zdroj: Facebook

Nikdo ale nebyl na rozdíl od zahraničních diváků překvapen do té míry, že by to nečekal. Nikdo. Naopak ti všichni ostatní, co vydrželi až do konce (i když to možná bylo kvůli následujícímu rautu, horkotěžko říct), tleskali a opěvovali skvělou kameru Vladimíra Smutného, a ta byla fakt dokonalá. Opěvovali hlubokost snímku i děj i všechno. Což ve mně opět zanechává dojem, že my, Češi, vydržíme prostě všechno, a i v tom nejhnusnějším dně najdeme něco, co opěvovat a zapíjet jako úspěch. Jako národ jsme neuvěřitelní.

Peklo na zemi

Jako upřímně? Na tom filmu není jediný ale jediný milý či veselý moment. Malej klučina, co už na začátku tříhodinového pekla je v domě svojí tetky beznadějný, takže se mu nedivím, že se nesnažil omylem zapálený barák s mrtvolou tety hasit.

A co se asi tak může na cestě „domů“ devítiletému židovskému klukovi s vizáží cikánka všechno stát? A teď, cokoliv vás napadne, tak tu myšlenku vynásobte ještě stokrát. A pořád to bude málo. Udělají z něj satana a ďábla, Němci ho chtějí zabít, několikrát, vidí násilnosti páchané na ženách, vlastně i na mužích, to když jeden chlápek druhýmu vydloube lžící oči a ty pak požírají kočky, nějaká šílená bába ho zahrabe do země, že mu kouká jen hlava, takže se do něj pustí havrani, protože špatně upadne, tak ho hodí do žumpy (u této scény se mi chtělo zvracet)...

... takže když ho znásilní pedofil, tak už vás to vlastně ani nepřekvapí. A to doslova. Protože si říkáte, že to je vlastně možná to jediné, co se mu ještě nestalo. 

Otevřít v galerii (3)
Omylem zapálil dům s mrtvolou své tety.
Omylem zapálil dům s mrtvolou své tety. Zdroj: Jan Dobrovský

Soulož s kozlem

A pak se ale stane ještě něco! Klukovi je ve filmu devět let, takže vás nenapadne, že ho bude chtít znásilnit i žena... A ona chce! Jenže kupodivu to s tím děckem nešlo tak hladce, tak se mladá nymfa rozhodla se mladíkovi pomstít...

Na tuhle scénu jsem čekala - na soulož s kozlem. Zajímalo mě, jak to bude vypadat. Když to totiž nejde s klukem, jde to se zvířetem. Zajímavostí je, že herečka Júlia Valentová se před promítáním svěřila, že během natáčení této scény byla těhotná, což nikomu neřekla, a tak se bála, aby kvůli obcování se zvířetem nepotratila. Docela vtipné, nemyslíte? Představuji si, jak pak svému gynekologovi říká: Potratila jsem při kopulaci s kozlem...

Otevřít v galerii (3)
Tak tahle herečka souložila s kozlem.
Tak tahle herečka souložila s kozlem. Zdroj: Jan Dobrovský

Vyhozené peníze

Závěrem bych jen chtěla říct... Václav Marhoul je skvělý režisér. Všichni herci předvedli opravdu fascinující výkony. Ale skutečně bylo potřeba za něco, co vydrží jen filmoví nadšenci nebo šílenci, vyhazovat 175 milionů korun? Opravdu si producenti myslí, že se peníze vrátí? Nechám se překvapit, ale tolik Čechů chodících do předražených kin tu není, dvakrát to podle mě vidět nelze, a v zahraničí odchází lidé při pohledu na tolik hrůz z promítání... tak nevím, ale upřímně bych měla lepší nápady, jak tenhle balík utratit.

A to měl Marhoul před promítáním dvacetiminutový monolog, kde všude a jak dlouho sháněl peníze, kdo mu všechno dal nebo půjčil peníze. Na tohle?!

A poslední perlička - hlavní hrdina Petr Kotlár, který má před sebou hvězdnou hereckou kariéru, svůj velkofilm ani neviděl. Má totiž zákaz! Film je přístupný od osmnácti let. Takže od si tam většinu hrůz fakt odžil, ale celek chudák uvidí až za několik let.

Těším se, až mi napíšete, co si o filmu myslíte vy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze