Top hledané
Výsledky (0)
Sametová revoluce se opakuje

Na férovku: 30 let svobody v ohrožení?

Karolína Lišková
14. listopadu 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Speciální rubrika

17. listopad pro mě byl vždycky jenom den v kalendáři, který signalizoval prodloužený víkend či volno v pracovním týdnu. Na škole jsem vůbec nechápala, proč vysocí úředníci chodí někam pokládat věnce a za zvuku seniorského vzpomínání tomu televize věnuje tolik prostoru, když můžou dávat další díl Beverly Hills 90210. Kdo chce vzpomínat na starý blbý časy? Dnes si uvědomuju, že fakta téhle odporné historie by se měla opakovat do zblbnutí. Proč? Aby se neopakovala.

Tatíček Masaryk se na dnešní politickou scénu už nemůže dívat.
Bojovník za demokracii, národem milovaný Václav Havel.
Tohle je fotka z letoška. Takhle to tu vypadalo i před 30 lety.

Rozhodně si nemyslím, že bychom se měli i v souvislosti s naší rozvrácenou politikou vrátit o třicet let zpátky. Pochybuju, že nám někdo zakáže cestovat a na banány a toaleťák by se měla stát fronta. To by se taky mohla opakovat pražská defenestrace, protože dneska bychom si to už určitě líbit nenechali.

Tak jak je tedy možné, že se víkend 16. a 17. listopadu bude ZASE dít na Letné demonstrace, která bude čítat víc lidí než kdysi na Václaváku a Národní třídě?

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Koncert pod širým nebem

Jak je možné, že sociální sítě zaplavují pozvánky další „největší koncert dob“, kde se sejdou všichni inteligentní lidi z celé republiky, kteří budou hlásat svobodu a demokracii?

„Třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba,“

hlásají organizátoři demonstrace.

Mám z toho upřímně husí kůži, protože já osobně se necítím tak moc v ohrožení. Nevolila jsem ani Babiše ani Zemana, jen pro upřesnění, kdyby to náhodou někoho napadlo. Ale prostě mám se dobře. Nestěžuju si. Ano, musím se otáčet, což za minulého režimu dělal málokdo a všichni měli všechno, tedy to dostupné.

Dnes máme vše, na co si vzpomeneme. Můžeme si říkat, co chceme a v mezích zákona dělat co chceme. Tomuhle já říkám svoboda.

Otevřít v galerii (2)
Tahle hesla se dnes už moc nenosí, to je pravda.
Tahle hesla se dnes už moc nenosí, to je pravda. Zdroj: Milion chvilek pro demokracii

Máme se dobře

Ani podle průzkumů se špatně nemáme. Stále je tu zadarmo školství i zdravotnictví. Kdo to může říct? To, že si zde někteří politici hrabou do bezvědomí pod svoje matrace nebo to schovávají do krabic od vína... Myslíte, že dřív to tak nebylo? Bylo. Akorát si to prostě bezostyšně brali, aniž by se u toho nějak kryli. A bude to tak vždycky, všude. Ve všech státech, které navštívíte a za pár dní dovolené máte pocit, že to je nejbáječnější místo na celém světě a že se tam přestěhujete. I tam mají blbý politiky.

Nejhorší je, že si je volíme my sami. Takže chyba je někde v nás. Pořád se tu najdou tací, co prostě věří, že ten a ten papaláš to s námi myslí dobře. A nemluvím o seniorech, u nichž názor, že komunismus byl super, převažuje.

Určitě je fajn se sejít při příležitosti zavzpomínání si, co pro nás naši rodiče a prarodiče udělali, když šli cinkat klíčema. Ale byla bych nerada, kdyby tady snad vznikla panika, že se vracíme zpět do hluboké historie namísto pocitu, že jdeme kupředu. Vždycky si říkám - prachy budou, my nebudeme. Je potřeba se soustředit na to, co máme a neremcat o tom, co bychom mohli ztratit.

Otevřít v galerii (2)
Kdo půjde na Letnou?
Kdo půjde na Letnou?Zdroj: Milion chvilek pro demokracii

Svět se točí dál

Ke spokojenosti inteligentní menšiny bych si přála, aby se pan premiér skutečně chytil za nos a odstoupil. Jestli on pro tolik lidí symbolizuje nesvobodu, měl by jít. Pokud se tak nestane, což si myslím po všech jeho výrocích, že se tak nestane, nevěšela bych tolik hlavu.

Ráno totiž zase vyjde slunce a vy i já si uděláme kafe a pomažeme pěkně do práce. Abychom si pak mohli něco koupit, jet na dovolenou nebo zaplatit další splátku hypotéky. Svět se točí dál.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze