Top hledané
Výsledky (0)
Andrej Babiš ve své nacionalistické rétorice zapomíná, že český zájem je problémem pro jeho nové evropské kamarády.

Na férovku: Babiš se spolčil s nepřáteli Česka. Za patriotistickou oponou se hraje prospěchářská habaďura

Radim Červenka
09. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Andrej Babiš a Viktor Orbán zakládají novou frakci

/KOMENTÁŘ/ Andrej Babiš opět ukázal, že je dokonalým ztělesněním přísloví, "kam vítr, tam plášť". Chvilku byl pravicový podnikatelem v politice, pak levicovým strojem na dárky pro lid. Nejdříve se chlubil, jak umí peníze státu ušetřit, pak jak je bez problému může rozhazovat. Naposledy přeskočil z frakce evropských liberálů a spoluzaložil partaj evropských nacionalistů. 

Po neúspěchu ve volbách do francouzského Národního shromáždění se Jordan Bardella, synovec a fíkový list Marine Le Pen, nestane předsedou vlády, ale předsedou nové frakce Evropského parlamentu. Tu připravili jeho noví posluhovači Andrej Babiš a Viktor Orbán.

V eurovolbách uspělo i hnutí ANO. Během tiskové konference v noci oznámení výsledků neskrýval Andrej Babiš překvapení a na dotazy, kde budou jeho noví (neb staří dostali padáka) europoslanci dlít, zavzpomínal na svůj politický vzor Emmanuela Macrona. Dle jeho slov, si s ním skvěle rozuměl, díky dobré znalosti francouzštiny.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Patrioti chystají novou nacionalistickou Evropu, stará shořela ve světových válkách

Vzpomeňme také, že v době prezidentské kampaně se Babiš náhle objevil na audienci u výrazného francouzského prezidenta. Nyní však připravil předsednické křeslo nové frakce Macronovu ústřednímu nepříteli. S lepenovci a orbánovci nyní chtějí babišovci budovat novou nacionalistickou Evropu.

Jak bude projekt v budoucnosti úspěšný, to nevíme, Co se týče minulosti, stará nacionalistická Evropa přinesla dvě světové války a až vznik Evropské unie tomuto destruktivnímu evropskému trendu přinesl přítrž. Nevyhnutelným prvkem nacionalismu totiž je prosazování jednoho národa na úkor druhého. Terminologickým přelakováním na patriotismus se na tomto principu nic nemění. Nic nenapovídá tomu, že cílem frakce je rozpoutání destrukce, za níž stojí jejich předchůdci. O co jím pak jde? Podívejme se na opět na francouzský příklad.

"Například francouzské Národní sdružení Marine Le Penové chce přijímat protekcionistická ekonomická opatření, omezovat volný pohyb osob v schengenském prostoru, zvýhodňovat domácí subjekty v přístupu k veřejným zakázkám či seškrtat příspěvky do rozpočtu unie o pět miliard eur. To všechno je v příkrém rozporu se zájmy Česka, které peníze z evropského rozpočtu stále čerpá a jehož firmy se bez zakázek v jiných zemích unie neobejdou,"

poukazuje komentátor Petr Honzejk pro Hospodářské noviny na příklad toho, čím se prezentuje francouzské národovectví.

Francouzi jsou hrdý národ, druhou největší zemí EU a také jedinou jadernou mocností tohoto paktu. Krajní pravice sklízí úspěch zdůrazňováním této jedinečnosti a nabádá k izolaci od svých evropských partnerů. Ještě nedávno do jejich výjimečnosti ve společenství házeli vidle Britové, ale ti už se zaizolovali brexitem, což se pro ostrovní stát aktuálně nejeví jako výhodné, ale ani jako zcela fatální.

Divadelní hry přinášejí zvraty a zdánliví vítězové se stávají poraženými

Jenže co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. Česká prosperita je zcela závislá na evropském partnerství. Sebemenší omezení volného obchodu v Evropě by mělo na české hospodářství drtivý dopad. Tečka. Jak rád uzavírá svá konstatování Babišův pobočník Havlíček.

O volném obchodu něco ví i Andrej Babiš, který kromě vyšetřovaných nemovitostí na francouzské riviéře vlastní i fabriky v Německu nebo na Slovensku. Takovému byznysu by Le Penovci rádi vystavili stopku. Že by se český magnát pokoušel rafinovaně zbavit svého majetku? To asi těžko. 

Mnohem pravděpodobnější je, že před zraky voličů hraje chameleonské divadlo. Babiš ví, že volební výsledky kolem 27 % (volby 2021) nebo 29 % (volby 2017) mu klid na vládnutí nepřinesou a zkouší přetáhnout voliče vyčpělého moravsko-japonského národovce Tomia Okamury. 

Jenže divadelní hry občas přinesou nějaký zvrat. Zatímco Emmanuel Macron utužoval bezpečnostní spojenectví s vidinou miliard pro francouzských jaderný byznys, Babišovi noví přátelé v minulosti inkasovali ruské peníze. Ačkoliv agent Bureš převlékal kabáty celý život, ten nejteplejší si oblékl v závětří evropské svobody, nikoliv v obětí ruského medvěda. 

Zdroje: hn.cz, cnn.cz, autorský článek, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze