Top hledané
Výsledky (0)
O normálním cestování si můžeme nechat už jen zdát.

NA FÉROVKU: Cestování jako výsada pro vyvolené aneb Jak moc těžké je nyní opustit republiku?

Karolína Lišková
04. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Speciální rubrika
Žena v bazénu.

Bude to rok, co tu máme koronavirus. Rok, co nás drží víc nebo míň vláda takzvaně pod zámkem. Rok, co většina populace na celém světě sedí doma. Ti, co se rozhodli nebát se, vyrazili do světa, který je na tom obdobně jako my. A protože zima i lockdown už trvají dlouho, mnoho lidí opravdu sbalilo kufry a vyrazilo za sluncem. Tam, kde je svět tak nějak v pořádku. Ale ne, to se našim výkonným činitelům také nelíbí. Takže z toho mála cestování, které nám zbylo, se rozhodli udělat tak složitou operaci, že už si o tom budeme muset vážně nechat jenom zdát, nebo vysolit pořádný balík za testy, takže cestování se stane libůstkou už jen pro vyvolené...

Od půlnoci nastanou změny

Krachující cestovky se zážitkuchtivým turistům snaží nabídnout alespoň něco, ať už je to Egypt, Tunisko a Maroko nebo exotický Zanzibar či Maledivy. Ten, komu se poštěstilo odletět a vrátit se do této doby, si nyní může zatleskat. Vystačili si totiž s testem tam. Od pátku už to bude horší.

Vláda si prostě řekla, že těm cestováníchtivým Čecháčkům zatne tipec. Kvůli tomu, že se světem šíří zmutovaný britský, africký a nevím jaký ještě koronavirus, který je prý mnohem nakažlivější, se totiž neustále plní nemocnice pacienty, takže je prý potřeba udržet lidstvo doma na sedačkách.

Otevřít v galerii (3)
Žena na pláži s kufrem.
Žena na pláži s kufrem.Zdroj: Profimedia

Testy, karanténa, respirátory

Takže jestli jste si zaplatili zájezd nebo letenky kamkoliv, kde se to hemží na semaforu červenou barvou, počítejte s tím, že nejenže si zaplatíte test na cestu tam, protože my jsme pro svět také hrozbou, ale budete si muset zaplatit a udělat test ještě na místě před odletem zpět domů, pak přiletíte pěkně do Česka, půjdete hezky na pět dní do karantény, pak na další test a deset dní si z obličeje nebudete moct sundat respirátor! A to hovořím o případě, že budete negativní.

To jsou prosím pěkně nová nařízení vlády. Pokud jste vícečlenná rodina, tak jenom za ty testy zaplatíte majlant! Nebudu tu rozvádět myšlenku, kolik peněz na tomhle kdo trhne... Teď mi řekněte, komu tohle stojí za těch pár chvil v zahraničí? Přijde mi to jako naprostá šikana těch, co se rozhodli s nicotou tohoto roku konečně něco udělat. Přitom vitamín D je žádoucí v boji s koronavirem...!

Otevřít v galerii (3)
Exotické ovoce
Exotické ovoceZdroj: archiv LP-Life.cz

Na druhou stranu by mě vážně překvapilo, kdyby tohle všechno zvládnul někdo kontrolovat. My nemáme dostatek zdravotníků, kteří by se starali o umírající pacienty s covidem, ale máme dostatek hygieniků, kteří budou kontrolovat ty zlobivé cestovatele, zda si došli na test, jsou doma a pak nosí poctivě tu příšernou věc, ve který se nedá dýchat? Jako vážně? 

Cestování navzdory vládě

Ale věřím, že se najde pár šťastlivců, většinou jsou single, takže platí za testy jenom za jednoho člověka, kteří se nenechají zastrašit nebo zahnat do kouta. Ostatně na facebookových spolucestovatelských skupinách pořád někdo zveřejňuje nádherné fotky z cest...

Třeba moje kamarádky se teď vrátily z Portugalska, respektive z Madeiry. Byly úplně nadšené z toho, že mohly sedět po tolika týdnech beztrestně v restauraci, kde je dokonce někdo obsluhoval! Prý tam šly dokonce do krámu a nakoupily si oblečení, které si mohly vyzkoušet! Ne že by ho potřebovaly, ale už jen pro to, že mohly, utratily majlant.

Nezní vám to jako sci-fi? Ano, po sedmé večer byl prý zákaz vycházení, ale podle místní policie se procházky či jogging naprosto tolerují i po inkriminované hodině. Jiná kamarádka se válí na Maledivách a tam prý vůbec netuší, samozřejmě v uvozovkách, že nějaký koronavirus existuje. Je doslova blažená, že utekla nejen ze špatného počasí, ale hlavně z toho stresu tady.

Otevřít v galerii (3)
Výhled na moře a útes.
Výhled na moře a útes.Zdroj: archiv LP-Life.cz

Kdy začneme normálně žít?

To jiná kamarádka, žije v Kanadě, je zoufalá. Tam mají lockdown bez otevření čehokoliv opravdu dlouho, ale čísla se nelepší, takže tam to vymysleli úplně skvěle. Ať tam přiletíte odkudkoliv, a i když jste rezident, nikoho to nezajímá a na vlastní náklady jdete z letiště rovnou do karanténního hotelu, který si hradíte na vlastní náklady. Stojí pouhých dva tisíce kanadských dolarů...

A já se ptám, kdy tohle skončí a začneme zase normálně žít? To už si o společných setkáních v hospodách nebo na cestách necháme vážně jenom zdát? Chystáte se někdo někam v nejbližší době?

Prodej funkcionalistické vily Praha - 360m
Prodej funkcionalistické vily Praha - 360m, Praha 8
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze