Top hledané
Výsledky (0)
Proč jako ovce vzpomínáme na zesnulé pouze jeden den v roce?

NA FÉROVKU: Dušičky vs. Halloween aneb Je opravdu nutné vzpomínat na zemřelé jen jeden den v roce?

Karolína Lišková
01. listopadu 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Speciální rubrika
Halloween je prý nejoblíbenější svátek v Americe.

Smrt je zajímavé téma. Fascinuje mě. Odjakživa. Nemyslím si, že je spravedlivá, někoho navštíví zbytečně brzy. Ale prostě nevyhne se jí nikdo z nás. Co mě ale vážně nefascinuje, jsou Dušičky. Oslava mrtvých. V žádném podání. Když je někdo mrtvý, je mrtvý. Vzpomínám na něj, když chci, kdy se to hodí mně. Nelíbí se mi, že to děláme všichni na povel v určité datum. Proč kvůli jednomu dni v roce kolabuje doprava a hřbitovy mají speciálně prodlouženou otevírací dobu?

To je u nás. Masochistické hromadné scházení se u hrobů. Soutěž o nejlépe uklizený a nasvícený hrob. Je to až absurdní.

Nejoblíbenější svátek v roce

Naopak v zahraničí nejsou takoví příznivci sebemrskačství a už od 19. století slaví Halloween. V Americe dokonce prý podle různých zdrojů na internetu patří mezi nejoblíbenější svátky. Svátek mrtvých, jako vážně? Myslela jsem, že jsou to sakra Vánoce!

Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m
Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m, Praha 7

Já vám řeknu proč. Důvod těchto oslav totiž dávno zapomněli. Navlíknou děcka do kostýmů a ty, jako nemocní ADHD, běhají zběsile od domu k domu a vykřikují Trick or Treat a doufají, že vyberou tolik sladkostí, až se předávkují cukrem. Rodiče si ani v tuto kritickou chvíli neuvědomují, že cukrovka je nevyléčitelná nemoc. Je to marný.

Keltský zvyk

Přitom tento svátek je původně starý keltský zvyk, při kterém tehdy lidé svítili lucernami z dýní na cestu mrtvým. Věřili, že v noci z 31. října na 1. listopadu se duše mrtvých vracejí domů, proto je dávali před krytý vchod do domu nebo přímo do okna.

To mi taky nepřijde v pořádku, protože když někdo umřel, tak prostě má být v klidu v jiném světě a tam si žít svůj posmrtný život. Proč by se měl jako vracet domů a strašit ostatní? Navíc to strašení taky není nic moc. Dnešní make up artisti jsou schopni udělat z člověka skutečnou zrůdu a tu když pak potkáte ve tmě venku? Infarkt, mrtvice nebo prostě jen šok s doživotními následky je jistý.

Párty

Pro mnohé dospělé je tento den jen dalším důvodem se parádně zlískat. A ještě v maskách. Takže když pak opilí páchají na ulicích trestné činy, má policie problém, protože na kamerách všichni vypadají jako strašidla, takže identifikace zločince je prostě nemožná. Jen si to představte: „Dobrý den, přišla jsem nahlásit znásilnění. Násilník vypadal jako Frankenstein.“ Co asi tak páni policisté budou dělat?

Výzdoba

Co mi ale přijde fakt cool, ať nežeru, je výzdoba. Obecně podzimní výzdoba je pěkná a ty vydlabané dýně jsou boží. Nejenže si uděláte vynikající polévku, ale ještě zabavíte děti, tvoříte a pak to u vás na verandě pěkně vypadá. Barvy podzimu jsou kouzelné a to je vlastně to nejhezčí na tomhle období v roce.

Obchodníci si mnou ruce ještě před nadcházejícími bohatými Vánocemi. Ekonomika díky velké spotřebě dýní, makeupu, svíček, květin a sladkostí roste. To jsou obrovská pozitiva v podstatě každého svátku. Navíc se děje spousty akcí po celé republice, ať už po oslavu mrtvých pro děti ve Žlutých lázních, nebo strašidelnou zoo... Každý se na tomhle dni snaží vytěžit co nejvíc. 

Závěrem bych ráda řekla, že i když je smrt nepěkná součást našeho života, je hezké si na naše milované zemřelé vzpomenout. Jakkoliv. Mrví budou živí vždy v našich vzpomínkách. Pokud vám někdo ze života odešel, ať už nečekaně a náhle nebo očekávaně a pokojně, vzpomeňte si na něho, zapalte svíčku, uroňte slzičku... ale proboha ne proto, že jsou v kalendáři napsané Dušičky, ale prostě proto, že se vám po něm stýská. Krása toho je, že to můžete udělat kdykoliv během celého roku.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze