Top hledané
Výsledky (0)
Mezi opozicí a vládní koalici se schyluje ke klíčovému zápasu.

Na férovku: Hokej mezi poslanci. Žaloba za Hitlera a svačinový kufřík

Radim Červenka
14. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Tomio Okamura (SPD)

/KOMENTÁŘ/ Česko žije domácím hokejovým mistrovstvím světa a hokej trochu připomíná i politický zápas mezi vládou a opozicí. Střelbu pukem připomínají nové termíny, kterými po sobě politici navzájem pálí. Pozorovatelé však můžou být poněkud zmatení, originální přirovnání sice můžou být velmi zábavná, ale zároveň prohlubují zmatky. Jinými slovy, je to pak trochu hokej.

Podobně jako hráči na ledě i politici se snaží zaujmout diváky. Když není k dispozici něco hmatatelného, nabízí se šokovat nějakým divokým termínem. Mezi hlavní přeborníky v této disciplíně určitě patří stínový "premiér" Karel Havlíček, který by nejspíše musel v případě volebního úspěchu přenechat skutečné premiérování Andreji Babišovi. Jelikož nemá zisk vysněné politické funkce ve svých rukou, zůstává mu prostor pro terminologické fantazírování.

Chytil se např. před časem příslibem obstrukčního "pekla". Tím se straší spíše malé děti, ale je pravdou, že současná Sněmovna už nyní zorganizovala 3x více mimořádných schůzi než v minulém volebním období, které byly okořeněny mnohahodinovými projevy Tomia Okamury a Andreje Babiše. Nutno uznat, že to trochu pekelná kombinace je.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Hokejový led může politikům schladit horké hlavy

Nicméně poslanci vládní koalice aktuálně chystají ochlazení pekelných obstrukcí. Jestli je inspiroval hokejový led nevíme, ale ke klíčovým hlasováním o korespondenční volbě a důchodové "reformě", jsou připraveni opozici poslat k ledu pomocí omezení možností vystupovat s komentáři během projednávání zákonů. 

Pro tuto úpravu jednacího řádu ve Sněmovně se začal mezi poslanci používat termín "jaderný kufřík", což během diskuze v pořadu Otázky Václava Moravce zpochybnil čelní pirátský poslanec Jakub Michálek. Ačkoliv sami poslanci už nevědí, kdo vymyslel jaderný kufřík (údajně Markéta Pekarová Adamová z TOP 09), Michálek ho překřtil na svačinový kufřík. V paralelách mezi jádrem a svačinou umí bruslit jen naši poslanci.

Nože na bruslích si ostře nabrousili i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Tomio Okamura (SPD). Předseda menší ze dvou opozičních stran neváhal přirovnat lidoveckého politika k nacistickému diktátorovi.

"Pan Bartošek je odborník na to, podsouvat nějaké jeho výmysly a lži. To je, jako když v minulém volebním období mě chtěl politicky zlikvidovat. Je to takový novodobý Hitler, to mi připomíná jeho dikce. Jste lhář a podvodník, protože jste řekl, že zpochybňuji holokaust, a rozjel jste obrovskou kauzu. Bylo na mě podáno 10 trestních oznámení, všechny byly odloženy, protože jsem nic špatného neřekl. Jste podrazák nejvyššího kalibru. Neznám tu lidsky horšího člověka, než jste vy,"

zaznělo na půdě Sněmovny z úst Tomia Okamury podle serveru Novinky.cz.

Hitlera by soud řešit neměl

Bartošek zvažuje odvetné opatření v podobě další žaloby na Okamuru. Podobné útoky jsou přeci jenom silná káva a na hokejové ploše by za ni jistě následovalo vyloučení. Takovéto přirovnání se nelíbilo ani zmíněnému milovníkovi přirovnávání jakým je Karel Havlíček. Nicméně Poslanecká sněmovna je speciálním prostorem a za výroky zde řečené zpravidla nevzniká trestní odpovědnost.

Hrany by obrousila jistě omluva a české soudy by nemusely bruslit po politickém ledě. Oddělení soudní a zákonodárné moci je základním pilířem demokracie a jakkoliv jsou Okamurovy výroky za hranou, bylo by lepší, kdyby se konflikt vyřešil na půdě Sněmovny. Tomio Okamura je v poslední době stále méně viditelným, a tak se pokouší provokovat, než mu voliči utečou k Babišovi nebo třeba k nové straně PRO Jindřicha Rajchla.

Vrátíme-li se k hokejové terminologii, v řádné hrací době už asi Okamura nemá, co nabídnout, tak se pokouší urvat prostor faulováním. Pokud "fauly" zaujmou voliče, není to příliš dobrá vizitka. Posledních bodem současného zasedání Sněmovny se stala korespondenční volba, jejíž největší kritik Radek Vondráček (ANO) k ní připravil pozměňovací návrh, kdy by se hlasy ze zahraničí přepočítávaly ve čtyřech místo dvou krajů.

Koaliční poslanci jsou tomuto opozičnímu návrhu ochotni vyjít vstříc. Skoro to vypadá, že jsme svědky určitých prvků fair-play, nicméně v tomto ohledu se hraje na tenkém ledě a s blížícími se volbami zcela jistě ještě uvidíme shozené rukavice.

Zdroje: ceskatelevize.cz, novinky.cz, autorský článek, komentář

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze