Top hledané
Výsledky (0)
Diskuze o euru nevypovídá jen o penězích, ale především o naší společnosti.

Na férovku: Kurz Euro, zavelel prezident Petr Pavel. Premiér se však drží osvědčených výmluv

Radim Červenka
05. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Pavel

Za letošních 20 let České republiky v Evropské unii jsme si zvykli na to, že přijetí společné evropské měny se stalo pro politiky jen tématem akademické diskuze bez jakýchkoliv hmatatelnějších výsledků. Jak je nyní všeobecně známo, prezident Petr Pavel píchl do vosího hnízda a vyzval vládu, aby začala usilovat o přijetí společné měny. Ostatní politici v následné diskuzi ukázali, jak to mezi nimi funguje.

Prezident a armádní generál argumentoval napřímo. Ekonomické otázky odvrhl jako irelevantní a ve svém projevu přede všemi sdělil, že jsme to jednou slíbili, tak to musíme splnit. V širším kontextu jsme také slyšeli připomínku ruského medvěda za kopcem, kterému se bez "ovčáckých psů" v podobě západních zemí rozhodně nemůžeme bránit. A medvěd Putin je při chuti.

Prezident má pod kůži uniformu, premiér dvojí metr

Petr Pavel chodí v saku i v zimě, ale jeho sdělení mj. vypovídá o tom, že uniformu má zažranou pod kůži. Vstupem do EU jsme na sebe vzali závazek přijmout společnou měnu a tento "rozkaz" se musí splnit! Proč se vůbec někdo vymlouvá na nějaké ekonomické diskuze? Pan prezident je prostě přímočarý voják. Zkrátka jeho pohled na euro vypovídá o jeho povaze. Nic na tom nemění fantazie Karla Havlíčka (ANO), který při hodnocení prezidentova projevu tento postoj označil za proměnlivý, jelikož během prezidentské kampaně byl dle jeho slov Pavel proti euru. Stínový premiér, jak se Havlíček rád tituluje, si informaci vymyslel, Petr Pavel byl pro euro i před zvolením do funkce.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Otázka společné evropské měny tak v mnohém nevypovídá jen o prezidentovi. Petr Pavel se těší široké oblibě, tudíž jeho konstatování rozhýbalo i české politiky. Nejhlasitěji je pochopitelně slyšet předseda vlády. Petr Fiala (ODS) neváhal a rychle médiím sdělil, že pan prezident je kabrňák, ale on rozhodně v tomto směru nic dělat nebude. Údajně kvůli programovému prohlášení, v němž přijeti eura nefiguruje, i když ho tam většina podepsaných chtěla mít.

Pokud by jsme premiéra vzali vážně, tak by vypadal jako jediný vládní politik, který všechny své kroky řídí pouze programovým prohlášením. Změny v reálných krocích vlád oproti jejich programovým představám jsou (ne)dobrým koloritem vládnoucích politiků celého světa a patří k ním, jako pěna na pivo v českých hospodách.

Klobouk dolů před politiky ODS

Reakce premiéra tak vypovídá spíše o něm samotném. Jeho politika je totiž politikou mince o dvou stranách. Potěší ho demise kolegů z jiných stran, jakožto "lepší politická kultura", ale v ODS se tím jeho kolegové jako např. Pavel Blažek rozhodně řídit nemusí. Ve věci eura se musí programovým prohlášením řídit, ale ve vztahu k podpoře vzdělávacího systému už to tak horké není, a klidně se může školství jakožto popelce mezi rezorty nasazovat "odtučňovací kůra" ve jménu konsolidace. Závazek směrem k NATO v podobě  2 % HDP na obranu se plnit musí, shodou okolností se jedná o rezort jeho kolegyně z ODS, ale závazek k EU ani ke školství se plnit nemusí. Shodou okolností zahraniční (evropské) věci a školství jsou rezorty Fialových koaličních partnerů.

O naší vládní politice tak diskuze o euru odhaluje, kdo drží reálnou moc. Tu má ve vládě ODS. Ačkoliv za ní nestojí ani třetina vládních poslanců (tj. voličských hlasů), ve výsledku má ODS v pětikoalici podobně dominantní postavení, jaké mělo ANO oproti ČSSD v dvoubarevné vládě Andreje Babiše. Poměr sil byl tehdy 78 poslanců ANO a 15 poslanců ČSSD. Nyní za ODS stojí 34 zástupců a za zbytkem koalice toužící po euru 74 zástupců. Buď je jedna z těchto skupin mimořádně schopná prosadit své zájmy, anebo je druhá skupina mimořádně neschopná splnit sliby svým voličům.

Bude zajímavé sledovat, jestli prezident uvedené přesile "neschopných" dodá trochu kuráže anebo jestli se nechají odbýt premiérovou průpovídkou o aktuální potřebě řídit se programovým prohlášením za každou cenu. V tento moment je obtížné říci, jestli jsme se opravdu přiblížili době, kdy si nebudeme muset na lyžování v Alpách připlácet kvůli bankovní směně peněz. Prezidentův vojensky přímočarý apel neobjasnil, kdy, a jestli vůbec, se něco ve věci evropské měny změní, ale už teď projasnil, jaké jsou poměry ve vládní sestavě. 

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, aktualne.cz, irozhlas.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze