Top hledané
Výsledky (0)
Konzervativní hodnoty vyznávají členové ODS jen, pokud se nejedná o ně samotné.

NA FÉROVKU: Lajny primátorky Vaňkové a kriminalita jako umělecká alternativa v Brně

Radim Červenka
03. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Primátorka Markéta Vaňková (ODS) se usmívá nejen na fotografy, ale i na lajny bílého prášku.

/KOMENTÁŘ/ Vrcholná politička ODS a primátorka města Brna Markéta Vaňková pobavila internet fotografií, kde se mlsně usmívá na bílý prášek seřazený do čar vedle ruličky sloužící k užívání kokainu. Ačkoliv je distribuce tvrdých drog spojena s organizovaným zločinem, pro její stranické kolegy se jedná o běžnou zábavnou etudu z alternativního města Brna. Politické pokrytectví napsalo v Česku další kapitolu.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) přišla na radnici moravské metropole jako závan svěžího větru ve "stokou" zapáchajícím městě. Jak už to tak v politice bývá, korupční kauza na sebe nenechala dlouho čekat a netransparentní rozdělování laciných obecních bytů mezi známé primátorky (a okruhu jí spřízněných politiků) vyšetřuje státní zastupitelství.

Stranický kolega a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) je situací pohoršen a vytváří nátlak na státní zastupitelství. Nehorázné zasahování výkonné moci do vyšetřování trestněprávní kauzy? Pro zájemce o bazální politickou kulturu o tom není pochyb, nicméně ve straně, která má v pětikoaliční vládě premiérské křeslo panuje klid.

Pronájem luxusní vily, Říčany – 253
Pronájem luxusní vily, Říčany – 253, Okolí Prahy

Kauza s byty je poměrně nudným příkladem dvojího metru v politice. Sám premiér rád o jiné politické kultuře hovoří v kontrastu k předchůdcům z hnutí ANO, kde opravdu žádná politická zodpovědnost neexistovala. Ještě raději se bije v prsa, když může funkci na oltář "nové politické kultury" přinést kolega z jiné vládní strany, jak jsme viděli například u exministra Gazdíka (STAN), ale jak dojde na samotnou ODS, není to tak žhavé.

Kriminalita jako bouře ve sklenici vody

Případ několika čár bílého prášku a fetovací ruličky na fotce s primátorkou Vaňkovou je samozřejmě ještě veselejší. Blábolení samotné aktérky, které započala v duchu pubertální opilecké výmluvy "co si nepamatuji, to se nestalo", sice není důstojné jejího úřadu, ale můžeme ji zařadit do koloritu obvyklého komického vykrucování politiků načapaných "in flagranti".

Na podobné věci jsme zvyklí, tudíž starší kolegové z konzervativní strany přispěchali na pomoc, aby přátele politického bizáru měli hodnotnější zábavu. Dvorní šašek ODS a poslední poslanec sloužící ve Sněmovně od časů Sametové revoluce Marek Benda ihned přispěchal s bohorovným komentářem.

Brno je podle pražáka Bendy "alternativní město" a kauza je "bouří ve sklenici vody". Zahanbit se nenechal další z hlavních konzervativců uvnitř ODS Alexandr Vondra, podle kterého se jedná o "etickou" kauzu, tudíž se s ní není potřeba příliš zaobírat.

Zápach se dál line nejen v Brně

V Česku je držení tvrdých drog nelegální, neřkuli o jejich distribuci, a je možné za tyto činy jít do vězení. Z těchto trestných činů je někdo na fotografii vinný a primátorka se tomu "přiblble" usmívá. Pokud nejde o cukr, ale ani sama Vaňková o cukru nic neříká, spíše o kokainu. Uvedená droga se vyrábí výhradně v režii mafie, s čímž se pojí nejen nelegální distribuce drog nebo praní špinavých peněz, ale třeba vraždy a jiné násilnosti. Pan Vondra má pravdu, kauza má etický rozměr.

Oba zmínění politici se rádi prezentují jako zastánci konzervativní ideologie. V jejich pojetí však morálka není konzervativní hodnota a brněnská alternativa kromě Divadla Husa na provázku do sebe bez problému pojme i výše zmíněnou kriminální činnost.

Přirovnat tento dvojí metr můžeme např. k někomu, kdo v politice bojuje za nižší ceny potravin, zároveň jeho firmy vydělávají na růstu cen miliardy a ceny snižovat nehodlají, nebo k někomu, kdo pochází z Japonska a bojuje v Česku proti migraci z kulturně odlišného prostředí. Někteří politici se rádi prezentují bojem za navoněnou společnost, ale zápach z vlastních úst jim kvůli tomu nevyvane.

Zdroje: irozhlas.cz, ceskenoviny.cz, seznamzpravy.cz, neovlivni.cz, idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze