Top hledané
Výsledky (0)
Zachrání konec překotného zdražování krk nepopulárnímu premiérovi?

Na férovku: Premiér Fiala ohlásil vítězství nad inflací. Vlna dobré nálady je však dávno pryč

Radim Červenka
15. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Fiala

Dlouho slibovaný pokles inflace se dostavil v posledním meziročním srovnání, kdy růst cenové hladiny proti loňsku klesl na 2,3 %. Ano, na dostřel inflačnímu cíli České národní banky (ČNB), jinými slovy statistika se po dvou letech vrátila k něčemu, co bychom mohli nazvat normální hodnota. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) neváhal ani vteřinu a ihned vyhlásil tiskovou konferenci, kde situaci komentoval. 

Jen těžko mu to někdo může upírat. Rekordní zdražování se nepochybně podepsalo na rekordní nepopularitě Fialova kabinetu. Pokud je zdražování konec, je potřeba se k situaci čile přihlásit. Každý, kdo má bazální znalosti ekonomie ví, že v tržním hospodářství není vláda zásadním hybatelem vývoje cen.

Na druhou stranu, není v tomto boji ani bezbranným hráčem. Ve Fialově pojetí je pak dynamika vládní činnosti daná. Jeho vláda zdědila rozvrácený rozpočet a ekonomiku po kabinetu Andreje Babiše (ANO) a on to teď musí dávat do pořádku, což nezapomněl připomenout ani na posledním brífinku, po dvou letech u vesla.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Nezapomínejme na vládu Andreje Babiše

Andrej Babiš podle Národního kontrolního úřadu plýtval veřejnými prostředky. Čas na vládnutí mu také ubíralo trestní stíhání, z něhož včera už podruhé vyšel jako nevinný, zatím nepravomocně. Do rozpočtového stroje nasypal písek Andrej Babiš v prvé řadě populistickým snížením reálného zdanění mezd, pod krycím názvem "zrušení superhrubé mzdy".

Sto miliard ze dne na den hozených do ekonomiky, bylo jednoznačně nejvýraznějším domácím proinflačním tlakem. Proč asi byla v Česku podstatně vyšší inflace než v eurozóně? Argument covidem neobstojí, pandemie se totiž našim evropským sousedům nevyhnula, za to helikoptérové rozhazování peněz strukturálního charakteru nebylo ve všech státech automatikou. A kdo poskytl menšinové vládě Andreje Babiše hlasy? ODS Petra Fialy.

Za konec rekordní inflace se tak Fiala může pochválit, neboť pod její kotel se svými spolustraníky intenzivně přiložil. Mohlo jít o mistrný plán, neb dnes se už pozapomnělo na to, že Fialův slogan o Babišově drahotě pomohlo koalici SPOLU vyhrát poslední parlamentní volby. Situace kolem zdražování opravdu byla a je komplikovaná.

"Nebylo to jednoduché. Cesta k nízké inflaci nebyla jednoduchá. Děkuji všem co se na tom podíleli. Hodnota 2,3 % je nejnižší od března 2021 a je téměř třetinová, když v momentě převzetí vlády po Andreji Babišovi činila 6,6 %. Potvrzuje se můj Vánoční projev, jsem poslední, kdo by připisoval všechny zásluhy vládě, inflace má řadu ekonomických faktorů, ale vyzdvihl bych konsolidační balíček, "

neopustil ani v současné situaci srovnávání s předchozí vládou během svého projevu na tiskové konferenci Petr Fiala.

Dostane přednost SPOLU nebo ODS?

Pokračování v této agendě nabídl i novinářský dotaz na kritiku Aleny Schillerové (ANO) směrem k ceně pohonných hmot. Na této půdě si je premiér opravdu jistý v kramflecích. Okamžitě připomněl rekordní zadlužování Česka během úřadování ex-ministryně financí, stejně jako dosti nepřesné plánování státního rozpočtu. Pravdu má Fiala i s tím, že ceny na totemech benzínek se výrazně neliší od předválečných cen a jsou na hony vzdáleny atakům padesátikoruny za litr pohonných hmot, které věštili ekonomové po ruské invazi na Ukrajinu.

Premiérova strana ODS by mohla nabídnout i jinou politiku než tzv. antibabiš. Jinak je tomu s nesourodou koalicí SPOLU. Fiala je hlavním architektem koalice sociálně konzervativních lidovců, liberální TOP 09 a čistě konzervativní ODS. Cílem bylo, je a bude nepustit k moci kontroverzního podnikatele Andreje Babiše a nic moc jiného taková koalice ani nabídnout nemůže. Jednoduše se na tom nedomluví. Eurohujer toužící po společné evropské měně se nemůže nikdy domluvit s euroskeptiky, kteří se při pohledu na eurovou bankovku musí ihned rituálně očistit četbou kompletního díla Václava Klause čítající desítky svazků. A to je jen jeden z mnoha příkladů opozitních stanovisek.

Takto rozdali voliči karty v minulých volbách, ale možná v těch příštích uvidí situaci jinak. ODS si pak s odmítáním eura bude moci notovat s novým koaličním partnerem v podobě hnutí ANO. Alespoň aktuální vývoj volebních preferencí rýsuje tento scénář. Fialův předchůdce v křesle předsedy strany Martin Kuba (ODS) může podobnou koalici lehce domluvit. V takovém spektáklu však pro současného premiéra pravděpodobně hlavní part nezbude.

Zdroje: irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze