Top hledané
Výsledky (0)
Miliardový nákup supermoderních letounů není náhoda.

Na férovku: Stamiliardy za F-35 jsou obranou před bombardováním školek a pozdravem od Trumpa

Radim Červenka
02. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
F-35

Nejmodernější stíhačky se chystají do Česka, je to černé na bílém. Na pozadí není jen hrozba putinovského Ruska, ale i bezprecedentní nápady Donalda Trumpa otočit se zády k partnerům USA v NATO. Ačkoliv vláda v kontextu nákupu stíhaček hovoří jen o sterilních stamiliardách z eráru, v realitě budeme muset za bezpečnost skutečně zaplatit. Bombardování Ukrajinských škol pro nás může být výstrahou.

Ministryně obrany Jana Černochová podepsala s velvyslancem USA v ČR Bijanem Sabetem kontrakt na 24 amerických stíhaček 5. generace F-35. Pořízení strojů a doprovodné výbavy, jakou je munice nebo náhradní díly, vyjde na pěkných 150 miliard.

Částka je srovnatelná s dvouletým konsolidačním úsilím vlády. Jinými slovy, vláda bude dva roky šetřit, změní přibližně sedmdesát zákonů a výsledkem je objem peněz na dvě letky supermoderních letadel. Asi nejen opoziční politici si kladou otázku, jestli se nejedná o poměrně drahý špás.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Donald Trump si v Evropě n četníka hrát nechce

Jedna z nejmodernějších zbraní současnosti opravdu není ničím laciným. Pozornost vzbudí i rychlost s jakou se obří armádní zakázka schválila. Kolem nákupu Gripenů bylo ještě větší pozdvižení. Zejména proto, že s nákupem švédských strojů se chystal gigantický mnohamiliardový tunel, který zastavilo až projednávání v Senátu. Podobné otazníky nad nákupem F-35 aktuálně nevisí.

Ve vzduchu je totiž hra s vlastní bezpečností. Pokud všechno dobře dopadne, zůstanou F-35 jen drahou hračkou pro armádu. Jejich účelem je v prvé řadě odstrašení protivníka. Útočit na zemi, která vlastní neviditelné stíhačky se totiž nemusí vyplatit. F-35 z čáslavského vojenského letiště klidně doletí např. do Petrohradu a nezpozorovaná pohodlně vybombarduje libovolný cíl.

V Česku poptávka po bombardování Petrohradu určitě není, ale bezpečnostní situace rozhodně není příznivá. V ruských státních médiích jsou na každodenním pořádku diskuze o obnovování sovětského impéria nebo přípravách na třetí světovou válku. 

To by se ještě sneslo. Jsme součástí Severoatlantické aliance NATO zaštítěné USA. Američané stále vydají na armádu více, než všechny ostatní velmoci dohromady. A to pomíjíme fakt, že řada z těchto velmocí patří k věrným spojencům USA. Jenže ne všichni Američané jsou nadšeni z role světového četníka. Prvním z těchto kritiků je kontroverzní ex-prezident Donald Trump.

Jeho nejaktuálnější kontroverzí je připomínání nezájmu o Evropu a neochota garantovat bezpečnost evropských států. Naposledy na volební mítinku Trump zmínil, že v případě napadení USA, by Američanům jejich evropští spojenci stejně nepomohli. Jak došel k této úvaze nesdělil, ale podobné spekulace mohou Trumpa přivést až k opětovnému zvolení do Bílého domu. Podle aktuálních průzkumů Trump vede nad úřadujícím prezidentem Joe Bidenem.

Školkovné končí, obrana před bombardováním něco stojí

Bezprecedentní Trumpův postoj k NATO není žádnou novinářskou senzací, ale tvrdou realitou, kterou si uvědomují všichni lídři evropských zemí od Polska po Velkou Británií a rovněž neváhají utrácet stamiliardy za zbrojení svých armád. Trump ve volbách vyhrát nemusí, ale vsadit se na tento výsledek nedá vůbec nic.

Blížící se volby za oceánem nám můžou připadat velmi vzdálené, jenže aktuálně mají zásadní vliv na tuzemské státní hospodaření. Kdyby ruský medvěd zůstal v zimním spánku, jako v devadesátých a nultých letech, nejspíše by se tak dlouho spekulovalo o nových stíhačkách, až by se pronajaté Gripeny staly pronajatými na věčné časy.

Jenže i kdyby Donald Trump volby prohrál, z dlouhodobého hlediska nemusí prohrát trumpovská politika směrem k Evropě, tudíž i k České republice. Následovníci blonďatého podnikatele s prezidentskými choutkami z republikánské strany by rovněž mohli tvrdě vyžadovat závazek na investice do armád v rozsahu 2 % HDP, které do letošního roku ČR vesele ignorovala.

Pokud budou chtít členské země NATO bezpečnostní záruky od USA budou muset také nakupovat americké zbraně. Pro fanoušky vojenské techniky se tak blýská na veselé časy, protože F-35 nebudou jedinou akvizicí pokročilé vojenské techniky. Peněženky daňových poplatníků si budou muset zvyknout platit za tento drahý špás. Např. koncem "školkovného", které si letos rodiče do daňového přiznání nedají. Alternativou je však bombardování školek, jaké je možné vidět na Ukrajině.

Zdroje: idnes.cz, belsk.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: