Top hledané
Výsledky (0)
Vít Rakušan chce rozhýbat vládní koalici, co to znamená?

Na férovku: Tajemný vzkaz z volejbalové šatny. Komické video může znamenat rozkol v pětikoalici

Radim Červenka
23. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Vít Rakušan hovoří s občany

Ve vládní sestavě se pomalu začínají objevovat malé škvíry. S blížícími se volbami politici polevili v nepopulárním reformním úsilí a obrátili zájem směrem k přesvědčování voličů. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) sáhl po videu z volejbalové šatny. Neobvyklé pozadí ukazuje na ambice v oživení politického marketingu jeho partaje. Co nám však říká o reálné politické situaci ve vládě?

Současné vládní sestavě přisuzovali političtí analytici řadu ambicí, jejich realizace však měla váznout na jedné věci. Pětikoaliční vláda je na české poměry až příliš barevná a neměla být schopná se na ničem dohodnout, záhy se pak rozpadnout. Dosud však vládní sestava s pestrou škálou barev liberálně-konzervativní duhy, svítila především jasným plamenem antibabišismu, fialovské loajality a (pseudo)reformního úsilí.

Čistě s pragmatického hlediska mělo barevné panoptikum svou logiku. Strany KDU-ČSL a podstatně více TOP 09 se etablovaly v rámci koalice SPOLU a spokojily se ve stínu hegemona z ODS. Ambiciózním pirátům sebrala vítr z plachet volební matematika. Ačkoliv jsou si piráti v obsazených vládních rezortech jistí v kramflecích, čtyři poslanci ve Sněmovně nemají žádný výtlak v rámci koaliční většiny čítající 108 poslanců. Převodní páky na předvolebního partnera v hnutí STAN se rozplynuly kvůli kroužkování a kauze Dozimetr.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Tajemný vzkaz z volejbalové šatny

Vláda má první půlku mandátu za sebou a tak je načase trochu píchnout do vosího hnízda. ODS si užívá dosavadní dominantní postavení, jelikož onen jasný plamen jednoty sálá za premiérem Fialou, jinými slovy za prioritami ODS. Kauzu Dozimetr už zavál čas, a tak se šťourat do vládního úlu rozhodli starostové. Trochu paradoxně nevíme, co to bude znamenat pro tuzemskou politiku, protože rozhodnutí padlo zatím jen ve volejbalové šatně.

Je to tak. Šéf starostů Vít Rakušan natočil legrační video, kde se vymezuje vůči vládě a premiérovi. Na věcné argumenty však nedošlo. Možná jde jen o marketingový trik, kdy se politici chtějí svézt na nedávném úspěchu českých beachvolejbalistů (Ondřej Perušič a David Schweiner vyhráli poslední mistrovství světa). Jenže v Rakušanově šatně chyběl písek českého úspěchu. Nevíme, jestli tak šlo jen o naivní trik politického marketingu anebo bude mít vzkaz z volejbalové šatny i reálný dopad.

Nabízí se dvě otázky, které by starosty mohly zajímat. Na prvním místě je euro. Už před Vánoci evropský ministr Martin Dvořák (STAN) otevřeně promluvil o ambicích strany směrem ke společné měně. Asi by vše vyšumělo, kdyby euro jednoznačně nepodpořil i prezident Petr Pavel. Je jasné proti komu tah eurem míří. Konzervativní křídlo v ODS se společné evropské měny bojí jako čert kříže. To je známá věc.

Jenže v ODS si zvykli, že když si v pětikoalici dupnou, tak přesila zbylých čtyř stran couvne. Svědčí o tom rozdělení vládních postů, stejně jako charakter konsolidačního balíčku. Existence starostů však pochopitelně není spojena s přijetím eura. Druhá otázka se tak musí ptát po pragmatických otázkách neobvyklého videa politiků oblečených ve sportovních dresech.

O výsledcích se rozhoduje na hřišti

Není za tím boj o hlasy? Starostové ví, že obtížně budou volit ve velkém rybníku voličů Andreje Babiše, kteří jsou ke svému vůdci velmi loajální. Po zádech pirátům rovněž nevylezou, podle preferencí totiž většina voličů koalice PirStan patřila pirátům a rekordní úspěch poslanců za STAN byl dán preferenčními hlasy z regionů. Regionálně jsou orientování i voliči KDU-ČSL, ale podle procent v preferencích už řada z nich ke starostům utekla. Zbylé 2-3 % lidovců už nikdo nepřetáhne, lidovecké jádro odolá i ďáblu, to ví každý.

Aktuálně stoupá poptávka po nebabišovské alternativě k vládě. Vládní lídr si spokojeně užívá svou dominantní pozici. Premiér se chválí kudy chodí, kandidáti SPOLU za ODS dávají nepokrytě najevo své pohrdání kolegům z KDU-ČSL a TOP 09. Jenže pokud popularita vlády atakuje dno, kdo nese prvořadou odpovědnost? Premiér a jeho strana. Ke komu se však voliči obrátí?

K hnutí ANO jen těžko, když odpor k Andreji Babišovi umetl cestu hnutí SPOLU k volebnímu vítězství. K druhořadým stranám trojkoalice? Druhořadé strany s malými preferencemi nejsou příliš atraktivní nabídkou. Pirati reprezentuji dost odlišnou politiku naproti vládním konzervativcům, na čemž se po jejich posledním sjezdu očividně nic nezmění. Zbývají neznámé mimoparlamentní alternativy a starostové. Proslov z volejbalové šatny zaujal, ale sportovní fanoušci ocení především reálné výkony. Nejeden sportovec potvrdí, že v pozápasovém rozhovoru dokázal pobavit, ale skutečný úspěch je možné najít jen přímo na hřišti.

Autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze