Top hledané
Výsledky (0)
Co pro záchranu planety děláme my?

NA FÉROVKU: Vizionářka Greta ovlivňuje miliony lidí! ...a nebo jim spíš leží v žaludku?

Anděla Vostrá
04. října 2019
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Greta je dívka ze Švédska, co bojuje za naši planetu.

Už pár dní mi Greta Thunberg leží trošku v žaludku. Ne snad protože by se ve mně hnulo svědomí, že bych na dovču neletěla letadlem, ale prostě protože je mi té dívky líto. Dostává hroznou sodu od celého světa za to, že chce, aby ta naše pěkně kulatá planeta vydržela ještě nějaký ten pátek. To mi přijde zase docela pěkné od šestnáctileté puberťačky. Ruku na srdce, co jste v šestnácti dělali vy? Já zkoušela svojí první cigaretu a kam hodím vajgla, mi bylo srdečně jedno...

V Česku nejsou děti lhostejné.
Planeta nemůže lidské zásahy vydržet dlouho.
Lidé a Země. Podle Grety katastrofa.

Mrkněte na Wikipedii, co se tam o této mladé slečně píše... Je to tak dlouhý, že některé české celebrity blednou závistí, kolik informací je už o ní nashromážděno. Navíc ona letos dostala „alternativní“ (ať už to znamená cokoliv) Nobelovu cenu za to, že inspirovala a zesílila požadavky naléhavého řešení klimatických změn ze strany politiků v souladu s vědeckými fakty.

Mně je dávno přes třicet a cenu mám maximálně za to, že jsem zvládla vypít pivo na ex. Asi tak. Vlastně mě Greta dostává do deprese. Ona úplně popírá všechny idiomy o líných studentech, co nic nezajímá, visí jen na sociálních sítích nebo počítačových hrách. Ti z chudších poměrů pak visí v parku s cigárem v puse a krabičákem v ruce.

Prodej rodinného domu, Praha 5 – 327m2
Prodej rodinného domu, Praha 5 – 327m2, Praha 5
Otevřít v galerii (4)
Díky Gretě se každý pátek plní ulice demonstruujícími studenty po celém světě.
Díky Gretě se každý pátek plní ulice demonstruujícími studenty po celém světě. Zdroj: Facebook

Duševní nemoci

Kritici se do ní opírají, protože má autismus a spousty dalších duševních onemocnění, ale pojďme si říct, kdo si dneska nelupne něco na uklidnění nebo lepší spánek? Greta se nemusí rozhodně stydět za nemoc, protože ta jejímu intelektu rozhodně neškodí. Pamatujete na film s Tomem Cruisem a Dustinem Hoffmanem Rain Man? Ten byl taky autista a zruinoval by celé kasino. Autisti jsou prostě bedny.

A že má občas nějaký deprese? Upřímně? Kdo by se jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová neměl. Navíc její rodiče jsou umělci, takže Greta byla a je vychovávaná velmi liberálně. Takže když se holka rozhodne v pátek hodit ve škole áčko, je to v pohodě. Ale opět, proč to dělá - fetuje někde za barákem? Ne! Podařilo se jí páteční stávky za lepší klima dostat do světa, že se toho chytli i ti čeští studenti! Někdo říká, že to dělají právě jen pro to, aby nemuseli do školy, ale já si myslím, že tady je fakt trošku vyšší cíl.

Otevřít v galerii (4)
Greta o problémech s klimatem hovoří po nejrůznějších světových konferencích.
Greta o problémech s klimatem hovoří po nejrůznějších světových konferencích.Zdroj: Facebook

Planeta se zlobí

Nebo vy jste si fakt nevšimli, že začíná být v létě hroznej hic, že všechny potraviny zdražují, protože zemědělci zase křičej, že je sucho, nebo přemnožení hraboši, nebo kroupy nebo delší mrazíky... Je to sice pořád dokola, ale dopady jsou skutečně čím dál horší.

Ta modrá koule nemůže prostě vydržet všechno, co jí nakládáme. Musí se nějak bránit. Těmi vedry, požáry a tornády zatím dělá jenom takové to: Tytyty! Oškliví lidé, zlobíte mě. Jestli nepřestanete, bude hůř.

My ji totiž skutečně ničíme. Už teď hrozí, že budu jíst uměle vypěstované maso! Z toho jsem brečela tak týden v kuse, protože i když mám zvířátka moc ráda, na talíři je mívám ještě radši...

Prostě a jednoduše, vědci bijí na poplach už poměrně dlouho a politici to pořád ignorují. Náš pan prezident dokonce prohlásil, že klimatická konference je mediální bublina a Greta by se měla vrátit do školní lavice... No, tak na to snad není ani co říct. Jako jemu to může být už jedno jo... On se ničeho už moc nedožije, ale nechápu, proč to ignoruje, když má dceru... a ta jednou bude mít třeba taky dceru... a ta už si steak z krávy nedá, nebo rybičku z moříčka...

Otevřít v galerii (4)
Je vám v létě vedro? Bude hůř.
Je vám v létě vedro? Bude hůř. Zdroj: Pixabay

Sea Shepherd

Greta mi připomněla, že dnešní děti jsou chytřejší než my. Díky internetu, dostupným informacím. Při myšlenkách na Gretu jsem si totiž vzpomněla na Ellu Grace z Kanady. Je známá pod termínem Ella saves the ocean, je to osmiletá holka, co miluje moře a žraloky v něm. Nastudovala si o nich všechno a uvědomila si, že my, lidé, ničíme oceány, ať už tím, že tam hážeme to, co tam nepatří, nebo tím, že masivně lovíme ryby k naší spotřebě, a tudíž velcí predátoři nemají co jíst. Ona se snaží, jak jen to jde, ovlivnit svět kolem sebe už jen tím, že předá informace, které ne každý má. A to je jí osm. V organizaci Sea Shepherd ji přijali s otevřenou náručí. 

Otevřít v galerii (4)
Ella Grace z Kanady se snaží zase zachraňovat oceány.
Ella Grace z Kanady se snaží zase zachraňovat oceány. Zdroj: Facebook

Můžeme jít také příkladem. Možná ne masivně a veřejně tisícům až milionům lidem, ale alespoň sami sobě. Stačí fakt málo, někde začít. Já, a to nejsem žádná sluníčkářka ani bioeko aktivistka, ale kupříkladu seberu při cestě do práce po cestě odpadky na zemi. Třídím je. A snažím se neplýtvat vodou a ...nemám auto (protože bydlím v centru, já vím...) Mám pak lepší pocit, že nejsem úplný ignorant. Greta by ze mě měla určitě radost a právě naopak? Možná by se divila, proč toho pro planetu dělám oproti ní tak málo...

Co pro záchranu planety děláte vy?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze