Top hledané
Výsledky (0)
S novým prezidentem přijde na Hrad i nová první dáma. Její role má v Česku dlouhou tradici.

Na Hrad se chystá nová první dáma: významná funkce, která oficiálně neexistuje

Radim Červenka
27. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Eva Pavlová a Monika Babišová před prezidentskou debatou

Ať už svého muže doprovodí do prezidentského úřadu Eva Pavlová, nebo Monika Babišová, čekají nás změny v pojetí role první dámy. Ačkoliv prezidentská kancelář nemá pozici pro první dámu nijak legislativně ukotvenou, mezinárodní diplomatické konvence existenci "úřadu" vyžadují. 

I když se na první pohled může institut první dámy jevit jako amerikanismus, není tomu tak a v českém prostředí se jedná o tradiční záležitost. Své kořeny má už v dobách První republiky. V posledních letech však byla upozaděna, kvůli současné první dámě. Aktuálně funkci zastává manželka dosluhujícího prezidenta Ivana Zemanová, která se však nikdy netajila tím, že funkci chce zastávat minimalisticky a do veřejného prostoru vstupovat jen v nejnutnějších případech. Občas ji však vídáme po boku manžela při neformálních událostech mezi významnými politiky, kdy protokol takovýchto událostí pamatuje i na doprovod zainteresovaných politiků.

 

Nejen manželka může být první dámou

První dáma však nemusí být jen manželkou. Nejde jen o to, že řada světových politiků jsou ženy, což v tuzemsku není zvykem, a doprovází je manžel, v případě prezidentky tedy první gentleman. Ačkoliv protokol počítá s prezidentskou dvojicí, o koho se konkrétně jedná neuvádí. Zároveň žádný politik nebo politička nemusí výt ženatý nebo vdaná. Situaci známe i z vlastní historie. Roli první dámy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka plnila povětšinu času jeho dcera Alice, jelikož Masarykova manželka Charlotta zemřela několik let po Masarykově vstupu do úřadu.

Dále se předpokládá, že se první dáma bude angažovat v charitativní činnosti. Doposud všechny první dámy v historii samostatné ČR byly v této činnosti velmi aktivní a zanechaly výraznou stopu. Nadace Olgy Havlové Výbor dobré vůle je největší svého druhu a snad každý zná i Nadaci Dagmar Havlové. Charitě se intenzivně věnovala i Livia Klausová a ač se o tom příliš neví, charitativní činnosti orientované na Klokánek se věnuje i Ivana Zemanová.

 

První dáma v centru pozornosti

 V této oblasti chtějí být velmi aktivní i současné kandidátky na roli první dámy. Už teď se o ně veřejnost velmi zajímá a ač to možná někoho překvapí, i samotné manželky kandidátů jsou jazýčkem na vahách při rozhodování voličů.

"První dámy zajímají veřejnost často více než sám prezident, protože jsou atraktivnější. Zvykli jsme si na to, že naše první dáma je součástí našeho společenského a málem i politického života,"

vysvětlil význam role první dámy pro Českou televizi Ladislav Špaček, odborník na etiketu a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla.

Otevřít v galerii (2)
Monika Babišová a Andrej Babiš
Monika Babišová a Andrej BabišZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zkušenosti na obou stranách

Ať už se role zhostí manželka Petra Pavla anebo Andreje Babiše, nebude ani pro jednu z nich podpora manžela ve významné funkci novinkou. Eva Pavlová totiž ukončila svou profesní dráhu v armádě kvůli angažmá svého manžela ve vedení NATO. V roce 2015 se s ním přestěhovala do Bruselu, aby ho podporovala a mohla plnit protokolární požadavky, které pozice Petra Pavla ve významné diplomaticko-vojenské funkci obnášely. Zajímavostí je, že Eva Pavlová je aktivní političkou, jako bezpartijní zastupitelka v obci Černouček, kde se svým manželem žijí.  

Otevřít v galerii (2)
Eva Pavlová a Petr Pavel
Eva Pavlová a Petr PavelZdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

"Když jsme s manželem byli v cizině, získala jsem zkušenost s diplomatickým prostředím a tamějším přístupem k charitě. Ale zažila jsem i opačný pól. Byla jsem samoživitelkou, mámou dítěte a vím jaké to je, v jaké životní situaci jsou tyto ženy, a ráda bych pomohla i v této oblasti. A protože mám zkušenost i s armádou a prací žen v mužském kolektivu, zajímám se o rovné příležitosti mužů a žen,"

hovořila o svých zkušenostech a plánech pro Deník Eva Pavlová, v případě, kdyby Petr Pavel potvrdil své vítězství z prvního kola i v kole druhém.

Aktivně by k úřadu přistoupila i Monika Babišová. Zejména s charitativní činností má řadu zkušeností z Nadace Agrofert, kterou vede a prostřednictvím svěřeneckého fondu s manželem i vlastní. Profesí je manželka Andreje Babiše bytová designérka, ale vzhledem k tomu, že její manžel byl do konce roku 2021 předsedou vlády, tak i ona se věnovala podpoře manžela a protokolárním aktivitám manželky stěžejní postavy české exekutivy.

"Když byl manžel premiér, jezdila jsem s ním po celém světě, potkávala zajímavé lidi. Čechy, kteří se prosadili v zahraničí, ale i manželky premiérů a prezidentů. Nebude to pro mě nic nového včetně charitativní pomoci, kterou organizuji už teď,"

popsala v rozhovoru ještě před prvním kolem prezidentských voleb Monika Babišová.

Následující víkend se ve tak ve volbách rozhodne nejen, kdo bude hlavou státu po Miloši Zemanovi, ale i kdo se stane novou první dámou.

Obě dvě manželky kandidátů dostaly prostor také v poslední televizní debatě na Nově. Eva Pavlová diváky vyzvala, aby si vzpomněli na slova české hymny a představili si českou zemi jako společný domov, kde budou moci všichni žít dál důstojně. Poprosila, aby lidé přišli k volbám.

"Mého manžela všichni znají,"

řekla Babišova manželka Monika. Zmínila také, že společně už deset let pomáhají lidem svou nadací a že s cílem pomáhat lidem její manžel vstoupil i do politiky.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Zdroje: ceskenoviny.cz, Nova, denik.cz, Česká televize, irozhlas.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze