Top hledané
Výsledky (0)
Slovenská vláda oznámila systém pomoci pro podnikatele v souvislosti s nárůstem cen energií

Na Slovensku se představil systém pomoci podnikatelům, má ale háček. Pokud se neschválí rozpočet, nic nebude

Kristina Valachyová
26. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Vláda představuje pomoc slovenským podnikatelům

Na Slovensku je stále častěji diskutovaným tématem pomoc pro podnikatele a domácnosti v případě rostoucích cen energií. Mimořádné jednání vlády s tripartitou skončilo úspěšně - vláda oznámila systém pomoci pro podnikatele v souvislosti s nárůstem cen energií. Na Úřadu vlády SR se proto setkali představitelé vlády s odborníky, kteří hledali cestu, jak těmto subjektům pomoci. Na setkání představili první balíček pomoci pro firmy. Ten má ale jeden velký háček. Pokud se totiž nepodaří schválit navýšení státního rozpočtu, žádná pomoc nepřijde!

Otevřít v galerii (3)
Vláda představuje pomoc podnikatelům
Vláda představuje pomoc podnikatelům Zdroj: Vláda SR

To, že pomoc je navázána na rozpočet, zdůraznil i předseda vlády Eduard Heger.

„Platí, co řekl i pan premiér, žádné esenciální vlády priority tam nejsou. Koncentrace celého vládního rozpočtu je na energetickou krizi i na dobíhající pandemii,"

říká státní tajemník na resortu financí Marcel Klimek na otázku, co v případě, že se rozpočet nepodaří schválit. Dodal, že věří, že poslanci právě kvůli těmto důvodům rozpočet podpoří.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Podle lídra strany SaS a exministra hospodářství Richarda Sulíka si Igor Matovič zo strany OĽaNO bere podnikatele jako rukojmí a pomocí nich žádá o schválení rozpočtu.

„Zapomněl ale dodat, že i v případě neschválení rozpočtu bude na kompenzace cen energií v příštím roce k dispozici i 900 milionů eur (přibližně 22 miliard korun) schválených v letošním rozpočtu, které se automaticky promítnou v rámci provizoria. Také na kompenzace budou k dispozici i evropské zdroje, k jejichž využití jsme vládu vyzývali od dubna,“

dodal.

Šéf liberálů proto nevidí důvod hlasovat pro příští rok, který je podle něj "předvolební kampaní OĽaNO". Navržená kompenzace je podle něj jen zkopírovaným českým návrhem.

 

Zastropování silové složky energií, stát slibuje proplacení 80 % nákladů

Slovenská vláda podává pomocnou ruku. Od prvního ledna 2023 bude firmám proplácena elektřina a plyn nad určitou spotřebou. Vláda představila pomoc podnikatelům v boji s energetickou krizí. Ceny plynu a elektřiny na Slovensku zastropují na 99/199 eur za MWh (přibližně 2425/ 4875 korun).

Z částky, která bude nad tuto hranici, proplatí stát 80 procent. Toto schéma bude zavedeno do 31. března. Opatření má zatím platit do konce prvního čtvrtletí 2023. V březnu vláda podle Hegera přehodnotí tuto pomoc podle situace na trzích.

Firmy tak na Slovensku mohou mít v případě schválení rozpočtu od 1. ledna do 31. března příštího roku zastropovanou silovou složku ceny energií. U elektřiny to bude na úrovni 199 eur (přibližně 4875 korun) za megawatthodinu (MWh) a u plynu 99 eur (přibližně 2425 korun) za MWh. Nad tuto úroveň proplatí stát 80 % výdajů.

 

Jak to bude vypadat v praxi?

Pokud společnost utratí více než 199 eur (přibližně 4875 korun) za megawatthodinu za elektřinu, stát jí zaplatí 80 procent z toho, co spotřebuje nad tuto hranici. V případě plynu je hranice 99 eur za megawatthodinu. Z částky, co utratí firma nad 99 eur (přibližně 2425 korun) , její stát proplatí 80 procent.

„Uvědomujeme si, že jsme všichni na jedné lodi a vláda nabídla konkrétní pomoc firmám. Ekonomice a podnikatelskému prostředí jsme pomohli během pandemie velmi štědře a stejně se pokusíme pomoci i během energetické krize. Chceme, aby Slovensko zůstalo silné a konkurenceschopné,“

prohlásil premiér Eduard Heger.

Otevřít v galerii (3)
Vláda představuje pomoc podnikatelům - Igor Matovič, Boris Kollár a Eduard Heger
Vláda představuje pomoc podnikatelům - Igor Matovič, Boris Kollár a Eduard HegerZdroj: Vláda SR

Předseda parlamentu Boris Kollár dodal, že menšinovou vládu bude podporovat do té doby, než bude schopna pomáhat lidem. Toto opatření je podle něj důkaz, že zatím je pomoci schopna.

„Zůstávají nám extrémně energeticky náročné firmy, které bude resort hospodářství řešit individuálně. Přijatá opatření budeme přehodnocovat v průběhu března 2023 a podle toho nastavíme další kroky. Nezapomínáme ani na domácnosti a také pro ně připravujeme energetická opatření na příští rok. V této chvíli domácnosti mají regulované a stabilní ceny do konce letošního roku a my uděláme vše proto, aby naši občané měli ve vládě během krize oporu, která je zodpovědně provede energetickou krizí,

dodává premiér Eduard Heger.

Ministr financí následně detailněji na grafu ukázal, jak to vláda s pomocí pro podniky myslí a kde vstoupí do hrý stát přes svou pomoc.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

„V rozpočtu, který stále není schválen, je vyčleněno 1,4 miliardy eur pro podnikatelský sektor. Považuji však za vhodnější o nich mluvit jako o zaměstnavatelích,"

řekl lídr OĽaNO Matovič.

 

Pro firmy mají v rozpočtu nachystáno 1,4 miliardy eur (zhruba 34 miliard korun), není však ještě schválen

Otevřít v galerii (3)
Vláda představuje pomoc podnikatelům
Vláda představuje pomoc podnikatelům Zdroj: Vláda SR

Ministr financí následně detailněji na grafu ukázal, jak to vláda s pomocí pro podniky myslí a kde vstoupí do hrý stát přes svou pomoc.

„V rozpočtu, který stále není schválen, je vyčleněno 1,4 miliardy eur (zhruba 34 miliard korun) pro podnikatelský sektor. Považuji však za vhodnější o nich mluvit jako o zaměstnavatelích,"

řekl lídr OĽaNO Matovič.

Podle ministra financí Igora Matoviče představí vláda pomoc domácnostem do dvou týdnů.

„V této chvíli domácnosti mají regulované a stabilní ceny do konce letošního roku a my uděláme vše proto, aby naši občané měli ve vládě během krize oporu, která je zodpovědně provede energetickou krizí,“

slibuje Heger.

Finanční podporu by měly některé subjekty obdržet již letos. Na stejném principu by byla elektřina a plyn proplacena za září a říjen. Peníze by dostaly v listopadu a prosinci. Vláda vyčlenila na pomoc s vysokými cenami energií letos 1,5 miliardy eur (zhruba 37 miliard korun) a 3,5 miliardy eur (zhruba 86 miliard korun) v příštím roce.

V prvním kroku vláda představila pomoc pro podnikatele a firmy a brzy budou veřejnosti představena i opatření pro domácnosti a veřejnou správu. Už teď se však jedná o významný impuls do celého slovenského hospodářství.

 

Zdroje: TV NOVINY, Ministerstvo financí SR,Topky, SME, Vláda SR, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze