Top hledané
Výsledky (0)
Interaktivní vodárenské centrum přiblíží vodní procesy novou zábavnou formou.

Pražské Vinohrady staví unikátní Hydropolis. Centrum nabídne zábavné vzdělávání o vodě

Veronika Vališová
12. června 2026
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vizualizace Hydropolisu

Tímto dnem jsme téměř v polovině přestavby historické Vinohradské vodárny na unikátní osvětové centrum Hydropolis. Celý projekt má za cíl přiblížit neznámé zákoutí vodního světa. Co stojí za pitnou vodou v kohoutku a jak je možné, že si zvládáme upravovat proud sprchy podle naší libosti? I takovéto otázky se v centru zodpoví zajímavou a edukativní formou. Hydropolis přinese modernistický pohled na vodní hospodářství v nevšedních a progresivních prostorech. Předpokládané otevření pro veřejnost by mělo být v polovině roku 2027. My jsme dostali možnost nahlédnout do stavebních prostorů a podívat se, jak celá akce pokračuje.

 
Vodárna
Vnitřní prostory
Rekonstrukce

Výstavba je v plném proudu s jasným přáním otevřít centrum již v uvedeném termínu.

“Nebude to žádné muzeum. Provedeme vás vším zábavnou formou, která bude interaktivní. Z jednoho sila se stane komplexní expozice, zatímco druhé bude znovu zapojeno jako zásobování města vodou. Část expozice vyplní i vodárenskou věž, ve které zároveň vznikne nádherná vyhlídka na Prahu.”

Pronájem bytu 2+kk Nové Město, Praha 1 - 69 m²
Pronájem bytu 2+kk Nové Město, Praha 1 - 69 m², Praha 1

uvedl náměstek primátora hl.m. Praha Milan Hroza.

Dohled památkové péče je nutností

Celá přestavba probíhá v úzké spolupráci s národním památkovým ústavem. Vzhledem k bohaté historii původní vodárny se k celé rekonstrukci přistupuje velmi citlivě a s jistou obezřetností.

“Všechny vizuálně exponované věci podléhají souhlasu památkářů. Všechno, co je vidět, se s nimi musí odsouhlasit. Konkrétně například barevnosti, profilaci oken, otvírky nebo kličky. Jsou tady v podstatě na odsouhlasení každý týden.”

přiblížil předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek.

Vinohradská věž je historickou památkou a také se k ní tak přistupuje. Novorenesanční hranolová věž z devatenáctého století je výraznou dominantou pražského panoramatu. Díky projektu Hydropolis se z věže poprvé stane i vyhlídka na Prahu, která velmi pravděpodobně pozvedne oblíbenost celé budovy.

Za Hydropolisem můžete i do Polska

Pokud už se tohoto unikátního zážitku nemůžete dočkat, nezoufejte. Jeden Hydropolis už totiž nějakou chvilku úspěšně funguje u našich sousedů. A to v Polsku ve Vratislavi.

Celodenní vstupenku si můžete zakoupit již od 256 korun českých. Návštěvníci celé centrum na hodnotících portálech známkují průměrně 4,5 hvězdičkami z 5. Moderní výstavba z bývalé vodní nádrže nabízí až 70 interaktivních instalací a doprovodného audioprůvodce v šesti jazycích.

Pokud vás tedy výlety u nás moc nebaví anebo se vám nechce čekat, tato varianta může být příjemným rodinným výletem.

Fáze přípravy

Podle Pavla Válka se celá stavba nachází zhruba v polovině. Dle něj se projekt dělí na dvě části, a to stavební a expoziční.

Velmi intenzivní práce probíhá také na přípravě edukačních programů pro školy. Za nimiž stojí Jana Myšková.

“Z pohledu tvorby expozice se celý projekt momentálně nachází ve fázi finalizace obsahových a technických podkladů, které jsou nezbytné pro plynulý přechod do fáze fyzické instalace. Vývojový tým expozice se také soustředí na detailní „ladění“ uceleného návštěvnického zážitku a propojení expozice s přípravou vzdělávacích programů pro školy. Jakmile bude areál na Vinohradech stavebně a technicky k dispozici, bude možné zahájit montážní práce expozice.“

dodal generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Zdroje: autorský text, tisková prohlídka, hydropolis.cz, getyourguide.com, kudyznudy.cz

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze