Top hledané
Výsledky (0)
Ruské rakety zasáhly Kyjev po tom, co ukrajinský prezident navrhnul podmínky pro mír na summitu G20

Na území celé Ukrajiny vyhlásili letecký poplach. Ruská raketa dopadla do Polska, Poláci svolávají mimořádné zasedání

Kristina Valachyová
16. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
 Útok na Kyjev

Rusko při nové vlně vzdušných útoků, které jsou mohutnější, než ty z 10. října, vypálilo 100 střel na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Jedná se tak o největší útoky od 10. října, kdy se Moskva zaměřila na ničení elektrické, vodní a plynové infrastruktury po celé Ukrajině. Energetická situace v zemi je kritická, uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.

„Vypáleno bylo už kolem 100 raket. Okupanti překročili počet vystřelených raket z 10. října, když jich vypálili 84,"

řekl mluvčí vzdušných sil Jurij Ihnat.
Ruské raketové útoky zasáhly v úterý obytné budovy v Kyjevě, uvedly tamní úřady, a nejméně sedm ukrajinských měst bylo zasaženo při něčem, co se zdálo být prvním velkým leteckým útokem, odkdy se Moskva minulý týden stáhla z klíčového města Cherson. K baráži došlo několik hodin poté, co ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj nastínil 10bodový plán pro mír během virtuálního projevu ke světovým lídrům shromážděným na summitu G20 v Indonésii.


Zelenského 10 bodů na ukončení války

Otevřít v galerii (5)
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022Zdroj: Profimedia

Prezidentův mírový plán má podle přepisu projevu 10 kroků, píše rumunský portál Marius Tuca.
Na prvním místě „jaderná bezpečnost“, poté „bezpečnost potravin“ a na třetím místě „energetická bezpečnost“.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Nikdo nemá právo vydírat svět radioaktivní katastrofou,“

říká prezident.

„Využijte, prosím, veškeré síly, aby se Rusko vzdalo jaderných hrozeb. Základem takového úsilí může být Budapešťské memorandum a příslušné schopnosti signatářských států."

Čtvrtou výzvou je propuštění všech vězňů a deportovaných.

„Tisíce našich lidí – vojáků a civilistů – jsou v ruském zajetí. Jsou vystaveni brutálnímu mučení – toto je masové zneužívání! Kromě toho známe jménem 11 tisíc dětí, které byly násilně deportovány do Ruska. Jsou odděleni od svých rodičů s vědomím, že mají rodiny. Musíme osvobodit všechny tyto lidi!“

řekl Zelenskyj.

Za páté „implementace Charty Organizace spojených národů a obnovení územní celistvosti Ukrajiny a světového řádu“.
Šestou výzvou, jak zdůraznil ukrajinský prezident, je „stažení ruských jednotek a zastavení bojů“.

„Každý den prodlení znamená nová ukrajinská úmrtí, nové hrozby pro svět a šílený nárůst ztrát v důsledku pokračující ruské agrese - ztráty pro každého."

Na sedmém místě „spravedlnost“ . Toto vyvolává podle Zelenského největší emoce.

„Už jsme navrhli rezoluci Valného shromáždění Organizace spojených národů o mezinárodním mechanismu kompenzace ruských válečných škod: žádáme vás, abyste ji implementovali. Připravujeme také druhou rezoluci - týkající se speciálního tribunálu. Připojte se k němu a podpořte ho. Protože na světě neexistuje národ, který by si nevážil spravedlnosti,“

říká Zelenskyj.
V osmém bodě „ekocida“ nebo „potřeba okamžitě chránit životní prostředí“.

„Bombardováním byly spáleny miliony hektarů lesa. Téměř dvě stě tisíc hektarů naší půdy je kontaminováno minami a nevybuchlými náboji. Desítky uhelných dolů jsou zaplaveny, včetně dolu, kde v roce 1979 došlo k podzemní zkušební jaderné explozi. Během minulého týdne klimatického summitu v Egyptě jsme navrhli platformu pro posouzení environmentálních škod způsobených válkou. Musíme to zavést.“

Devátým bodem je zabránění eskalaci: riziko, které stále existuje a zůstane, dokud "naše bezpečnost nebude přiměřeně zaručena."

„Ukrajina není členem žádné aliance. A Rusko mohlo zahájit tuto válku právě proto, že Ukrajina zůstala v šedé zóně – mezi euroatlantickým světem a ruským imperialismem. Nyní nemáme žádné bezpečnostní pojištění. Jak tedy můžeme zabránit opakování takové ruské agrese proti nám?"

Na posledním místě je potvrzení konce války.

„Když se zrealizují všechna protiválečná opatření, když se začne obnovovat bezpečnost a spravedlnost, budou muset strany podepsat dokument potvrzující konec války."

Zelenskyj vyzval lídry G20, aby využili všechny své síly k tomu, aby „donutili Rusko upustit od jaderných hrozeb“ a zavedli cenový strop na energii dováženou z Moskvy. Zelenskyj také vyzval Rusko, aby s blížící se zimou zastavilo bombardování ukrajinské energetické infrastruktury.

„Ať Rusko svým odmítnutím teroru dokáže, že má skutečný zájem o obnovení míru,"

řekl.
Moskva byla na letošním summitu G20 izolována, protože více západní lídři přísahali, že nebudou v žádném kontaktu s jejím ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem, který je přítomen jménem Kremlu, informuje CNN

„Podmínky, které klade Ukrajina v souvislosti s obnovením mírových jednání s Ruskem, jsou „nereální“,

uvedl v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Všechny problémy jsou na ukrajinské straně, která kategoricky odmítá jednání a předkládá podmínky, které jsou zjevně nereálné," řekl Lavrov, který na summit G20 odcestoval místo ruského prezidenta Vladimira Putina.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Rusko spustilo raketový útok

Otevřít v galerii (5)
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022Zdroj: Profimedia

Po celé Ukrajině se 15.11 rozezněly sirény proti náletu, když několik ruských řízených střel zaútočilo na energetickou infrastrukturu v několika regionech země, čímž podle vysokých ukrajinských představitelů zůstaly dodávky elektřiny v kritickém stavu, píše CNN.
Rakety zasáhly v úterý také dvě bytovky v Pečerském obvodu Kyjeva. Mezi zasaženými městy jsou kromě Kyjeva i Lvov, Charkov, Žytomyr, Rivne, Kryvyj Rih a také Sumská či Poltavská oblast.
V hlavním městě Kyjevě městská vojenská správa uvedla, že byly slyšet dvě exploze a vyzvala obyvatele, aby zůstali v krytech. Říkalo se, že byly sestřeleny čtyři rakety. Hlavní město Kyjev bylo mezi zasaženými, přičemž starosta Vitalij Kličko řekl, že obytné budovy v blízkosti centra města byly poškozeny. Oznámil také, že mezitím bylo pod troskami jedné ze zasažených obytných budov nalezeno jedno tělo. V hlavním městě Kyjevě plameny šlehaly z pětipatrového obytného domu, jedné ze dvou obytných budov, které tam podle úřadů zasáhly. Novináři agentury Reuters, kteří dorazili na místo, viděli obyvatele schoulené při doutnající ruině. 

Otevřít v galerii (5)
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022Zdroj: Profimedia

Výbuchy bylo slyšet v úterý kromě Kyjeva také v západoukrajinském městě Lvov, potvrdil na sociální síti Telegram tamní starosta Andrij Sadovyj. Ve Lvivě na západě Ukrajiny je 80 % obyvatel bez elektřiny poté, co ruské rakety zasáhly energetický objekt. V 700-tisícovém městě proto také neteče teplá voda a výpadek postihl dodávky tepla. Po městě nejezdí ani tramvaje a trolejbusy. Opravy se podle Sadového začnou hned po odvolání leteckého poplachu.
Exploze hlásí také město Charkov na severovýchodě a mnohé další oblasti. TASR informuje na základě zpráv deníku The Guardian a stanic Sky News a BBC.

„Část města je bez elektřiny,“

uvedl lvovský starosta Sadovyj.
Obyvatele vyzval, aby zůstali v krytech. Gubernátor Lvovské oblasti Maxym Kozyckyj ohlásil, že útoky ruských sil zasáhly zařízení kritické infrastruktury. Ve Lvově evidují také výpadky mobilního signálu. Zprávy z města Lvov na západě Ukrajiny také říkají, že v tomto městě došlo k několika výbuchům. Není jasné, zda šlo o raketové dopady nebo práci protivzdušné obrany.

 

Po celé zemi zněly výstrahy před nálety

Vitalij Kimm, starosta Mykolajiva na jihu, uvedl, že ruské rakety byly odpáleny ve třech vlnách.
V Černihivě na severu guvernér Vjačeslav Chaus varoval lidi, aby se ukryli, a dodal, že „raketový útok pokračuje“.
Minulý týden Moskva stáhla své jednotky z města Cherson na jihu země, což představuje velkou překážku ruské invaze. Když Rusko během této války utrpělo ztráty na zemi, běžně se vzneslo do vzduchu, aby provedlo odvetu. Na videu, které sdílela kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, je vidět hořící panelák s plameny šlehajícími z oken.

Otevřít v galerii (5)
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022Zdroj: Profimedia

Dvaadvacetiletá obyvatelka Oleksandra pro tiskovou agenturu Reuters řekla, že ze svého okna viděla, "jako raketa letí, jasný oheň a zvuk něčeho letícího velmi blízko".

Otevřít v galerii (5)
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022
Ruský raketový útok zasáhl Kyjev - 15. listopadu 2022Zdroj: Profimedia

Zprávy o explozích dnes přišly prakticky z celé Ukrajiny. Na mnoha místech včetně Černihivské a Sumské oblasti na severu země nebo v Oděsské oblasti na jihu byla aktivována protivzdušná obrana. V pohotovosti byly například i Mykolajivská nebo Záporožská oblast na jihu, jejichž představitelé obyvatel vyzvali, aby se kvůli nebezpečí ruských raketových útoků schovali do krytů.

„V žádném případě neposílejte fotografie nebo videa zásahů, činnosti sil protivzdušné obrany nebo rozmístění a přesunů vojsk. Raketový útok pokračuje. Zůstávejte v krytech nebo na jiných bezpečných místech,"

apeloval na obyvatele Černihivské oblasti předseda tamní zprávy Vjačeslav Čaus. Podobné varování vydal šéf vojenské správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul, podle něhož Rusové zaútočili střelami s plochou dráhou letu Ch-101.

Prezidentský poradce Andriy Yermak uvedl, že stávky byly reakcí Ruska na "silný projev" prezidenta Zelenského na summitu G20.
V návrhu deklarace ze summitu, který viděli tiskové agentury, se uvádí, že „většina“ zemí souhlasí s tím, že válka zhoršuje nestabilitu globální ekonomiky. Lavrov řekl, že deklaraci "zpolitizovali" ukrajinští západní spojenci. Španělský premiér Pedro Sánchez požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby využil svého vlivu na ruského prezidenta Vladimira Putina v zájmu ukončení války na Ukrajině.

 

Aktuálně raketa i v Polsku

Ruské raketové útoky v úterý zasáhly také Polsko, které je členskou zemí NATO, a usmrtily dvě osoby. Uvedl to vysokopostavený představitel amerických tajných služeb. Rakety tak zasáhly zemi NATO poté, co dnes Rusko masově bomardovalo ukrajinská města.

Podle tiskové agentury AP vysoký představitel americké tajné služby uvedl, že rakety, které padly do Polska, byly ruského původu. Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal „naléhavě“ výbor Rady ministrů pro záležitosti národní bezpečnosti a obrany.

Nejnovější informace říkají, že podle Poláků byla raketa vyrobena v Rusku. Podle zpráv z USA však nebyla vypálena z Ruska, ale ukrajinskou armádou, která se snažila sestřelit jinou ruskou raketu, ale netrefila se.

 

Slovensko opět pomáhá

Resort obrany dnes podpisem dohod v Bruselu úspěšně završil několikaměsíční jednání s Ministerstvem obrany Spolkové republiky Německo a se společností Rheinmetall o výměně vojenské techniky. Výsledkem je, že Slovenská republika daruje Ukrajině během následujících týdnů 30 kusů bojových vozidel pěchoty (BVP-1), přičemž jako náhradu za ně nám Německo daruje 15 kusů tanků Leopard 2 A4. Informuje o tom slovenské ministerstvo obrany na sociálních sítích.
První takto poskytnutý tank přijde na Slovensko ještě letos a všechny ostatní postupně do konce roku 2023. Tanky projdou opravou ve výrobním závodě, aby byly schopny operačního nasazení a také modernizací více komponent včetně informačních a komunikačních systémů. Součástí daru je i tanková munice, výcvik posádek i údržby, náhradní díly a logistická podpora.
Slovensko tímto darem posílí svůj tankový prapor o 50 %. Ten je součástí těžké mechanizované brigády, jejíž vybudování je hlavním závazkem SR vůči spojencům v rámci NATO. Zároveň to vytváří možnosti pro hlubší spolupráci s rodinou 18 zemí, které již tanky Leopard zařadily do své výzbroje a spolupracují při jejich provozu, logistice, modernizaci a výcviku.

 

Zdroje: TV Noviny, The Guardian, Sky News, BBC, CNN, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze