NA VLASTNÍ PĚST: Nakupování je má největší vášeň. Shopaholiků stále přibývá

Shopaholismus je závislost jako každá jiná. Díky, nebo spíš kvůli tomu, že se svět přesunul na čas jen do virtuálního prostředí, shopaholiků stále přibývá.
19. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Jakákoli závislost není tématem, kterým by se kdokoli chtěl chlubit, navíc existují diagnózy, které si ani nepřiznáme, natož bychom si je nechali potvrdit. Může to být workoholismus nebo shopaholismus, zkrátka v jistém směru civilizační choroby, které má kde kdo. Kdy se ale záliba a vášeň překlopí do skutečné diagnostikované závislosti?

Čtyři šťastné ženy s taškami "narvanými" nákupem

Před patnácti lety jsem opustila Českou republiku a začala žít úplně jinde, a hlavně úplně jinak. Důvodů jsem k tomu měla víc, ale byly to i obě výše zmíněné závislosti. Místo, kam jsem se přestěhovala, bylo daleko od všechno. Nebyly tam žádné obchody, kde by se dalo utrácet, nebo to aspoň nebylo tak jednoduché, a stejně tak jsem mohla zapomenout na práci u počítače prakticky 24/7.

Jenže ono vždycky najdete nějaký důvod, proč se k tomu, před čím jste utekli, musíte vrátit. Je to stejné jako s alkoholem nebo drogou. A pak už je to na pováženou.

Veselá barevná dívka s taškami ve výskoku
Veselá barevná dívka s taškami ve výskoku • Zdroj: Freepik

Moderní nemoc? Ano, ale stále nemoc...

„Shopaholismus, neboli oniománie, je nemocí moderní společnosti,“

uvádí pro LP-Life koučka a lektorka Lucie Mucalová.

„V poslední době shopaholiků přibývá, je to jakási náplast na vnitřní bolest.“

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m, Praha 6

U mě tomu bylo trochu jinak. Nakupování mě nijak zvlášť nebavilo, než jsem nastoupila do lifestylových módních časopisů. Tam jsem totiž na chodbách potkávala slečny, dámy a dívky jako ze žurnálu, a to doslova. Naše inzertní oddělení se hemžilo úkazy na dlouhých nohách, s dlouhými vlasy, ideální postavou, perfektním make-upem a každý den v jiném super luxusním modelu. Nejdřív jsem si s opovržením říkala, „že mě nikdy nedostanou.“ A pak jsem si koupila své „první“ patery značkové džíny. A byla jsem tam.

Od té doby to šlo jako na houpačce. Buď jsem se snažila šetřit, což šlo docela dobře, protože jsem byla prakticky pořád v práci – a tím myslím POŘÁD – nebo jsem prostě jednou za měsíc vyrazila do nákupního centra a bez problémů tam utratila 40 tisíc za oblečení, které jsem vůbec nepotřebovala. A nešlo jen o oblečení. Nikdy jsem neměla jasno v tom, co si koupím. Jen jsem prošla většinou nejvyšší patro nějakého obchoďáku, a úplně bez plánu a bezmyšlenkovitě kupovala, cokoli se mi líbilo. Dopadlo to tak, že jsem měla doma „hadry“ tak pro dvacet žen, do konce života, aniž by si jediný model musely vzít dvakrát. Dobře, to možná přeháním, ale jen trochu.

Závislost je silnější než vzdálenost aneb Nic není problém

Pak jsem naštěstí odjela do ciziny a zabila tím dvě mouchy jednou ranou. Jako instruktorka potápění a později podvodní fotografka jsem měla úplně jiné zájmy a taky vydělávala asi tak padesátkrát míň peněz. Workoholikem jsem se stala i pod vodou – můj počet denních ponorů nebyl omezen. Ale shopaholismus na chvíli usnul. Projevoval se jen občasnými záchvaty, když jsem opustila přímořskou vesničku, kde se nedalo koupit zhola nic. A pak to dopadlo vždycky stejně – domů jsem přijela s taškami dalších a dalších modelů. Ale dělo se to tak dvakrát za rok, protože jsem buď musela překlenout 800kilometrovou vzdálenost do hlavního města. Nebo se vydat do sousedního Izraele.

Shopaholismus přitom podle Mucalové nemá vliv na to, v jak velkém městě žijete:

"Může se dít kdekoli, shopaholismus nemá hranice a vyskytuje se opravdu kdekoli. Možnosti online světa jsou bezhraniční, tudíž shopaholismus může hojně růst tam, kde se mu nabízejí naše vnitřní možnosti, kde má “dobrou” mentální půdu k růstu."

Mladá žena s nákupními taškami a slunečními brýlemi
Mladá žena s nákupními taškami a slunečními brýlemi • Zdroj: Freepik

Virtuální shoping bez otvírací doby

Pak jsem se, po mnoha letech, vrátila do Čech. Neměla jsem vůbec nic. A přišla korona. S tím, jak jsem si postupně našla první, druhou nebo třetí práci, se zvyšovaly i mé příjmy. A samozřejmě i výdaje. A protože neumím šetřit a jen doufám, že se to někdy naučím, aspoň jako zodpovědná matka, nakupovala jsem hadříky mému synovi. Tomu to bylo samozřejmě jedno. Pro sebe nakupuji jen občas. Navíc jsem objevila něco jiného a stala se mistryní online nakupování. Přenesla jsem tedy svou zálibu a začínající nemoc do virtuálního prostoru.

"Nemyslím si, že doba covidová zvětšila jakékoli krize, mohla pouze umocnit to, co v lidech dřímalo a dostalo se v této “jiné” době na povrch. Mohly vyplout vnitřní krize, smutky, boly, které si někteří mohli “lepit” právě nějakou závislostí, ať už jídlem, nakupováním, alkoholem nebo čímkoli jiným, co utišilo alespoň na krátký čas rány,"

řekla pro LP-Life Lucie Mucalová.

Obchody byly zavřené, a já jsem byla vlastně ráda. Protože! Neexistují omezující otvírací hodiny. Nakupovat můžete stále, i v noci. Stačí jen vidět nějakou dobře zacílenou reklamu, která si svůj terč vždycky najde. Jen mi domů postupem času začali jezdit kurýři, spousta kurýrů. 

Spokojená a zadostiučiněná mladá dívka s nákupními taškami
Spokojená a zadostiučiněná mladá dívka s nákupními taškami • Zdroj: Freepik

Mateřskou za šaty

„Nakupuji zcela bez rozmyslu. A je mi jedno co. Často oblečení ani nevytáhnu z tašky, nebo neodstraním cenovku. Vůbec to oblečení nepotřebuju, a už vlastně i v krámě mám výčitky, když jdu ke kase a vím, že jsem „bouchla“ celou mateřskou,“

říká má kamarádka Zdenka, která to má hodně podobně. Jen tím podporuje tvrzení, že shopaholismus je nekontrolovatelnou závislostí. 

„Shopaholiky se stávají ti, kdo nemají pevný smysl života a jsou do jisté míry nešťastní. Každá závislost má svůj příběh a nikdy nepřijde do života jen tak. Shopaholikem se většinou stane člověk, který prochází složitým životním obdobím a potřebuje si udělat radost. Nebo ten, kdo je dlouhodobě nespokojený. Je to jako se zraněním – když vás něco bolí, vezmete si lék. Shopaholic jde a udělá si radost, ošetří si to, co ho bolí,“

říká pro LP-Life osobní koučka Jarka Poštolná.

Statistiky shopaholiků určitě existují, ale nejsou veřejně dostupné.

"Já osobně statistiky nesleduji. Je pro mě podstatnější příběh konkrétního klienta, to mi dává hluboký smysl, pracovat právě s jeho světem a hledáním řešení. Je pro mě důležité, aby si lidé uvědomili, že musejí sebrat odvahu a jít si pro pomoc. Nebýt na to sám a neumocňovat tuto závislost. Shopaholismus může napáchat škody na mnoha úrovních, právě ono rozhodnutí a vlastní motivace jsou důležitými aspekty k vykročení z tohoto pekla. Kde je vůle, tam je i cesta,"

uvádí na závěr koučka Lucie Mucalová. 

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Exekuce? Jednou, možná... 

Tak to u mě naštěstí není. Nejsem nešťastná a už vůbec ne nespokojená. Dokážu si problém uvědomit a pracuji s ním. Vím, že ke skutečnému opravdu vážnému problému ještě stále jen inklinuji, takže o tom přemýšlím. Jak by to totiž mohlo dopadnout? Podle psychologů shopaholismus dokáže, stejně jako každá závislost, vzít všechno. Nemocný je natolik ovládán svou potřebou a touhou, že ho nic jiného nezajímá. Někteří shopaholici si na věci, které nakupují klidně i online, navíc půjčí peníze, protože je jim jedno, jak zaplatí třeba nájem. Neřeší to, nezajímá je to.

Shopaholismus je dnes nemocí moderní společnosti, která je konzumní, materiální a soutěživá. Každý kouká na to, co má někdo jiný, chce se vyrovnat, honí se za ideály, které mu ukazují sociální média. Chce být dokonalý. Nakupovacích možností máme neomezeně.

Navíc si jen málokdo přizná, že má s nakupováním problém, protože to považujeme za něco nesrovnatelného se závislostí na alkoholu nebo drogách. 

Žena s radostí vytahující svou kreditní kartu
Žena s radostí vytahující svou kreditní kartu • Zdroj: Freepik

Ztráta kontroly

Když jsem se jen tak mimoděk někomu z mých kamarádů svěřila, že jsem asi shopaholic, většina se mi jen vysmála. Jenže on je shopaholismus stejně nebezpečný jako každá jiná závislost. Dokáže nás totiž dostat na dno. 

„Pokud se shopaholic nedokáže ovládat a skutečně do toho spadne, ohrožena je jeho rodina, vztahy i práce, protože tím nejdůležitějším je nakupování. Hrozí a dějí se exekuce. Člověk se nakonec stane sociálně negramotným a sebekontrola je na bodě nula. Pokud takto nemocný člověk nemůže nakupovat, objevují se u něj abstinenční příznaky,“

říká pro LP-Life psycholožka Miriam Maláčková.

Kamarádky na nákupech s taškami, dělající si selfie
Kamarádky na nákupech s taškami, dělající si selfie • Zdroj: Freepik

Do obchodních domů nechodím vůbec, naštěstí na to nemám čas, ten dělím mezi práci a syna. Po druhé dávce očkování v O2 Universum jsem ale udělala chybu. Parkovala jsem v nákupní pasáži, jak jinak. Takže když jsem si šla pro auto, musela jsem projít chodbami se spoustou lákadel. A dopadlo to vlastně jako vždycky. Odešla jsem domů asi s 13 – ne asi, přesně – novými outfity. A protože nikam nechodím, nemám je ani kam nosit. Jen jsem si je vyzkoušela na terase. A pak mě napadlo svěřit se na vlastní pěst s tím, jak to vlastně se shopaholiky je.

Pomoc, ale hlavně disciplína

Pokud jste se i vy v článku našli (nebo spíš našly), nic není ještě ztraceno. S diagnózou shopaholiků pomáhají dnes psychologové i psychiatři. Zajímavé je, že s léčbou pomáhají antidepresiva, která problém neodstraní, ale jsou podpůrným prostředkem při terapii a terapeut je jen průvodcem na cestě ke změně. Lepší je se obchodům a pokušení vyhýbat, stejně jako u každé drogy. A úplně stejně by měl být pozvolný i návrat do reality. 

Jsem ráda, že mé finanční možnosti mě omezují jen na oblečení. Jsou tací, kdo kupují třeba auta nebo nemovitosti. A jde jim také jen o portfolio a ani ne tak zhodnocení peněz. Koupí si auto a hned jiné, lepší. A o tom to právě je, a v tom je to nebezpečí. 

Náš vnitřní hlas nám říká, že tu věc nepotřebujeme, ale CHCEME ji mít. Ne chceme, možná ještě lépe MUSÍME. A pak je dobré si problém uvědomit a něco s ním dělat.

 

 

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Anděla Vostrá
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks