Top hledané
Výsledky (0)
Luxus a barva pleti prostě někdy nejdou k sobě

NA VLASTNÍ PĚST: Rasismus a diskriminace v luxusním butiku!

Simona Deutou
04. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Luxusní hodinky na ruce tmavé pleti.

Věřte mi, byla bych raději, kdybych nemusela tento článek vůbec psát. Rasismus je pro mě stejně otravný jako celá situace ohledně covidu. Také netrpělivě čekám, kdy začneme být tolerantnější a pokornější k ostatním.

Nedávno jsme se romanticky s manželem procházeli po Starém Městě v Praze. Už déle jsme plánovali zajet si do Prahy na nákup hodinek a naše procházka byla skvělá příležitost k zakoupení pěkného suvenýru z Prahy. Tak jsme se rozhodli navštívit butik jedné ze značek luxusních hodinek v Pařížské ulici v Praze.

Počkejte venku, máme plno

Jak jsme se oba blížili ke dveřím, tak jsem už z dálky viděla, jak se ke stejným dveřím zevnitř blíží ochranka. Chystali jsme se vstoupit do obchodu, ale muž starající se o ochranu prodejny manželovi v angličtině zpoza pootevřených dveří oznámil, že mají v obchodě plno. Viděla jsem tam dva lidi. I covidová opatření dovolují více. Tak jsem se slušně, také v angličtině, zeptala pána, který celým svým tělem ochraňoval dveře rolexového obchodu, jestli můžeme tedy počkat venku. Odpověděl, že si není jistý. 

Otevřít v galerii (2)
Interiér obchodu Rolex s černochem vybírajícím si hodinky
Interiér obchodu Rolex s černochem vybírajícím si hodinkyZdroj: Se svolením Simony Deutou

Rovnost?

Odešli jsme a o pár vteřin později mi došlo, proč to udělal a proč se tak zachoval. Víte, když jste bílá, hezky oblečená holka, většinou se s takovým chováním nesetkáváte, ale pokud jste člověk tmavší pleti, toto se vám může stát často. Znáte-li známou osobnost Opra, i ona má podobný příběh, kdy ji vyhodili z luxusního obchodu se slovy „tohle není pro vás“, jen proto, že je černoška.

Od takto luxusní a renomované značky bych opravdu takové chování nečekala. Já jsem byla v šoku, můj muž ne. S podobnými reakcemi se setkal nespočetněkrát. Je přece černoch.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Jinakost

Řeknu to diplomaticky, pán, kterého jsme v obchodě potkali, neuměl vhodně zareagovat. Pod tlakem společnosti, stále, a to nejen v Čechách, vnímáme člověka tmavší pleti jako problém. A nejen černocha, ale i Vietnamce, Inda, Číňana a v podstatě kohokoli, kdo vypadá jinak než my. Proč? Přitom si myslím, že už by bylo načase se této rasistické fobie zbavit.

Otevřít v galerii (2)
Seriózní černoch s hodinkami
Seriózní černoch s hodinkamiZdroj: Freepik

Rasismus obráceně

A i když se mě to netýká přímo, mám potřebu vám o tom říct, nakolik nám to všem může pomoci a přinést jiný pohled na věc. Pokud jste rasista, mezi vzdělanými lidmi budete vypadat směšné, přímo hloupě. To, že se o těchto věcech víc a víc mluví, mi dává pocit, že naše společnost se pohybuje směrem vzhůru a všichni se navzájem začínáme respektovat o něco víc. 

Pokud bychom se mohli všichni na světě cítit komfortně a nebýt frustrovaný z toho, jak vypadáme, bylo by nám všem veseleji, věřte mi. Neboť musím opět připomenout, že nám, bílým, by se také nelíbilo, pokud by se k nám chovali lidé podřadně jen proto, že jsme bílí. Nebo by na nás na dovolené v Číně útočili jen proto, že vypadáme jinak než Číňan.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Dovolila jsem si týž den zavolat do této společnosti a zeptat se jich, jestli potřebuji rezervaci na to, abych mohla navštívit obchod a pořídit si hodinky. Odpověď zněla, že ne, že mohu přijít samozřejmě bez rezervace.

Trochu jiný příběh…

S rasismem se setkáváme i zde v Paříži, a dokonce se nás to dotklo i osobně, když byl nedávno jeden z našich zaměstnanců indického původu zadržen na policii. Bylo pozdě večer, když se vracel z práce a nefungovaly vlakové spoje. Musel tedy využít jako náhradní formu dopravy autobus. 

Když čekal na zastávce, přišel k němu muž, Ind, který se také ptal na autobus. V tom tohoto Inda zadržela policie pro podezření z prodeje drog. Ale spolu s ním zadrželi i našeho zaměstnance, neboť byl vedle něj. Policista se nezdržel komentáře o tom, jak jsou všichni tmaví problém a šíří kriminalitu. Přitom náš zaměstnanec jenom kráčel domů z Americké univerzity, oblečený v obleku, poté, co celý den přednášel o účetnictví.

Věřím, že těchto případů bude stále méně a méně. Že přestaneme všechny házet do jednoho pytle a že budeme k sobě ohleduplnější, laskavější.

Diskriminace vůči tmavé rase trvá stovky let a vím, že neskončí ze dne na den. Mám radost, že začínáme být uvědomělejší, více se o těchto problémech mluví, protože nám to pomáhá vidět věci jinak.

Bude to znít jako klišé, ale přeji si světový mír, nyní více než kdykoliv předtím!

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze