Top hledané
Výsledky (0)
Proměna vašeho bydlení může trvat déle a ještě si navíc připlatíte.

Na vlastní pěst: rozhodl jsem se pro rekonstrukci nemovitosti. Pustit se do výstavby ale vyžaduje nejen trpělivost

Radek Polák
22. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Pustit se do výstavby vyžaduje trpělivost a dostatek financí

Bydlení v okolí velkých měst se opět stává hitem realitního trhu. Do stavebních úprav se pouští čím dál více lidí. Nové či zrekonstruované domy a chaty se proto také začínají čím dál častěji objevovat v sousedství velkých metropolí, jako jsou Praha nebo Brno. Ani já nebyl výjimkou, kdo se pro to rozhodl. Místo plánovaného jednoho roku mi však rekonstrukce zabrala třikrát delší čas. A stála mnohem více, než jsem původně předpokládal.

Každá romantika něco stojí
Bez pomoci řemeslníků se neobejdete
Výsledkem je nový domov
Po náročných rekonstrukcích je výsledek opravdu úchvatný

Zatímco ještě před 10 lety se jednotková cena nového bytu v hlavním městě pohybovala okolo 55 tisíc korun na m2, nyní je téměř o dvě třetiny dražší, jak ukazují společná data developerských společností Skanska, Trigema a Central Group.

Stát se proto také snaží cenovou nedostupnost nových bytů podporovat prostřednictvím rekonstrukcí staršího bydlení.

Program Nové zelené úsporám jsme rozšířili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných i bytových domů k renovacím, které jim přinesou významné úspory, zvýší komfort jejich bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni,"

popisuje aktuální situaci ministr pro životní prostředí Petr Hladík a dodává, že součástí uvedeného programu je rovněž projekt Oprav dům po babičce.

Na samotě u lesa

I já jsem využil příležitosti a začal rekonstruovat. Nikoliv však dům po babičce, ale chatu po rodičích. Zhruba 30 kilometrů od Prahy. Na romantickém místě hned u lesa.

Hlavním důvodem, proč jsem do toho „praštil“, byla snaha investovat do budoucnosti a pojistit se na stáří. Původní zděná patrová chata už měla něco za sebou a potřebovala řadu úprav. Tou hlavní byl nový interiér. Vedle toho jsem nezapomenul ani na lepší vytápění či střechu.

Nejdříve jsem si musel ale spočítat, zda na to opravdu také mám a  ověřit, zda nebude před zahájením prací potřeba zažádat o stavební povolení. Razítko je nutné zejména tehdy, když zasahujete do nosných konstrukcí, kvůli čemuž může dojít k ovlivnění stability samotné stavby. V opačném případě postačí ohlášení stavby, které se podává na místní stavební úřad.

Ověřte si povolení a mějte dostatek financí

Jak se však později ukázalo, tak celkový rozpočet, který jsem si na rekonstrukci připravil, jsem musel následně vynásobit 1,5krát. Důvodů bylo hned několik. Tím prvním bylo zdražování, které se v posledních letech nevyhnulo ani stavebním projektům. Jen za uplynulý rok se u nás ceny stavebních prací podle dat Českého statistického úřadu zvedly v průměru skoro o 12,5 procenta. Projekt se kvůli nedodělkům a shánění nových řemeslníků protáhl, takže bylo třeba počítat s dalšími penězi, jež si rekonstrukce vyžádala.

Za prodražení stavby mohly nakonec i různé vícepráce a skryté vady. Pokud mi firma nacenila rozpočet na 79 tisíc korun, ukázalo se nakonec, že jsem musel sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Výsledná cena za její služby se nakonec vyšplhala téměř až na dvojnásobek.     

Bez správných lidí to nepůjde

Výhodou rekonstrukcí je oproti výstavbě zcela nových nemovitostí jednoznačně fakt, že máte na pozemku fungující elektrické a jiné sítě a můžete tam navíc přespat, pokud si to situace vyžaduje. Což platí samozřejmě především v případě, že pracujete také přes zimu a máte v objektu fungující vytápění. To je potom mimochodem dobrá zpráva nejen pro vás, ale i pro řemeslníky, bez nichž proměnu s největší pravděpodobností sami nezvládnete. Ti by se museli jinak totiž každodenně vracet domů několik desítek či dokonce stovek kilometrů, což by se bezpochyby promítlo i do výsledné ceny prací.

Když jsem se už zastavil u samotných řemeslníků, nepočítejte s tím, že vám jedna firma udělá vše, na co si vzpomenete. A pokud takovou partičku přeci jen najdete, připlatíte si mnohdy o trochu víc, než kdybyste se s každou z nich domlouvali zvlášť. Stavební společnost si pak účtuje provizi například za to, že vám domluví podlaháře, instalatéry a jiné profese, které jsou s kompletní rekonstrukcí spojeny. Výhodou je na druhou stranu to, že se domlouváte zpravidla jen s jednou kontaktní osobou, což vám může ušetřit nejen čas, ale i nervy. A ty, ruku na srdce, máme všichni jen jedny.

Co se určitě vyplatí, to je spolupráce s prověřenými dodavateli. V opačném případě, jako se to bohužel stalo i mně, zaplatíte občas za to, co řemeslník nedokáže nakonec udělat. Na reklamace si mnozí z nich moc nehrají. Když zjistí, že jim následné úpravy zaberou moc času a energie, jednoduše se sbalí a už je nikdy neuvidíte. Po stavebních profesích je ve společnosti velká poptávka a oni si za čas stejně najdou zakázku novou. A třeba výnosnější. Platby za právníky vás mohou stát více, než když si najmete firmu novou. Zákon džungle funguje občas nemilosrdně i ve stavebnictví. Vy v tom případě musíte shánět další firmu, která vše dodělá. A i to nějaký čas zabere. Kvůli tomu se mi proměna chaty protáhla ze zamýšleného roku na třikrát delší dobu. Přesto se však dílo nakonec podařilo. Nyní už nezbývá nic jiného než se těšit na dobu, kdy budu moci na samotě u lesa trávit více volných chvilek.

Pokud se poohlédnu zpět, vidím, že nejjednodušší bylo vymyslet, jak bude budoucí podoba chaty vypadat. Naopak největší úskalí spočívalo ve výběru lidí, které jsem si na práce najal a důvěře, kterou jsem do nich vložil. Pustit se do rekonstrukce vlastní nemovitosti prostě není tak jednoduché, jak se může někdy na první pohled zdát. Nedejte na krásné fotografie rekonstruovaných domů a chat. Realita, která  s tím bývá spojena, je mnohdy vykoupena ztrátou iluzí o stavební profesi jako takové. Především ale nejspíše také vyššími výdaji, než s jakými jste původně počítali.

Rady na závěr:

  • Spočítejte si, zda na to máte a pak si rozpočet vynásobte 1,5krát. Jinak budete překvapeni, že vám na stavbu nevystačí peníze.
  • Zjistěte si, zda nepotřebujete stavební povolení. V opačném případě vám hrozí pokuta až do 1 milionu korun.
  • Řemeslníky si hledejte na doporučení, aby vám dokázali provést práce kvalitně a zodpovědně.
  • Připravte stavebníkům zázemí v podobě možnosti spaní a občerstvení. Jinak se vám vše protáhne a prodraží.
  • Mějte „v záloze“ další řemeslníky, kteří vám dokáží v případě problémů pomoci. Jinak bude rekonstrukce trvat ještě déle.
  • Pravidelně kontrolujte výdaje, kvalitu odváděné práce i harmonogram.
  • Přesto počítejte s tím, že i tak bude harmonogram delší, než jste předpokládali. Na vině jsou skryté vady, s tím spojené vícepráce, ale i třeba nedodělky.
  • Obrňte se trpělivostí, vždyť rekonstruujete zpravidla jen jednou za život. Na konci na vás čeká výsledek v podobě bydlení, které vypadá skoro jako nové.

 

Zdroje: Ministerstvo životního prostředí, Ceskenoviny.cz, vlastní dotazování

 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze