Top hledané
Výsledky (0)
Před 24 lety zemřela Olga Havlová

Před 24 lety zemřela Olga Havlová: Přijďte za ni dnes zapálit svíčku

Karolína Lišková
24. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Uplynulo 24 let od smrti Olgy Havlové.

Její odkaz žije dál. Ten, kdo znal Olgu Havlovou, první dámu československého a později prvního českého prezidenta Václava Havla, na ni vzpomíná jen v dobrém. Pomohla tolika lidem, že ani téměř čtvrt století po její smrti, na ni její blízcí nezapomínají a dál se schází v den jejího úmrtí na místě jejího posledního odpočinku.

 

Díky Olze se dostalo pomoci mnoha postiženým lidem.  (rok 1995)
Havlovi pomáhali mnoha lidem.
Jméno první dámy rezonovalo i v zahraničí.

Olga se neúnavně věnovala charitativním aktivitám. Založila Výbor dobré vůle, který patřil k první projektům tohoto druhu v Československu. Díky ní a Výboru, následně Nadaci Olgy Havlové, se konečně lidé se zdravotním postižením mohli cítit jako „normální“ lidi.

Postižení jsou také lidé

Ona je vytáhla na světlo a xenofobní společnost naučila, že každý má právo na důstojný život a štěstí. Její zásluhou přestali být postižení „neslušným tématem“.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Neuznávám, když se říká, tamti jsou normální, tito jsou nenormální. Chovám se podle toho, co si myslím. Člověk má dělat to, nač má sílu. Co umí dělat dobře,“ 

znělo jedno z hesel Olgy Havlové.

Svíčka za Olgu

Zemřela 27. ledna 1996. Smrt Olgy Havlové zasáhla celý národ. Lidé stáli nekonečnou frontu, aby jí mohli vzdát čest, položit květiny v kapli jižního křídla Pražského hradu k jejím ostatkům a podepsat se do kondolenčních archů.

Většinu života se pohybovala v divadle, tudíž měla mezi slavnými herci spoustu přátel, stejně tak jako její muž Václav Havel. Jedna z jejích obdivovatelek byla Eva Holubová:

„Nikdy nepodlehla aroganci moci, ani jako první dáma „se neprožívala", jednala důstojně, sebevědomě, nikoliv však okázale. Nikdy mně ani nikomu přede mnou nepředhazovala svoji odvahu a nebojácné postoje, které projevovala už před listopadem 1989. Vysvětlovala pevně a zásadně svá stanoviska, ale nechávala na člověku, až si k nim dojde sám.“

Uctít památku této „velké“ ženy a zapálit svíčku můžete dnes 24. ledna v 15.30 hodin společně s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové na Vinohradský hřbitov přímo u hrobky rodiny Havlových.

K účastníkům pietního aktu promluví Dana Němcová, signatářka Charty 77 a spoluzakladatelka VONS, Milena Černá, předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, a farář Miroslav Erdinger. K uctění památky přispěje svým pěveckým vystoupením sbor Besharmonie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
Senovážné nám. 994/2 110 00 Praha Česká republika
224 217 331