Top hledané
Výsledky (0)
Při platbě kartou či výběru z bankomatu je výhodnější zvolit tamní měnu

Na zahraniční dovolené můžeme přijít o stovky až tisíce korun

Radek Polák
10. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut čtení
Dívka v růžovém triku stojící u bankomatu s penězi v ruce

Řada z nás se během dovolených vydává do zahraničí. Je již zcela běžné, že zde platíme nebo vybíráme hotovost kartou. Důležité je však vědět, že tato transakce by měla proběhnout v tamní měně a nikoliv v českých korunách. Kvůli nevýhodnému směnnému kurzu tak lze totiž zbytečně přijít o stovky a při vyšších platbách až o tisíce korun.

Hned několik průzkumů a šetření ukázalo, že každý Čech vynaloží za dovolenou v průměru okolo 25 000 korun. A právě dovolená v zahraničí bývá přitom často dražší než ta tuzemská. Nákladnější je jak ubytování, tak ceny pohonných hmot, většiny zboží, ale i třeba večeře v restauraci.

Otevřít v galerii (6)
Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruce
Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruceZdroj: Profimedia

Samozřejmostí je přitom dnes už platba kartou. Důvodů, proč právě kartou, je hned několik: nemusíte navštěvovat směnárnu, nosit po kapsách štosy místních bankovek nebo přemýšlet, kolik v navštíveném státu vlastně utratíte a tomu výdaje každodenně přizpůsobovat.

To, o jak vysoké sumy lidé v zahraničí zbytečně přijdou, ukazují mimo jiné výsledky průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Podle zatím posledních dat z roku 2019 takto zaplatí někdy až o 14 procent víc, než kdyby provedli transakci v místní měně.

Prodej exkluzivního domu, Praha-východ
Prodej exkluzivního domu, Praha-východ, Okolí Prahy

Odborníci radí: Nechte si službu DCC zablokovat

Důvodem, proč k tomu dochází, může být i třeba obchodníkem nabídnutá služba DCC, která umožňuje klientovi zvolit konverzi ve své domovské měně. To potvrdil pro LP-Life mimo jiné i Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.

„Místo transakce v místní měně, tedy například v eurech, kunách nebo dolarech, vám platební terminál nebo bankomat v zahraničí nabídne možnost transakce přímo v českých korunách. V tu chvíli je potřeba zbystřit a ve většině případů raději zvolit transakci v místní měně.“

Obdobná situace může nastat také při výběrech z bankomatů. Vyšší srážka může být současně i tehdy, když se na terminálu zobrazí fee = 0 %.

Otevřít v galerii (6)
Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit více
Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit víceZdroj: Pixabay

Jak vůbec dojde k tomu, že lze v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu nejen v tamní, ale i české měně? Směnný kurz, který platbu v korunách nabízí, určuje totiž společnost provozující tamní platební terminál či bankomat. Z navýšeného kurzu pak obchodník dostává provizi. 

Některé české finanční ústavy proto nabízejí, že si jejich klienti mohou většinou nevýhodné DCC transakce nechat na svých platebních kartách blokovat. Nutno současně dodat, že bankomaty části bankovního trhu vydávání peněz v cizí i české měně ani neumějí. 

První tuzemskou bankou, která takovou službu klientům poskytla, byla mBank, a to vloni. A to prostřednictvím její mobilní aplikace. Právě mobilní telefon podle zástupců této banky využívají její klienti během cestování v zahraničí údajně nejčastěji. Vedle Expobank se k dalším finančním ústavům, jež blokaci služby DCC umožňují, přiřadila například Fio banka nebo Equa banka.

"Reagujeme na potřeby klientů a nechceme, aby jim byly účtovány zvytečné poplatky navíc, když se před nic mohou chránit. Proto jsme jim funkci blokace DCC dali k dispozici. Karta pozná, že klient dělá zahraniční transakci, a podle výběru měny rozpozná, jestli má transakci zablokovat - pokud má konverzi měn DCC zakázanou,"

uvedl pro peníze.cz mluvčí mBank Štěpán Dlouhý. 

„Naši klienti si mohou individuálně nastavit různé blokace, například konkrétních obchodníků, dle geolokace nebo blokaci bezkontaktních transakcí,“ 

říká mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Naopak řada větších bank s tím prý zatím nepočítá. Důvodem je to, že se obávají, že karta se zablokovanou možností DCC by nedala klientovi vědět, proč bankomat výběr zamítl. Následkem toho by tak jejich klient, pokud by nezvolil variantu bez DCC, mohl zůstat bez peněz, nebo by terminál v prodejně zamítl platbu bez udání důvodu. Někteří lidé by se tak mohli neoprávněně obávat i toho, že nemají na účtu dostatečný zůstatek.

„Možnost blokace DCC pro konkrétní kartu nenabízíme a ani o ni neuvažujeme,“

uvedla pro penize.cz Zuzana Filipová, mluvčí Moneta Money Bank.

„Stále existují klienti, kteří si při placení chtějí vybrat a vidět i částku v korunách po přepočtu. Zároveň bychom způsobili větší míru zamítání transakcí kvůli nastavení terminálů obchodníků i následnou bezmoc klientovi pomoci. Věříme, že je lepší klientům nechat obě možnosti a spíše je i nadále edukovat,“

dodává.

Otevřít v galerii (6)
Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starost
Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starostZdroj: Freepik

A pokud máte kartu k účtu v cizí měně, která by se však neshodovala s tou, kde zrovna jste, může dojít dokonce k několikanásobné konverzi. To by samozřejmě znamenalo další peněžní srážku.

Zkušenosti, jak ukazují také příspěvky na sociálních sítích, přesto potvrzují, že se mnozí turisté nechají na nevýhodné směnné kurzy DCC v zahraničí stále nachytat. Ať již kvůli neznalosti cizího jazyka, nepřehlednosti údajů na displeji platebního terminálu nebo jen vlastní nepozornosti.

Otevřít v galerii (6)
Businessman nabízející kreditní kartu
Businessman nabízející kreditní kartuZdroj: Freepik

"Byli jsme na dovolené v Řecku, kde jsme běžně v obchodech a restauracích platili kartou. Pokladní se mě vždycky ptala, jestli chci platit v korunách nebo eurech, jenže já jsem si myslela, že je to jedno. Většinou jsem řekla, že mi to nevadí, jakkoli, nebo raději v korunách. Jenže pak jsme přijeli domů já jsem zjistila, že celkově mě týden dovolené a placení v obchodech v korunách vyšel jen na "fíčku" skoro o 4 tisíce dráž,"

prozradila LP-Life překvapená turistka, Klára Pecháčková z Prahy.

Otevřít v galerii (6)
Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou
Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou Zdroj: Profimedia

Evropa i ministerstvo financí varují

Proti službě DCC je rovněž Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Argumentuje v té souvislosti mimo jiné tím, že ztratila jakékoliv výhody, které mohly ještě před nedávnem platit.

O problém s DCC konverzemi se zajímá již i česká vláda. Před dvěma roky například ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se na evropské úrovni podařilo prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku jak při karetních transakcích, tak při výběrech z bankomatů.

„Novela zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu DCC, s možností takovou licenci odejmout, a veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC,“

uvedla v té souvislosti Schillerová.

Otevřít v galerii (6)
Dívka v letních šatech vybírá z bankomatu
Dívka v letních šatech vybírá z bankomatuZdroj: Profimedia

Pět tipů, jak bezpečně nakládat s platební kartou v zahraničí:

  1. Plaťte jen u důvěryhodných obchodníků a hotovost vybírejte jen z bankomatů důvěryhodných provozovatelů.
  2. Při placení v obchodě či restauraci nedávejte kartu z ruky. Pokud obchodník nechce či nemůže terminál přinést, pak raději dojděte s kartou k terminálu osobně.
  3. Před potvrzením platby zkontrolujte správnost účtované částky a platbu si pak později ověřte v internetovém či mobilním bankovnictví. Uchovejte si alespoň do té doby papírovou stvrzenku z terminálu.
  4. Vyhýbejte se zpravidla nevýhodné dynamické měnové konverzi DCC.
  5. Na bezkontaktních terminálech můžete kartou pohodlně platit nebo vybírat hotovost z terminálů i mobilním telefonem (Google Pay nebo Apple Pay), takže s sebou ani nemusíte nosit plastovou kartu. Tu můžete během pobytu bezpečně uschovat například v hotelovém trezoru, čímž zamezíte riziku její ztráty.

Zdroje: Ministerstvo financí ČR, banky, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze