Na zahraniční dovolené můžeme přijít o stovky až tisíce korun

Při platbě kartou či výběru z bankomatu je výhodnější zvolit tamní měnu

10. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Řada z nás se během dovolených vydává do zahraničí. Je již zcela běžné, že zde platíme nebo vybíráme hotovost kartou. Důležité je však vědět, že tato transakce by měla proběhnout v tamní měně a nikoliv v českých korunách. Kvůli nevýhodnému směnnému kurzu tak lze totiž zbytečně přijít o stovky a při vyšších platbách až o tisíce korun.

Dívka v růžovém triku stojící u bankomatu s penězi v ruce

Hned několik průzkumů a šetření ukázalo, že každý Čech vynaloží za dovolenou v průměru okolo 25 000 korun. A právě dovolená v zahraničí bývá přitom často dražší než ta tuzemská. Nákladnější je jak ubytování, tak ceny pohonných hmot, většiny zboží, ale i třeba večeře v restauraci.

Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruce
Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruce • Zdroj: Profimedia

Samozřejmostí je přitom dnes už platba kartou. Důvodů, proč právě kartou, je hned několik: nemusíte navštěvovat směnárnu, nosit po kapsách štosy místních bankovek nebo přemýšlet, kolik v navštíveném státu vlastně utratíte a tomu výdaje každodenně přizpůsobovat.

To, o jak vysoké sumy lidé v zahraničí zbytečně přijdou, ukazují mimo jiné výsledky průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Podle zatím posledních dat z roku 2019 takto zaplatí někdy až o 14 procent víc, než kdyby provedli transakci v místní měně.

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ, Okolí Prahy

Odborníci radí: Nechte si službu DCC zablokovat

Důvodem, proč k tomu dochází, může být i třeba obchodníkem nabídnutá služba DCC, která umožňuje klientovi zvolit konverzi ve své domovské měně. To potvrdil pro LP-Life mimo jiné i Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.

„Místo transakce v místní měně, tedy například v eurech, kunách nebo dolarech, vám platební terminál nebo bankomat v zahraničí nabídne možnost transakce přímo v českých korunách. V tu chvíli je potřeba zbystřit a ve většině případů raději zvolit transakci v místní měně.“

Obdobná situace může nastat také při výběrech z bankomatů. Vyšší srážka může být současně i tehdy, když se na terminálu zobrazí fee = 0 %.

Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit více
Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit více • Zdroj: Pixabay

Jak vůbec dojde k tomu, že lze v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu nejen v tamní, ale i české měně? Směnný kurz, který platbu v korunách nabízí, určuje totiž společnost provozující tamní platební terminál či bankomat. Z navýšeného kurzu pak obchodník dostává provizi. 

Některé české finanční ústavy proto nabízejí, že si jejich klienti mohou většinou nevýhodné DCC transakce nechat na svých platebních kartách blokovat. Nutno současně dodat, že bankomaty části bankovního trhu vydávání peněz v cizí i české měně ani neumějí. 

První tuzemskou bankou, která takovou službu klientům poskytla, byla mBank, a to vloni. A to prostřednictvím její mobilní aplikace. Právě mobilní telefon podle zástupců této banky využívají její klienti během cestování v zahraničí údajně nejčastěji. Vedle Expobank se k dalším finančním ústavům, jež blokaci služby DCC umožňují, přiřadila například Fio banka nebo Equa banka.

"Reagujeme na potřeby klientů a nechceme, aby jim byly účtovány zvytečné poplatky navíc, když se před nic mohou chránit. Proto jsme jim funkci blokace DCC dali k dispozici. Karta pozná, že klient dělá zahraniční transakci, a podle výběru měny rozpozná, jestli má transakci zablokovat - pokud má konverzi měn DCC zakázanou,"

uvedl pro peníze.cz mluvčí mBank Štěpán Dlouhý. 

„Naši klienti si mohou individuálně nastavit různé blokace, například konkrétních obchodníků, dle geolokace nebo blokaci bezkontaktních transakcí,“ 

říká mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Naopak řada větších bank s tím prý zatím nepočítá. Důvodem je to, že se obávají, že karta se zablokovanou možností DCC by nedala klientovi vědět, proč bankomat výběr zamítl. Následkem toho by tak jejich klient, pokud by nezvolil variantu bez DCC, mohl zůstat bez peněz, nebo by terminál v prodejně zamítl platbu bez udání důvodu. Někteří lidé by se tak mohli neoprávněně obávat i toho, že nemají na účtu dostatečný zůstatek.

„Možnost blokace DCC pro konkrétní kartu nenabízíme a ani o ni neuvažujeme,“

uvedla pro penize.cz Zuzana Filipová, mluvčí Moneta Money Bank.

„Stále existují klienti, kteří si při placení chtějí vybrat a vidět i částku v korunách po přepočtu. Zároveň bychom způsobili větší míru zamítání transakcí kvůli nastavení terminálů obchodníků i následnou bezmoc klientovi pomoci. Věříme, že je lepší klientům nechat obě možnosti a spíše je i nadále edukovat,“

dodává.

Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starost
Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starost • Zdroj: Freepik

A pokud máte kartu k účtu v cizí měně, která by se však neshodovala s tou, kde zrovna jste, může dojít dokonce k několikanásobné konverzi. To by samozřejmě znamenalo další peněžní srážku.

Zkušenosti, jak ukazují také příspěvky na sociálních sítích, přesto potvrzují, že se mnozí turisté nechají na nevýhodné směnné kurzy DCC v zahraničí stále nachytat. Ať již kvůli neznalosti cizího jazyka, nepřehlednosti údajů na displeji platebního terminálu nebo jen vlastní nepozornosti.

Businessman nabízející kreditní kartu
Businessman nabízející kreditní kartu • Zdroj: Freepik

"Byli jsme na dovolené v Řecku, kde jsme běžně v obchodech a restauracích platili kartou. Pokladní se mě vždycky ptala, jestli chci platit v korunách nebo eurech, jenže já jsem si myslela, že je to jedno. Většinou jsem řekla, že mi to nevadí, jakkoli, nebo raději v korunách. Jenže pak jsme přijeli domů já jsem zjistila, že celkově mě týden dovolené a placení v obchodech v korunách vyšel jen na "fíčku" skoro o 4 tisíce dráž,"

prozradila LP-Life překvapená turistka, Klára Pecháčková z Prahy.

Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou
Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou • Zdroj: Profimedia

Evropa i ministerstvo financí varují

Proti službě DCC je rovněž Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Argumentuje v té souvislosti mimo jiné tím, že ztratila jakékoliv výhody, které mohly ještě před nedávnem platit.

O problém s DCC konverzemi se zajímá již i česká vláda. Před dvěma roky například ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se na evropské úrovni podařilo prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku jak při karetních transakcích, tak při výběrech z bankomatů.

„Novela zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu DCC, s možností takovou licenci odejmout, a veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC,“

uvedla v té souvislosti Schillerová.

Dívka v letních šatech vybírá z bankomatu
Dívka v letních šatech vybírá z bankomatu • Zdroj: Profimedia

Pět tipů, jak bezpečně nakládat s platební kartou v zahraničí:

  1. Plaťte jen u důvěryhodných obchodníků a hotovost vybírejte jen z bankomatů důvěryhodných provozovatelů.
  2. Při placení v obchodě či restauraci nedávejte kartu z ruky. Pokud obchodník nechce či nemůže terminál přinést, pak raději dojděte s kartou k terminálu osobně.
  3. Před potvrzením platby zkontrolujte správnost účtované částky a platbu si pak později ověřte v internetovém či mobilním bankovnictví. Uchovejte si alespoň do té doby papírovou stvrzenku z terminálu.
  4. Vyhýbejte se zpravidla nevýhodné dynamické měnové konverzi DCC.
  5. Na bezkontaktních terminálech můžete kartou pohodlně platit nebo vybírat hotovost z terminálů i mobilním telefonem (Google Pay nebo Apple Pay), takže s sebou ani nemusíte nosit plastovou kartu. Tu můžete během pobytu bezpečně uschovat například v hotelovém trezoru, čímž zamezíte riziku její ztráty.

Zdroje: Ministerstvo financí ČR, banky, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks