Na zahraniční dovolené můžeme přijít o stovky až tisíce korun

Při platbě kartou či výběru z bankomatu je výhodnější zvolit tamní měnu

10. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Řada z nás se během dovolených vydává do zahraničí. Je již zcela běžné, že zde platíme nebo vybíráme hotovost kartou. Důležité je však vědět, že tato transakce by měla proběhnout v tamní měně a nikoliv v českých korunách. Kvůli nevýhodnému směnnému kurzu tak lze totiž zbytečně přijít o stovky a při vyšších platbách až o tisíce korun.

Dívka v růžovém triku stojící u bankomatu s penězi v ruce

Hned několik průzkumů a šetření ukázalo, že každý Čech vynaloží za dovolenou v průměru okolo 25 000 korun. A právě dovolená v zahraničí bývá přitom často dražší než ta tuzemská. Nákladnější je jak ubytování, tak ceny pohonných hmot, většiny zboží, ale i třeba večeře v restauraci.

Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruce
Překvapená dívka v růžovém kloboučku s kreditní kartou v ruce • Zdroj: Profimedia

Samozřejmostí je přitom dnes už platba kartou. Důvodů, proč právě kartou, je hned několik: nemusíte navštěvovat směnárnu, nosit po kapsách štosy místních bankovek nebo přemýšlet, kolik v navštíveném státu vlastně utratíte a tomu výdaje každodenně přizpůsobovat.

To, o jak vysoké sumy lidé v zahraničí zbytečně přijdou, ukazují mimo jiné výsledky průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Podle zatím posledních dat z roku 2019 takto zaplatí někdy až o 14 procent víc, než kdyby provedli transakci v místní měně.

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m, Praha 8

Odborníci radí: Nechte si službu DCC zablokovat

Důvodem, proč k tomu dochází, může být i třeba obchodníkem nabídnutá služba DCC, která umožňuje klientovi zvolit konverzi ve své domovské měně. To potvrdil pro LP-Life mimo jiné i Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.

„Místo transakce v místní měně, tedy například v eurech, kunách nebo dolarech, vám platební terminál nebo bankomat v zahraničí nabídne možnost transakce přímo v českých korunách. V tu chvíli je potřeba zbystřit a ve většině případů raději zvolit transakci v místní měně.“

Obdobná situace může nastat také při výběrech z bankomatů. Vyšší srážka může být současně i tehdy, když se na terminálu zobrazí fee = 0 %.

Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit více
Také při výběru z bankomatu můžete zaplatit více • Zdroj: Pixabay

Jak vůbec dojde k tomu, že lze v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu nejen v tamní, ale i české měně? Směnný kurz, který platbu v korunách nabízí, určuje totiž společnost provozující tamní platební terminál či bankomat. Z navýšeného kurzu pak obchodník dostává provizi. 

Některé české finanční ústavy proto nabízejí, že si jejich klienti mohou většinou nevýhodné DCC transakce nechat na svých platebních kartách blokovat. Nutno současně dodat, že bankomaty části bankovního trhu vydávání peněz v cizí i české měně ani neumějí. 

První tuzemskou bankou, která takovou službu klientům poskytla, byla mBank, a to vloni. A to prostřednictvím její mobilní aplikace. Právě mobilní telefon podle zástupců této banky využívají její klienti během cestování v zahraničí údajně nejčastěji. Vedle Expobank se k dalším finančním ústavům, jež blokaci služby DCC umožňují, přiřadila například Fio banka nebo Equa banka.

"Reagujeme na potřeby klientů a nechceme, aby jim byly účtovány zvytečné poplatky navíc, když se před nic mohou chránit. Proto jsme jim funkci blokace DCC dali k dispozici. Karta pozná, že klient dělá zahraniční transakci, a podle výběru měny rozpozná, jestli má transakci zablokovat - pokud má konverzi měn DCC zakázanou,"

uvedl pro peníze.cz mluvčí mBank Štěpán Dlouhý. 

„Naši klienti si mohou individuálně nastavit různé blokace, například konkrétních obchodníků, dle geolokace nebo blokaci bezkontaktních transakcí,“ 

říká mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Naopak řada větších bank s tím prý zatím nepočítá. Důvodem je to, že se obávají, že karta se zablokovanou možností DCC by nedala klientovi vědět, proč bankomat výběr zamítl. Následkem toho by tak jejich klient, pokud by nezvolil variantu bez DCC, mohl zůstat bez peněz, nebo by terminál v prodejně zamítl platbu bez udání důvodu. Někteří lidé by se tak mohli neoprávněně obávat i toho, že nemají na účtu dostatečný zůstatek.

„Možnost blokace DCC pro konkrétní kartu nenabízíme a ani o ni neuvažujeme,“

uvedla pro penize.cz Zuzana Filipová, mluvčí Moneta Money Bank.

„Stále existují klienti, kteří si při placení chtějí vybrat a vidět i částku v korunách po přepočtu. Zároveň bychom způsobili větší míru zamítání transakcí kvůli nastavení terminálů obchodníků i následnou bezmoc klientovi pomoci. Věříme, že je lepší klientům nechat obě možnosti a spíše je i nadále edukovat,“

dodává.

Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starost
Nakupování je radost, po platbě může ale následovat i starost • Zdroj: Freepik

A pokud máte kartu k účtu v cizí měně, která by se však neshodovala s tou, kde zrovna jste, může dojít dokonce k několikanásobné konverzi. To by samozřejmě znamenalo další peněžní srážku.

Zkušenosti, jak ukazují také příspěvky na sociálních sítích, přesto potvrzují, že se mnozí turisté nechají na nevýhodné směnné kurzy DCC v zahraničí stále nachytat. Ať již kvůli neznalosti cizího jazyka, nepřehlednosti údajů na displeji platebního terminálu nebo jen vlastní nepozornosti.

Businessman nabízející kreditní kartu
Businessman nabízející kreditní kartu • Zdroj: Freepik

"Byli jsme na dovolené v Řecku, kde jsme běžně v obchodech a restauracích platili kartou. Pokladní se mě vždycky ptala, jestli chci platit v korunách nebo eurech, jenže já jsem si myslela, že je to jedno. Většinou jsem řekla, že mi to nevadí, jakkoli, nebo raději v korunách. Jenže pak jsme přijeli domů já jsem zjistila, že celkově mě týden dovolené a placení v obchodech v korunách vyšel jen na "fíčku" skoro o 4 tisíce dráž,"

prozradila LP-Life překvapená turistka, Klára Pecháčková z Prahy.

Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou
Emocionální dívka u bankomatu s kartou a eury v rukou • Zdroj: Profimedia

Evropa i ministerstvo financí varují

Proti službě DCC je rovněž Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Argumentuje v té souvislosti mimo jiné tím, že ztratila jakékoliv výhody, které mohly ještě před nedávnem platit.

O problém s DCC konverzemi se zajímá již i česká vláda. Před dvěma roky například ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se na evropské úrovni podařilo prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku jak při karetních transakcích, tak při výběrech z bankomatů.

„Novela zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu DCC, s možností takovou licenci odejmout, a veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC,“

uvedla v té souvislosti Schillerová.

Dívka v letních šatech vybírá z bankomatu
Dívka v letních šatech vybírá z bankomatu • Zdroj: Profimedia

Pět tipů, jak bezpečně nakládat s platební kartou v zahraničí:

  1. Plaťte jen u důvěryhodných obchodníků a hotovost vybírejte jen z bankomatů důvěryhodných provozovatelů.
  2. Při placení v obchodě či restauraci nedávejte kartu z ruky. Pokud obchodník nechce či nemůže terminál přinést, pak raději dojděte s kartou k terminálu osobně.
  3. Před potvrzením platby zkontrolujte správnost účtované částky a platbu si pak později ověřte v internetovém či mobilním bankovnictví. Uchovejte si alespoň do té doby papírovou stvrzenku z terminálu.
  4. Vyhýbejte se zpravidla nevýhodné dynamické měnové konverzi DCC.
  5. Na bezkontaktních terminálech můžete kartou pohodlně platit nebo vybírat hotovost z terminálů i mobilním telefonem (Google Pay nebo Apple Pay), takže s sebou ani nemusíte nosit plastovou kartu. Tu můžete během pobytu bezpečně uschovat například v hotelovém trezoru, čímž zamezíte riziku její ztráty.

Zdroje: Ministerstvo financí ČR, banky, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 942 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m

4 + 1 130 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha 3
Praha 3

Byt na pronájem-Praha 3

5 + KK 184 m²
80 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 116 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m

Atypický 358 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks