Trojice studentů z Bratislavy dostala geniální nápad. Branislav Brozmann, Andrej Zlámala a Martin Janák z týmu Charging Revolution vymysleli unikátní přenosnou nabíječku – powerbanku, která se umístila v inovátorské soutěži Red Bull Basement v první trojici nejlepších nápadů. Myšlenka sestrojit tuto nabíječku byla odpovědí na otázku z čisté zvědavosti: Co kdyby šlo nabíjet mobil jednoduše jen pohybem ruky, bez přístupu k elektrické síti, palivu, slunečnímu záření nebo nabité powerbance?
Inspirace posilovací pomůckou Powerball
Powerbanka dobíjená pohybem vlastní ruky funguje v podstatě jednoduše. Například, pokud se najíte a potom si zacvičíte, přeměníte tím energii získanou z jídla v energii vašeho pohybu. Stejně tak je tomu v případě této powerbanky. Přeměna energie se realizuje pohybem ruky. Tak dokážete přeměnit vlastní energii na elektrickou.

Zařízení obsahuje uvnitř gyroskopický rotor a kuličku, která dokáže rotovat ve dvou osách. Tu je člověk schopen jednoduše roztáčet otáčením zápěstí tím správným způsobem. Takové nabíjení je nejen docela zábavné, ale navíc si při tom i zacvičíte a posílíte zápěstí. Turistika v přírodě nebo dlouhá cesta se může proměnit v zábavnou aktivitu. V podstatě to znamená, že člověk není při nabíjení mobilu odkázán na pohodlí domova nebo kanceláře, ale může mít energii kdykoliv po ruce – stačí mu k tomu jen pohyb.
„Během práce na našem projektu jsme si vyhledávali i různá data. Celkem nás zaskočilo, že na světe je asi 940 miliónů lidí bez přístupu k elektřině. V průběhu soutěže jsme absolvovali i rozhovor s reportéry z Nigérie, které náš projekt pravděpodobně zaujal. Na africké poměry je Nigérie země, která je technologicky na vzestupu. Využít naše zařízení by pro ně nemusel být problém,“
prozradila LP-Life trojice konstruktérů.
Světový úspěch v soutěži: z 3 800 soutěžících do první trojice

Soutěže se účastnilo více než 3 800 týmů z celého světa, do semifinále se jich dostalo pouhých 38. Celosvětové finále se mělo původně konat v Torontu, kvůli pandemické situaci však proběhlo online. Organizátoři soutěže Red Bull Basement vytvořili virtuální platformu, která fungovala jako hra. Jednotlivé týmy se zde mohly virtuálně setkat, diskutovat a hlavně prezentovat své nápady.
Ve finále bylo úkolem konstruktérů přesvědčit mezinárodní porotu během dvou minut o tom, že právě jejich nápad je ten nejlepší. V tomto finále se uvedená trojice probojovala mezi tři nejlepší projekty v soutěži.
„Konkurence byla velmi silná. Ze zajímavých nápadů můžeme zmínit třeba prsten na sdílení hudby od týmu z Austrálie anebo pračku využívající recyklovanou vodu z Velké Británie. Mezi 38 týmy byli i čeští zástupci se zařízením na monitorování kvality ovzduší. Po pandemii s nimi skočíme na pivo,“
prozradili konstruktéři pro redakci LP-Life.

Revoluce v dobíjení malých elektrických zařízení

Díky úspěchu v soutěži získali tvůrci nabíječky důležité kontakty a motivaci pokračovat v projektu. Protože všichni dosud studují, čeká je momentálně zkouškové období. Od začátku března se však chce tým studentů věnovat dalšímu zdokonalování svého výrobku, aby jej mohli co nejdříve nabídnout veřejnosti. Proto jsou pro ně v této fázi důležité kontakty a lidé, kteří by jim uměli pomoci.
„Kromě školy má každý z nás svou práci a různé koníčky. Tento projekt nám ukázal, že dokážeme vytvořit i něco hodnotného. Máme zájem v tomto trendu pokračovat, protože o nápady nemáme nouzi,“
dodala na závěr trojice studentů.
Galerie (0)
Módní návrhářka Natali Ruden a mistr etikety Ladislav Špaček: Takhle s jejich profesemi zamával koronavirus
Z Letňan zmizí polní nemocnice, řekl Blatný. Vyjádřil se i k vládní zakázce Tik Tok, která přišla na půl milionu

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

Luxusní vila na prodej s pozemkem na Praze

Penthouse Troja 309m

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha 8

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2

Obchodní a kancelářské prostory k pronájmu

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 517

Luxusní penthouse kancelář k pronájmu

Pronájem luxusní kanceláře, Vyšehrad - 130m2

Kancelář na pronájem Nové Město, Praha 1 -

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 1 - 459m2

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 200

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1 -

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

Luxusní kancelář na prodej, Nové Město - 321m²

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 42

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 108

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 55

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 41

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 408

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 8 - 204

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 30

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 100

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 50

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 37
