Top hledané
Výsledky (0)
Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2024 ukázaly, jak vypadá hlasování peněženkami.

Na férovku: Nové europoslance zvolily naše peněženky. Fiala a spol. slavili porážku pivem, za rok však může na patře zhořknout

Radim Červenka
11. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Výsledky voleb 2024

/KOMENTÁŘ/ Některé aspekty výsledku právě proběhlých voleb se dopředu očekávaly, zejména vítězství hnutí ANO a podobně pozice koalice SPOLU jakožto subjektu druhého na pásce. Desetiprocentní zisky Přísahy a komunistického Stačilo nečekal nikdo. Vysvětlení najdeme v parafrázi úsloví o hlasování nohama. Čeští peciválové však nohy protestními hlasy nerozhýbali, ale mysleli při hlasování zejména na své peněženky.

Během volební noci se vítěz z hnutí ANO dlouho schovával ve své štábu zaplněném minerálkami. Zvídavému oku neuniklo, že na volebním stanovišti konkurenčního SPOLU bylo k vidění popíjení piva. Kdo by se při čekání na výsledky do nedělních 23:00 jedno nedal, když před dvěma týdny touhle dobou jsme připíjeli na mistry světa v ledním hokeji.

Ve štábu ANO se asi pivo příliš nenosí. Pohledem na figury politiků tohoto hnutí je to trochu s podivem, s výjimkou sportovní postavy nově zvoleného europoslance Jaroslava Bžocha, který ještě nedávno nastupoval jako rugbista v nejvyšší soutěži, ale jak známo Andrej Babiš nepije, tudíž podle ustálených zvyklostí se v ANO žádná alternativa k postoji šéfa nepřipouští.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Slušný výsledek stačí k oslavě

Možná to bylo minerálkami, ale na vyjádření vítěze voleb jsme si museli počkat a tak nastoupil premiér, jakožto člen stříbrného medailisty letošních eurovoleb. Možná to bylo tím pivem, ale nálada ve štábu ANO připomínala euforii podobnou té po nečekaném vítězství v posledních sněmovních volbách. Zvolení europoslanci byli veselí, že  nebudou muset opustit své prestižní evropské posty. Jediný zachmuřený byl Ondřej Kolář (TOP 09), který je zároveň jediným nově zvoleným zastupitelem tohoto uskupení.

Petr Fiala (ODS) situaci shrnul jako slušný výsledek a okem politologa zkušeně připomněl, že vládní strany bývají ve všech volbách druhého řádu včetně těch evropských neúspěšné, kvůli vyvažování ze strany voličů. Tento jev se naplnil např. na Slovensku (Fico prohrál s Progresivním Slovenskem), v Německu, Belgii a zejména Francii. Vláda naopak uspěla v Polsku a Maďarsku (jak jinak). 

Emmanuel Macron po debaklu své strany rovnou rozpustil národní parlament a vyhlásí nové volby. Podobně radikální krok by Fiala neudělal, ani kdyby měl politickou odvahu jakou má Macron. Přeci jenom čeští politici miluji frázi o tom, že voliči v žádném případě nechtějí vypisování nových voleb. Kde k tomuto poznatku došli nevíme, ale ponaučení u Macrona by si Fiala vzít mohl.

Inspirovat by se mohl taky u svého kolegy Mariana Jurečky. Lidovecky předseda byl jediný z přítomných, který očividně chápal, že vládní tábor utrpěl těžký debakl. Lidovci ztratili v rámci Spolu nejvíce a jejich úpadek se ve straně řeší.

Jejich kolegové z TOP 09 jsou se svým úpadkem zjevně spokojeni. Na pódiu odprezentovali dvě výrazné osobnosti. Kromě zmíněného Koláře ještě Luďka Niedermayera, který byl velmi úspěšný i při sběru preferenčních hlasů a z častých televizních vystoupení je patrné, že má vhled do technologické problematiky Green Dealu, ale podobně jako jiní ve straně, rozhodně nechce pracovat ve vládě, a tak si teď TOP 09 musela projít ostudou kolem rošády na pozici vědeckého ministra.

Zapíjení pivem a hlasování peněženkami

Ale zpět k poučení z francouzského vývoje. Macron si uvědomil, že nemůže přepustit aktivitu svým soupeřům a musí jednat, risk je zisk. Bude jednat i vláda? Koalice Spolu deklarovala svůj vznik snahou zamezit přístupu populistů do vlády. Budou pro to něco dělat nebo se jen poplácají po zádech, že posbírali pár mandátů a zapijou to pivkem? Motiv proč měly české volby silný protivládní charakter je nabíledni

"Chápu to jako velký manifest, plebiscit za peněženku a životní úroveň a důkaz naštvanosti na stávající politickou nabídku v podobě vlády a vládní většiny,"

okomentoval pro Novinky.cz politolog Jan Kubáček výsledek vládních stran.

Pokud se chce koalice udržet u moci bude muset potěšit peněženky svých voličů. Důchodci však ANO neopustí, ani kdyby jim Fialová bída valorizovala penze násobkem odžitých let. Rodiče dětí čekají na místa ve školkách, základkách i středních školách, všude nedostatek a ten záhy hrozí i na školách vysokých. Státní zaměstnanci zejména v kultuře zůstali rovněž na holičkách tváří v tvář inflaci. Stačí se podívat na nástupní tabulkové platy pro vysokoškoláky, sotva překračují minimální mzdu.

Andrej Babiš po-té, co vylezl z minerálkového doupěte řekl, že on myslí na všechny. Kyselé tváře jsme naopak viděli ještě u Pirátů a Starostů. Prosadí svou politiku směrem k podpoře školství, vědy a kultury? Můžou to zkusit jako alternativní marketing k dosavadním pokusům uspět skrze mediální hádky o místa na kandidátce (Piráti) nebo pošklebování se celebritě sociálních síti (Nerudová vs. Turek). Za rok uvidíme, kdo si z evropských voleb vzal poučení a jestli se opět bude vesele cinkat minerálkou. Pivo jak známo totiž umí na jazyku pěkně zhořknout.

Zdroje: novinky.cz, autorský text, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze