Top hledané
Výsledky (0)
Vláda na kritiku opozice směrem ke konsolidaci veřejných financí nepřistupuje.

Náprava po Babišovi se nekoná. Konsolidační balíček díru v rozpočtu plnohodnotně nezaplní, ví to vláda i opozice

Radim Červenka
22. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Ve sněmovně míří do posledního čtení návrh zákona se záměrem zmírnit vysoký dluhový schodek státního rozpočtu. Na nutnosti zmírnit růst veřejného dluhu se shoduje vláda, opozice i odborníci, ovšem na podobě současného zákonné úpravy, která by měla směřovat za tímto cílem shoda nepanuje. Ačkoliv se dotkne řady lidí, ve výsledku současné změny nedokáží zabránit nárazu do dluhové brzdy.

Vládní snahy o konsolidaci veřejných financí v podobě balíku zákonných opatření spějí k poslednímu čtení v Poslanecké sněmovně. Řada z nic bude znamenat výdaje pro peněženky běžných občanů. Zatímco vláda hovoří o neudržitelnosti veřejných financí, jako dědictví po minulé vládní garnituře v čele s Andrejem Babišem (ANO), současná opozice vládu kritizuje za asociálnost a nelogičnost některých opatření.

Poslanci by měli o konsolidačním balíčku hlasovat dnes na mimořádné schůzi Sněmovny svolané na popud koaličních poslanců. Dají se očekávat obstrukce od opozice, která bude podobně jako v minulosti, chtít využít přednostního práva předsedů poslaneckých klubů a předsedů stran k dlouhým projevům, za cílem zkomplikovat přijetí zákona.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Konsolidační balíček není dokonalý

"Je konsolidační balíček dokonalý? Není. Ani nemůže být. Každý jeden poslanec by v něm určitě našel jednotlivost, kterou by změnil. Přesto je to politický kompromis, který změní směr toho rozjetého vlaku před nárazem do zdi a může projít sněmovnou. Po mnoha letech a nečinných vládách první krok ke konsolidaci veřejných financí,"

shrnul na síti X často zmiňovanou příčinu vládních stran zkrotit deficit veřejných financí poslanec za ODS Jan Skopeček. 

Nárazu do zdi dluhové brzdy (zákonné opatření, které zakazuje vytváření nových rozpočtů po překročení určité dluhové hranice) se obává i Národní rozpočtová rada. Podle ní by mohlo Česko při současném tempu zadlužování překročit dluhový limit za 5 až 6 let. I se současnými rozpočtovýma reformami se dluhové brzdě stát nevyhne, ale překročení klíčové hranice se oddálí až do roku 2032.

NKÚ upozorňuje na špatný výběr daní

Rozpočtová rada není jediným významným státním úřadem bijících na poplach. Na finanční problémy státního hospodaření upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle zprávy tohoto úřadu ze září je zarážející, že stát hospodaří s rekordním schodkem i přes rekordně nízkou nezaměstnanost. Ta je sice zdrojem nemalých příjmů do státní kasy, ale přesto je rozdíl mezi příjmy a výdaji 26 procent. Zdrojem příjmů podle NKÚ by mohla být větší efektivita ve výběru daní.

„V příjmech státu stále existuje prostor pro zlepšení. NKÚ ho spatřuje například v lepším výběru daní - celkový objem daňových nedoplatků se v roce 2022 pohyboval nad 106 miliardami korun,“

upozornil prezident úřadu Miloslav Kala na webu Novinky.cz. Dála NKÚ také připomíná nedokonalý výběr DPH, což je téma, které pravidelně kritizuje i opozice.

"Jenom zrušení EET bude letos stát 14 miliard korun a to netvrdíme jen my, ale šéfová finanční správy jmenovaná touto vládou...Dále vláda chce zásadní způsobem zvýšit odvody pro OSVČ, nejen že vláda tvrdila, že nic takového neudělá, ale ministr Stanjura ještě v dubnu letošního roku tvrdil, že se nic takového nechystá,"

zopakoval Karel Havlíček (ANO) pro Českou televizi opoziční kritiku k vlády, která neobnovila systém EET zrušený minulou vládou pod vedením hnutí ANO. Poukázal tak na určité rozpory s programovými sliby vládních stran.

Vláda kompenzuje jen nové výdaje, Babišovy výdaje nikoliv

NKÚ upozornil také na to, že za současné problému nemůže jen krize způsobená pandemií covidu a válkou na Ukrajině s následnou energetickou krizí, ale také nezodpovědná fiskální politika předchozí vlády.

"Za chvíli začne Sněmovna projednávat ve 3.čtení “konsolidační balíček”. Držím vládě palce, aby tento nezbytný krok prosadila. Jak ale včera upozornila rozpočtová rada, vláda jím pouze kompenzuje výdaje, které navýšila ona sama. Náprava po Babišovi se zatím nekoná. Najde vláda odvahu, aby se pustila i do toho?,"

zkritizoval rozpočtově nezodpovědnou politiku bývalý ministr financi Miroslav Kalousek na síti X  a poukázal na to, že rozpočtová odpovědnost už vládní garnitury provází delší dobu a napříč politickým spektrem.

Pokud zákon projde současným třetím čtením, kdy se do něj mohou dostat ještě některé připomínkové návrhy, bude o finální verzi zákona Sněmovna hlasovat na pravděpodobně v polovině října.

Zdroje: twitter.com, ct24.ceskatelevize.cz, novinky.cz, irozhlas.cz, NKÚ, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: